Strona główna
Poradniki

Czym zabezpieczyć i pomalować metalową altanę ogrodową?

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:

Choć obecne trendy ogrodowe stawiają na drewno, wciąż można spotkać miłośników sprawdzonej klasyki. Metalowe altany do ogrodu nie tylko nadają aranżacji zielonej przestrzeni romantyczny charakter, ale również odznaczają się ponadprzeciętną trwałością i długą żywotnością. Zobacz, jak odnowić taką konstrukcję, by nie traciła na estetyce z upływem lat!Spis treści

  1. Kiedy warto się zdecydować na pomalowanie metalowej altany ogrodowej?
  2. Czym pomalować metalową altanę?
  3. Malowanie metalowej altany w ogrodzie – praktyczne wskazówki

Kiedy warto się zdecydować na pomalowanie metalowej altany ogrodowej?

Wykonaną z metalu konstrukcję należy koniecznie zabezpieczyć i pomalować przed postawieniem w ogrodzie. Dlaczego? Panujące na zewnątrz warunki pogodowe, a w szczególności wysokie i niskie temperatury oraz wilgoć, mogą zaszkodzić temu materiałowi, doprowadzając do jego korozji i utraty estetyki. Jedynym sposobem na odizolowanie metalu od nich jest właściwe zabezpieczenie przy użyciu odpowiednich preparatów.Jeśli chcesz mieć pewność, że altana jest optymalnie chroniona przed działaniem czynników zewnętrznych, powtarzaj ten zabieg co kilka lat i zawsze, gdy zauważysz ślady odspojenia emalii od podłoża bądź rdzy.

Czym pomalować metalową altanę?

Aby metalowa altana w ogrodzie zyskała jak najlepszą ochronę przed wilgocią oraz ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, musisz pomalować ją farbą przeznaczoną do tego materiału. Uważaj tylko na to, by wybrać właściwą. Okazuje się bowiem, że należy ją dopasować do konkretnego rodzaju materiału, gdyż emalie do metali żelaznych i nieżelaznych cechują się nieco innymi właściwościami fizykochemicznymi.

Niebieska altana

Malowanie metalowej altany w ogrodzie – praktyczne wskazówki

Chcesz, aby farba spełniła swoją funkcję i nie tylko nadała altanie pożądany kolor, lecz również zapewniła jej ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją? Jeśli przeprowadzisz proces malowania zgodnie z naszymi wskazówkami, osiągniesz satysfakcjonujący efekt. Zobacz, jak zabezpieczyć metalową altanę ogrodową krok po kroku!

  1. Oczyść powierzchnięFarba będzie się dobrze trzymać podłoża tylko wtedy, gdy będzie ono odpowiednio przygotowane do jej aplikacji. Jak to zrobić?• Jeśli na powierzchni znajduje się rdza, usuń jej luźne fragmenty przy użyciu papieru ściernego lub drucianej szczotki. Podobnie w przypadku starej farby, która się łuszczy i odchodzi całymi płatami. Miejsce malowania powinno być wolne od wszystkich elementów, które odspajają się od powierzchni.• Tak wyczyszczone podłoże dokładnie odpyl. Możesz wykorzystać w tym celu odkurzacz.• Na koniec czas na odtłuszczenie, czyli usunięcie z powierzchni drobnych cząsteczek tłuszczu lub innych zabrudzeń, które mogłyby zmniejszyć przyczepność farby. Pomoże Ci w tym woda z płynem do mycia naczyń, benzyna ekstrakcyjna lub specjalny Preparat do Odtłuszczania RAFIL.
  2. Zastosuj podkładGdy odtłuszczone i opłukane wodą podłoże wyschnie, możesz nanieść na nie podkład. Jego zadanie polega na wyrównaniu powierzchni w taki sposób, by ułatwić aplikację właściwej farby, zapewnić jej optymalną przyczepność, a jednocześnie poprawić estetykę gotowej powłoki.W tym celu możesz skorzystać z farby gruntującej Rafil PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY. Preparat ten jest nie tylko wydajny, ale również wygodny w aplikacji, gdyż można go nanosić przy użyciu pędzla, wałka lub natrysku.
  • Pomaluj farbą nawierzchniowąGdy podkład wyschnie, możesz przystąpić do pomalowania metalowej altany ogrodowej farbą w wybranym wcześniej kolorze. Gwarancją uzyskania trwałej powłoki jest zastosowanie farby kompatybilnej z wcześniej naniesionym podkładem.

