Historia marki RAFIL

Dziś Radomska Fabryka Farb i Lakierów SA pozostaje krajowym liderem w produkcji antykorozyjnych farb podkładowych i nawierzchniowych do ciężkiej ochrony antykorozyjnej w przemyśle ciężkim.

1917

Korzenie marki RAFIL sięgają 1917 roku

Początki radomskiej marki sięgają czasów sprzed pierwszej wojny światowej, z dokładnie 1917r. kiedy to dr. Józef Adler założył „Pierwszą Krajową Chemiczną przetwórnię Drzewa Adler, Klonowski i S-ka”. Zakład zajmował się pierwotnie ekstrakcją żywicy z karpiny sosnowej, czyli pozyskiwaniem żywicy z podziemnej części drzew i produkcją pokostu

1926

Przetwórnia Olejów Roślinnych SA

Kilka lat później w 1926r. już pod szyldem „Przetwórnia Olejów Roślinnych” Spółka Akcyjna, w skrócie PORSA rozwinięto produkcję lakierów i farb olejnych. Zakład prosperował znakomicie, a produkty z Radomia cieszyły się doskonałą opinią nie tylko w przedwojennej Polsce

1935

Współpraca z Polskimi Zakładami Lotniczymi

Wśród miłośników historii polskiego lotnictwa radomska wytwórnia farb i lakierów PORSA jest legendą. Produkowała bowiem znakomitej jakości farby i lakiery używane przez Polskie Zakłady Lotnicze od 1935r. do malowania polskich samolotów bojowych takich jak: PZL P.11c z ostatniej serii, PZL.23 Karaś, a także starszych maszyn przechodzących generalne remonty. Zgodnie z odgórną instrukcją kadłuby samolotów od spodu malowano w barwie błękitnej, a od góry w tajemniczym odcieniu khaki. Słowo „khaki” pochodzi z języka hindi i oznacza dosłownie „zapylony”.

Polski kolor khaki używany był powszechnie w kamuflażu. Początkowo jego odcienie przybierały barwy żółto-brązowe. Dopiero z czasem nabrały zielonkawego odcienia. Historyczne barwy możemy zaobserwować na zachowanym do dziś wzorniku kolorów PORSA.

PORSA oprócz lakierów do kamuflażu oferowała również srebrne i przezroczyste jednowarstwowe lakiery do elementów samolotów, odporne na działanie mieszanin paliwowych, a także lakiery dwuwarstwowe odporne na benzynę, oleje mineralne i olej rycynowy stosowany wówczas do smarowania silników. Lakiery PORSA nie były tanie. Cieszyły się jednak dużym uznaniem ze względu na unikalne właściwości i bardzo wysoką jakość.

1942 - 1945

Czasy niemieckiej okupacji

Dynamiczny rozwój firmy przerwała wojenna zawierucha. W czasie okupacji od sierpnia 1942 r. Niemcy usunęli polski zarząd Spółki i zmienili nazwę na Lackfabrik „Porsa” Aktiengesellschaft in Radom. W połowie 1944 r. niemieckie władze wojskowe nakazały ewakuację wszelkich urządzeń, ruchomości, surowców, półwyrobów i wyrobów gotowych oraz wyposażenia laboratorium. Okupanci skrupulatnie zinwentaryzowali cały majątek fabryki i wywieźli pociągami prawie wszystko na Śląsk i dalej do Niemiec. Zdołano ocalić tylko niewielką część parku maszynowego, co pozwoliło w maju 1945 r. wznowić produkcję w minimalnym zakresie. Rewindykacja wywiezionego sprzętu trwała do końca 1948 r.

1951

Radomska Fabryka Farb i Lakierów

Gdy produkcja mogła już ruszyć w pełnym zakresie, fabryka została całkowicie upaństwowiona Orzeczeniem ówczesnego Ministra Przemysłu i Handlu. Jednostką sprawującą nad