Jeśli użyłeś podkładu chlorokauczukowego, dobrym wyborem będzie farba Rafil CHLOROKAUCZUK. Dostępny w szerokiej palecie kolorów preparat pokryje powierzchnię elastyczną warstwą ochronną, która zapewni metalowi ochronę przed korozją na długi czas.Zwróć również uwagę na pogodę w dzień, w którym zaplanowałeś malowanie ogrodzenia. Lepiej przełożyć pracę na inny dzień jeśli:

  • niedługo będzie padać lub altana nie wyschła jeszcze po wcześniejszych opadach,
  • jest mgliście,
  • temperatura powietrza jest wyższa niż 25°C lub niższa niż 10°C,
  • wieje silny wiatr.

Zaaplikowana w takich warunkach farba nie wyschnie dokładnie, a tym samym nie będzie się trzymać podłoża. W efekcie malowanie i tak trzeba będzie powtórzyć, bo efekt nie będzie zbyt estetyczny, a metalowa altana nie została odpowiednio zabezpieczona.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również

Meble ogrodowe wykonane w całości lub częściowo z betonu mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest długowieczność i wytrzymałość. Betonowa ławka może być na dodatek prawdziwą ozdobą. Podpowiadamy, jaką ławkę betonową ogrodową wybrać i jak później o nią dbać, aby służyła długie lata. 

Ławka betonowa to mebel niezbędny w każdym ogrodzie. Dzięki wygodnemu siedzisku można odpocząć i cieszyć się urokiem działki. Ma swoje zalety praktyczne, a odpowiednio dobrana, stanowi także ciekawy element dekoracyjny, podkreślający wygląd całego ogrodu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli betonowych ławek ogrodowych – z oparciem lub bez, w różnorodnych wzorach, rozmiarach i technikach wykonania.

lawka-betonowa2
Nowoczesne ławki betonowe ogrodowe łączą często beton z drewnem.

Wybór odpowiedniej ławki betonowej

Nie jest dużą przesadą stwierdzenie, że ławka betonowa to mebel na całe życie. Mocna i wytrzymała, może służyć długie lata. Dlatego przed zakupem warto dobrze się zastanowić i wybrać model odpowiedni zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu.

Jakie rodzaje ławek betonowych ogrodowych można wybrać? Najprostszym rodzajem ławek są popularyzujące się ostatnio betonowe, monolityczne, prostokątne bloki, wykonane z betonu architektonicznego. W zasadzie prościej się już nie da! Co ciekawe, takie minimalistyczne, proste formy mogą być niezwykle ozdobne. Pasują zarówno do niemal pustych przestrzeni miejskich placów, jak i – na zasadzie kontrastu – do buchających różnorodnością ogrodów. Minusem wersji monolitycznych jest ich dość duża waga, nawet jeśli wykonano je w technice pozostawiającej puste wnętrze.

Popularne zarówno w przestrzeni publicznej, jak i na prywatnych posesjach czy ogrodach, są ławki betonowe bez oparcia. Znajdziesz tu zarówno proste, geometryczne wzory, jak i bardziej ozdobne, formowane w różnego rodzaju kształty. Dopełnieniem takiego siedziska często bywa drewno, które podnosi komfort użytkowania.

Klasyczna ławka kojarzy się nam jednak najczęściej w wersji z oparciem. Na takim meblu można usiąść naprawdę wygodnie. Ławka betonowa z oparciem zapewnia prawdziwy relaks i odpoczynek. W przypadku takich modeli również dostępna jest ogromna gama wersji i stylów. Proste geometryczne kształty sprawdzają się w przestrzeniach publicznych, a do ogrodów inwestorzy wybierają często wersje bardziej wymyślne, ażurowe, z wyglądu lekkie, często półkoliste lub o artystycznie zaburzonej symetrii.

Warto wspomnieć także, że ławki ogrodowe z powodzeniem mogą pełnić dodatkowe funkcje. Dostępne są modele zintegrowane z betonową donicą lub kwietnikiem, które stwarzają ciekawe możliwości aranżacyjne. Niektóre produkty to już nie tyle ławki, co bardziej uniwersalne siedziska lub leżanki albo ogrodowe niskie ławko-stoliki.

Zarówno wśród wersji bez, jak i z oparciem, wyróżnić można modele, w których siedzisko jest wykonane z betonu oraz takie, gdzie z tego materiału wykonane są jedynie nogi lub podpory ławki. Zazwyczaj drugim materiałem jest drewno, a elementy drewniane pojawiać się mogą przy wszystkich rodzajach ławek – od wersji klasycznych, po ozdobne, a także jako uzupełnienie minimalistycznych betonowych bloków. To ważne, ponieważ obecność drewna, które jest mniej odporne od betonu, rzutuje później na trwałość ogrodowego mebla, tempo jego starzenia oraz dostępne sposoby napraw i konserwacji.

lawka-betonowa
Pomysł na betonową ławkę ogrodową. Do malowania mebla możesz użyć farby RAFIL CHLOROKAUCZUK.

Przygotowanie ławki do użytkowania

Jeżeli wybierzesz już swój wymarzony model, najlepiej pasujący do Twojego domu lub ogrodu, warto odpowiednio przygotować się do instalacji ławki. Trzeba pamiętać, że duży betonowy mebel może być trudny do częstego przestawiania, dlatego miejsce do jego ustawienia wypada wybrać naprawdę rozważnie. 

Podczas ustawiania warto przewidzieć np. przyszły wzrost roślin. Miejsce przy ogrodowej ścieżce, aktualnie łatwo dostępne, w przyszłości może zmienić się w zielony gąszcz, który stworzą np. rozrastające się krzewy. To dość częsty błąd początkujących właścicieli ogrodów, którzy "gubią" później swoje meble wśród rozrastającej się roślinności.

Ławka betonowa ogrodowa zazwyczaj sporo waży, dlatego ważne jest ustawienie jej na stabilnym, twardym podłożu. Posadowienie na miękkiej ziemi lub trawniku może sprawić, że szybko zacznie się zapadać lub przechylać. Przed ustawieniem mebla grunt można dodatkowo ubić ręcznie lub zagęścić maszynowo.

Pamiętaj, że choć beton to wytrzymały materiał, ma swoje ograniczenia. Wiadomo, że latem dobrze odpoczywa się w chłodnym cieniu drzew. Betonowej ławki ogrodowej nie stawiaj jednak w miejscach zbyt zaciemnionych i wilgotnych. Dlaczego? W takich warunkach dobrze rozwijają się mchy, porosty i grzyby, które z czasem mogą zacząć osiadać na powierzchni betonu. Doprowadzi to do jego przebarwień, a w perspektywie nawet uszkodzeń. Jeszcze gorzej takie warunki znosi wykorzystywane w konstrukcji ławek drewno.

Regularne czyszczenie i konserwacja ławki

Ławki i inne betonowe meble to w zasadzie wyposażenie wprost stworzone do znoszenia trudnych warunków pogodowych, takich jak deszcz, śnieg, upał czy mróz. Nikt nie chowa ich pod dach na zimę. Trzeba pamiętać o odpowiedniej konserwacji i czyszczeniu zarówno betonu, jak i drewna oraz metalu.

Przynajmniej raz w roku, najlepiej w ciepły letni lub wiosenny dzień, betonowe elementy ławki dobrze jest umyć za pomocą myjki ciśnieniowej lub ogrodowego węża i szczotki. Można zastosować też lekki detergent, chociażby płyn do mycia naczyń. Pozwoli to usunąć z powierzchni betonu odkładające się zabrudzenia i odświeżyć konstrukcję. 

Umyć można także elementy drewniane, jednak w ich przypadku przyda się częstsze malowanie. Drewno na ławce zakonserwować można którymś z gamy produktów dostępnych na rynku. Konserwację betonu przeprowadza się natomiast z wykorzystaniem innych produktów.

Ochrona ławki przed warunkami atmosferycznymi

Beton warto dodatkowo zabezpieczyć odpowiednim środkiem. Dzięki temu powierzchnia materiału będzie lepiej chroniona i odporna na oddziaływania pogodowe oraz czynniki biologiczne. 

Jeżeli zechcesz zachować naturalny kolor betonu, najlepszym rozwiązaniem będzie malowanie bezbarwnym lakierem poliuretanowym RAFIL Na Beton. To dwuskładnikowy preparat, który łatwo nakłada się pędzlem, wałkiem lub natryskiem. Doskonale sprawdza się w zabezpieczaniu elementów betonowych na zewnątrz, nadając dodatkowo świeży połysk. Na powierzchni betonu powstanie dodatkowa twarda i elastyczna powłoka ochronna, zabezpieczająca także przed kruszeniem, wycieraniem i zarysowaniami.

Malowanie i renowacja ławki betonowej

Ławkę betonową z oparciem lub bez można też pomalować na kolorowo. Warto to zrobić w dwóch sytuacjach. Po pierwsze – kiedy beton będzie wykazywał oznaki zużycia, po drugie – kiedy zechcesz zmienić coś w wystroju ogrodu lub podwórza. 

Malowanie w kolorze umożliwiają produkty z oferty marki RAFIL. Duże możliwości estetycznego malowania ogrodowych ławek betonowych daje RAFIL Chlorokauczuk. Tą farbą można malować zarówno elementy betonowe, jak i wykonane z metalu. Dzięki temu, w przypadku ławki wykonanej z tych materiałów, jednym produktem można zabezpieczyć całość. Farba chlorokauczukowa występuje w dwudziestu kolorach, przed osobami z zacięciem artystycznym otwierają się więc szerokie możliwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy konserwacji jednej ławki skorzystać z kilku barw!

Co do kwestii technicznych związanych z malowaniem, zawsze warto wcześniej umyć ławkę lub przynajmniej wytrzeć. Jednocześnie zwróć uwagę na ewentualne uszkodzenia i ubytki. Zanim sięgniesz po pędzel, spękania i otarcia wypełnij betonem lub masą szpachlową.

lawka-betonowa1
Betonowa ławka ogrodowa pomalowana farbą RAFIL Chlorokauczuk.

Twoja betonowa ławka ogrodowa może być zarówno użyteczna, jak i estetyczna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby co sezon fantazyjnie zmieniać wygląd tego i innych ogrodowych mebli. Pomogą w tym produkty RAFIL, które doskonale chronią, są niezwykle wydajne, a przy okazji są łatwe w użyciu. Dzięki nim Twój ogród będzie jeszcze piękniejszy.

Ławka betonowa w Twoim ogrodzie – jak o nią zadbać?

Przeczytasz w 5 min


Beton, który kiedyś kojarzył się z chłodem i zwykle nie budził pozytywnych skojarzeń, dziś jest uważany za stylowy i modny materiał, który może nadać przestrzeni nietuzinkowy charakter. Daje też spore możliwości w zakresie zmiany wyglądu powierzchni, a malowanie betonu na balkonie czy w innych miejscach wcale nie musi być skomplikowane. Sprawdź, czym zabezpieczyć i pomalować beton na balkonie oraz dlaczego to takie ważne.

Czym pomalować beton na balkonie – wybór farby

Malowanie betonu na zewnątrz to nie tylko kwestia estetyki – betonowe płyty tarasowe czy betonową wylewkę po prostu trzeba pomalować. Dlaczego? Bez odpowiedniego wykończenia i zabezpieczenia beton będzie szybko niszczeć. Jest to materiał chłonny, a woda wnikająca w struktury betonu oraz wszelkie uszkodzenia, szczeliny i rysy, w wyniku zmian temperatury może zamarzać i prowadzić do dalszych zniszczeń. Poza tym niepomalowany beton jest podatny na powstawanie trudnych do usunięcia plam. Farba do betonu powinna być przede wszystkim odporna na wilgoć i działanie czynników atmosferycznych, a także powinna chronić powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czym pomalować beton na balkonie? Najlepiej wybierz farbę przeznaczoną konkretnie do powierzchni betonowych. Emalia powinna zwiększać odporność powierzchni na ścieranie i zarysowania. Musi być odporna na działanie warunków atmosferycznych, wilgoci czy promieni UV, a także na zmiany temperatury. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie emalii epoksydowej. Jest to wyjątkowy rodzaj farby, która składa się z dwóch składników – żywicy epoksydowej i specjalistycznego utwardzacza. Aby emalia zyskała odpowiednie właściwości, należy zmieszać ze sobą oba składniki. Przykładem takiej farby jest Rafil NA BETON Emalia epoksydowa dwuskładnikowa, która charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża i niezwykłą trwałością. Ma też bardzo dobre walory antypoślizgowe i jest odporna na ścieranie.
Aby farba zachowała swoje właściwości, należy odpowiednio przygotować beton do malowania i, co bardzo ważne, przestrzegać instrukcji na opakowaniu.

Czeszczenie posadzki z betonu

Malowanie betonu na zewnątrz – przygotowanie podłoża

Zanim przejdziesz do malowania betonu na balkonie, przygotuj powierzchnię. Bez tego malowanie może być nieefektywne, a nawet najlepsza farba nie spełni swoich funkcji. Wyczyszczone, suche i odkurzone podłoże sprawi, że emalia będzie się łatwo rozprowadzać, dobrze przytwierdzi się do betonu i będzie skutecznie go chronić.

Co zatem zrobić, żeby przygotować beton na balkonie do malowania? Wiele zależy od tego, czy malujesz stary, czy nowy beton.
Malowanie nowego betonu na balkonie – takiego, który jest suchy, czysty i mocny:

• oczyść beton z kurzu i tłuszczu,
• usuń warstwę mleczka i szlamu cementowego,
• odpyl beton.

Pamiętaj, że do malowania betonu na balkonie możesz przystąpić dopiero po około miesiącu od jego położenia. W tym czasie beton zdąży dobrze się związać, ale też… zabrudzić. W związku z tym nie pomijaj etapu czyszczenia powierzchni, nawet wtedy, gdy malujesz nowy beton.

Malowanie starego, surowego betonu, który wcześniej nie był pomalowany:
• usuń luźno związane fragmenty betonu,
• odtłuść powierzchnię i usuń inne zanieczyszczenia,
• uzupełnij ewentualne ubytki,
• przeszlifuj powierzchnię i na koniec dokładnie ją odpyl.

Malowanie betonu na balkonie, który był już pomalowany:
• usuń luźno związane, łuszczące się fragmenty farby,
• odtłuść i wyczyść całą powierzchnię,
• przeszlifuj beton i dokładnie odpyl całe podłoże,
• jeśli korzystasz z detergentów, spłucz je dokładnie wodą.

Ważne!

Zanim zaczniesz malować beton, koniecznie upewnij się, czy powierzchnia jest całkowicie sucha. Malowanie mokrego betonu będzie po prostu nieefektywne, a farba nie spełni swoich funkcji.

Rozprowadzanie betonu za pomocą pędzla

Czym zaimpregnować beton na balkonie?

Gruntowanie betonu na balkonie nie w każdym przypadku jest obowiązkowe, ale na pewno nie zaszkodzi. Szczególnie warto zaimpregnować beton chłonny, luźno związany lub sypki. Czym zabezpieczyć beton na balkonie? Postaw na grunt do powierzchni betonowych, który zostawi na powierzchni cienką, ochronną warstwę. Grunt sam w sobie nie zapewni należytej ochrony przed uszkodzeniami czy czynnikami atmosferycznymi, ale wniknie głęboko w strukturę betonu, wypełni pory i przygotuje do malowania wybraną emalią. Wzmocni jego konstrukcję, zwiększy odporność na wilgoć i zmniejszy ryzyko pękania farby nawierzchniowej.

Jeśli decydujesz się na malowanie betonu emalią epoksydową Rafil, zagruntuj powierzchnię odpowiednio rozcieńczoną emalią, zgodnie z zaleceniem producenta. Niezależnie od tego, jaki produkt wybierzesz, pamiętaj, by zawsze stosować się do instrukcji producenta.

Malowanie betonu na balkonie – ważne wskazówki

Malowanie betonu na zewnątrz musi być przeprowadzone w odpowiednich warunkach i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Sprawdź, na co zwrócić uwagę:
Balkon maluj tylko wtedy, gdy warunki pogodowe są sprzyjające – nie może być wilgotno. Jeśli kilka dni przed malowaniem padał deszcz, być może konieczne będzie przełożenie prac na później – beton musi być całkowicie suchy. Temperatura powietrza również powinna być optymalna – nie za niska i nie za wysoka. Większość farb należy nakładać wtedy, gdy temperatura oscyluje w granicach 10-30°C.
Farbę nakładaj najlepiej wałkiem lub pistoletem natryskowym.
Żeby w pełni pokryć beton na balkonie, zwykle należy nałożyć 2-3 warstwy farby, choć oczywiście wszystko zależy od emalii, jaką wybierzesz. Między nakładaniem kolejnych warstw należy zachować odstępy czasowe, wskazane przez producenta. Warstwy farby należy zabezpieczyć dodatkowo bezbarwnym Lakierem Poliuretanowym, Rafil który chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Czas schnięcia emalii, w zależności od wilgotności oraz temperatury powietrza, to zwykle około 24 godzin. Powłoki utwardzają się całkowicie po około 7 dniach.

Zanim zaczniesz malować beton na balkonie, ubierz się w ochronną odzież i załóż maseczkę oraz okulary, a także zabezpiecz włosy. Po skończonej pracy umyj wszystkie narzędzia, a beton pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Ostatnie wpisy:

Malowanie betonu na balkonie – poradnik

Przeczytasz w 5 min


Garaż lub metalowa wiata garażowa to obiekty, które są szczególnie narażone na ekstremalne warunki pogodowe. Latem – palące słońce. Zimą – mróz, śnieg i lód. Wiosną – roztopy i częste opady deszczu. Nic dziwnego, że biegiem lat ich dachy przestają prezentować się atrakcyjnie, pojawia się na nich rdza i śniedź. Sprawdź, w jaki sposób odnowić nadgryziony zębem czasu garaż metalowy lub metalową wiatę na samochód.

Przygotowanie metalowego dachu do renowacji

Bez względu na to, jakim rodzajem blachy został pokryty dach Twojego garażu lub wiaty, będziesz mógł odnowić go przy pomocy specjalistycznych preparatów Rafil. Zanim jednak przejdziesz do malowania, musisz odpowiednio przygotować powierzchnię dachu. Postępuj według naszych wskazówek:

• Dokładnie oczyść powierzchnię dachu, usuwając z niego brud, kurz, glony i inne zanieczyszczenia.

• Zajmij się warstwą starej farby. Pozbądź się wszelkich luźnych, łuszczących się fragmentów emalii. Możesz zrobić to przy pomocy szczotki nylonowej, drucianej lub szlifierki.

• Sprawdź, czy na powierzchni metalu nie pojawiły się ogniska korozji. Postaraj się dokładnie usunąć wszystkie ślady rdzy, zwracając szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca.

• Odpyl powierzchnię dachu, usuwając zanieczyszczenia, jakie powstały na wcześniejszych etapach prac.

• Odtłuść metal przy użyciu Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA. W zależności od narzędzi, jakim dysponujesz, możesz nakładać go gąbką, szczotką, ścierką lub myjką wysokociśnieniową.

Pamiętaj, aby do mycia dachu przed malowaniem nie używać zwykłych, domowych detergentów, takich jak płyn do mycia naczyń. Ich składniki mogą wchodzić w reakcję z emalią i obniżać jej właściwości!

Blacha z ogniskami rdzy

Garaż lub wiata metalowa w ogrodzie – gruntowanie

Kiedy metal jest dokładnie oczyszczony, możesz nałożyć na niego warstwę gruntującą. Rafil PODKŁAD ANTYKOROZYJNY sprawi, że docelowa farba będzie lepiej przyczepiać się do podłoża. Co więcej, skutecznie zabezpieczy dach przed rdzą.
Podkład możesz nakładać przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku (hydrodynamiczny lub pneumatyczny). Wystarczy jedna warstwa produktu.
Po upływie 3-6 godzin możesz przejść do malowania garażu lub wiaty farbą docelową. Jeżeli nie uda Ci się zmieścić w tym przedziale czasowym, emalię nakładaj po upływie 5 dniu od gruntowania.

Czym pomalować dach garażu lub wiaty metalowej na samochód

Kiedy powierzchnia dachu zostanie zagruntowana, możesz zabierać się za jej malowanie. Jaki produkt wybrać? Oto nasze propozycje:

Rafil RADACH FARBA NA DACH – dostępna w 13 kolorach z wykończeniem półmatowym.

Rafil RADACH FARBA NA DACH – dostępna w 3 kolorach, wykończonych w połysku.

Rafil EKORADACH FARBA NA DACH – ekologiczna farba z wodną recepturą, emitującą mniejszą ilość szkodliwych substancji lotnych. Dostępna w 6 kolorach w wykończeniu półmat.

Wszystkie emalie z serii RADACH charakteryzują się najwyższą jakością i przeznaczone są do stosowania na powierzchniach stalowych, ocynkowanych i aluminiowych. Na malowanej powierzchni tworzą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne i na najtrudniejsze warunki pogodowe. Emalie RADACH, stosowane w połączeniu z PODKŁADEM ANTYKOROZYJNYM Rafil, zapewniają nawet 8 lat ochrony przed korozją.

Malowanie natryskowe blachy

Malowanie dachu metalowego – krok po kroku

Malowanie dachu zaplanuj na ciepły (lecz nie upalny!), pogodny dzień. Nie rozpoczynaj prac, jeżeli spodziewasz się deszczu, burz lub mgły.

1. Dokładnie wymieszaj emalię. W razie potrzeby sięgnij po Rafil RADACH ROZCIEŃCZALNIK.

2. Przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku hydrodynamicznego nałóż na metal cienką warstwę emalii.

3. Po upływie co najmniej 6 godzin nałóż drugą, grubszą warstwę produktu.

4. Jeżeli uzyskany efekt nie jest dla Ciebie odpowiedni, po upływie kolejnych 6 godzin możesz nałożyć dodatkową, trzecią warstwę farby.

Gotowe! Twój metalowy garaż – używany od wielu lat – zyskał nowy wygląd! Ciesz się jego odświeżonym kolorem i nie martw się o rdzę. Produkty Rafil będą chronić metalowy dach przez długie lata.

Ostatnie wpisy

Sposoby na odnowienie dachu garażu lub wiaty – porady eksperta

Przeczytasz w 5 min

Naprawa schodów zewnętrznych to przepis na nowy, odświeżony wygląd otoczenia domu i ogrodu. To także sposób, by schody dłużej pozostały w dobrej kondycji. Jak krok po kroku przeprowadzić malowanie schodów betonowych?

Spis treści:

  1. Kiedy betonowe schody wymagają renowacji?
  2. Materiały do renowacji betonowych schodów
  3. Czym pomalować betonowe schody zewnętrzne?
  4. Renowacja starych schodów betonowych krok po kroku

Betonowe schody w ogrodzie to wybór na lata, jednak warunki atmosferyczne i upływ czasu mogą sprawić, że ich struktura zostanie osłabiona. Wtedy konieczna będzie renowacja schodów. Podpowiadamy, jak przeprowadzić ją na własną rękę krok po kroku.

W artykule znajdziesz informację, jak rozpoznać, kiedy malowanie schodów betonowych jest niezbędne. Podpowiemy, jak przygotować je do renowacji oraz jakiej farby do betonowych schodów użyć.

Kiedy betonowe schody wymagają renowacji?

Dla jednych surowy i wysłużony wygląd betonu to atut, inni zaś akceptują tylko gładką powierzchnię i jednolity kolor. O renowacji betonowych schodów w ogrodzie nie powinna jednak decydować estetyka, ale bezpieczeństwo. Pamiętaj, że widoczne wykruszenia, odsłonięte pręty zbrojeniowe czy wyraźne pęknięcia świadczą o naruszeniu struktury betonu, co po dłuższym czasie może okazać się niebezpieczne. Luźne fragmenty betonu mogą się odłupać pod naciskiem, co stanowi realne zagrożenie dla każdego użytkownika.

Ważne!

Schody budowane z myślą o polskim klimacie powinny być wykonane z betonu mrozoodpornego o klasie C30/37 XF3 lub XF4, co zapewni im odporność nawet w najcięższych warunkach. Jeśli nie chcesz stosować dodatkowego wykończenia, rozważ użycie betonu architektonicznego o jednolitym kolorycie i gładkim wykończeniu.

Zareaguj, gdy tylko zauważysz pierwsze ubytki, dzięki czemu renowacja schodów betonowych będzie znacznie prostsza i szybsza niż wtedy, gdy dojdzie do poważnych uszkodzeń konstrukcyjnych, wymuszających formowanie stopni od podstaw. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko czas, ale też pieniądze, ponieważ dobrej jakości produkty do renowacji betonu bywają kosztowne i często są dostępne wyłącznie w dużych opakowaniach.

Zniszczone schody ogrodowe

Materiały do renowacji betonowych schodów

Wybór materiałów do renowacji betonowych schodów w ogrodzie zależy od poziomu zniszczenia konstrukcji. Niewielkie pęknięcia można po prostu wypełnić, ale przy poważnych ukruszeniach, wymagających rekonstrukcji schodów, konieczne będzie użycie kilku rodzajów produktów, które zapewnią przyczepność podłoża, wypełnienie i właściwe wykończenie powierzchni schodów. Są to:


żywica do sklejania rys i pęknięć składająca się z dwóch składników: bazy i utwardzacza, którymi po połączeniu wypełnisz ubytki;
preparat gruntujący, dzięki któremu masa naprawcza skuteczniej zwiąże się z podłożem;
preparat antykorozyjny do pokrycia zbrojenia – jeśli zaprawa, którą stosujesz, nie ma takich właściwości;
masa naprawcza jednowarstwowa lub trzy osobne produkty: zaprawa kontaktowa, wyrównująca i wypełniająca. W ten sposób wypełnisz ubytki lub uformujesz zupełnie nowe stopnie dzięki zastosowaniu produktu o odpowiednio gęstej konsystencji;
opcjonalnie zaprawa cementowa, która również umożliwia naprawę ubytków;
farba zabezpieczająca do betonu, na przykład RAFIL Na Beton Zestaw Emalia Epoksydowa, która jest odporna na ścieranie, wilgoć, uderzenia i która nadaje schodom właściwości antypoślizgowe.

Renowacja zniszczonych schodów z betonu

Czym pomalować betonowe schody zewnętrzne?

Polecanym produktem do napraw schodów betonowych jest RAFIL Na Beton Zestaw Emalia Epoksydowa. To produkt dwuskładnikowy, który składa się z emalii – składnika 1 i utwardzacza do emalii – składnika 2. Farba ta przeznaczona jest do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni betonowych. Tworzy antypoślizgową, trwałą i elastyczną powłokę, odporną na ścieranie i uderzenia. Zabezpiecza powierzchnie betonowe przed działaniem wody, środków myjąco-odkażających i wybranych substancji chemicznych.

Farba stosowana na zewnątrz zapewnia podwyższoną ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Trzeba jednak użyć jej w zestawie z produktem NA BETON Lakier poliuretanowy. Lakier Poliuretanowy tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na wodę i substancje chemiczne: aceton, kwas siarkowy 10%, olej silnikowy, wodę dejonizowaną, wodorotlenek sodu 10%. Co ważne, na długo zabezpiecza malowaną powierzchnię przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV. Do tego wyróżnia się doskonałą przyczepnością do podłoża, odpornością na ścieranie, uderzenia i zarysowania. Można go stosować w zestawie z RAFIL Na Beton Zestaw Emalia Epoksydowa lub samodzielnie, jeśli chcesz zabezpieczyć schody przed warunkami atmosferycznymi bez zmiany koloru betonu.

Innym rodzajem farby do malowania schodów betonowych jest farba RAFIL Chlorokauczuk. Efekt nałożenia farby chlorokauczukowej to trwała i elastyczna powłoka, odporna na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, farba charakteryzuje się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych.

Renowacja starych schodów betonowych krok po kroku

1. Przygotuj schody betonowe do renowacji, pozbywając się luźnych fragmentów betonu – być może trzeba będzie je skuć. Jeśli przy okazji odsłonisz zbrojenie, możesz użyć metalowej szczotki, by pozbyć się korozji, ewentualnie, jeśli to konieczne, zastosować piaskowanie. Nie musisz usuwać całej rdzy, a tylko odstające płatki.
2. Tak przygotowaną powierzchnię trzeba odpylić, a następnie zmyć wodą, najlepiej pod wysokim ciśnieniem. Zrób to obficie, ponieważ masa naprawcza lepiej zwiąże się z mokrą powierzchnią betonu.
3. Po odpyleniu, ale przed zmoczeniem, możesz wypełnić pęknięcia za pomocą dwuskładnikowej żywicy naprawczej, którą wlejesz w szczeliny za pomocą lejka. To łatwiejszy sposób niż wypełnianie drobnych ubytków masą naprawczą, aczkolwiek wymaga zakupu dodatkowego produktu i przedłuża naprawę schodów.
4. Kolejnym krokiem jest gruntowanie powierzchni betonowych schodów w ogrodzie, dzięki czemu masa naprawcza lepiej zwiąże się z podłożem.
5. Na tak przygotowaną powierzchnię nałóż wybraną masę naprawczą, dobraną pod kątem potrzeb i warunków, co zależy między innymi do tego, czy konieczne jest formowanie nowych krawędzi. Taka masa musi być gęsta. Formujesz ją dłońmi, a następnie szlifujesz betonowe schody, by nadać im odpowiedni kształt.

Po wykonaniu napraw schodów betonowych ostatni krok to zabezpieczenie betonowych schodów odpowiednią emalią lub żywicą. Jak pomalować beton wspomnianą emalią RAFIL Na Beton Zestaw Emalia Epoksydowa? Oto instrukcja krok po kroku.

  1. Zwróć uwagę, czy wszystkie luźne fragmenty betonu są usunięte, a podłoże oczyszczone ze wszelkich zanieczyszczeń, odtłuszczone i odpylone
  2. Dopiero tak przygotowany beton możesz zagruntować Emalią RAFIL Na Beton z dodatkiem utwardzacza (składnik 2), rozcieńczoną dodatkiem ok. 20% rozcieńczalnika do wyrobów epoksydowych.
  3. Jeśli beton był już malowany, przed rozpoczęciem malowania warto zrobić malowanie próbne. Upewnisz się w ten sposób, czy stare podłoże nie będzie reagować z nową powłoką.
  4. Do opakowania zawierającego emalię (składnik 1) dodaj zawartość opakowania z utwardzaczem (składnik 2). Wymieszaj dokładnie oba składniki. Musisz uzyskać mieszaninę o jednorodnej konsystencji i jednolitym kolorze bez żadnych smug.
  5. Pozostaw mieszaninę na około 30 minut. Dopiero po tym czasie możesz zacząć malować.
  6. Po zagruntowaniu podłoża musisz odczekaj 4 godziny. Po tym czasie nałóż pierwszą warstwę emalii RAFIL Na Beton. Kolejne warstwy nakładaj co najmniej po 24 godzinach.
  7. Potrzebujesz jednej warstwy gruntu i dwóch warstw farby.
  8. Maluj w w temperaturze otoczenia od 10°C do + 35 °C i wilgotności powietrza poniżej 85%. Temperatura podłoża nie może być niższa niż 10°C.
  9. Maluj w pogodne dni. Unikaj nakładania farby w czasie deszczu i mgły.
  10. Pomalowane schody zabezpiecz dodatkowo lakierem poliuretanowym RAFIL.

Renowacja może przywrócić dawny wygląd schodom betonowym. Pozbędziesz się w ten sposób także spękań, ubytków i nierówności, a do tego zwiększysz bezpieczeństwo użytkowników schodów. Sprawdź ofertę produktów RAFIL do malowania i zabezpieczania betonu!

Ostatnie wpisy:

Renowacja betonowych schodów w ogrodzie – krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie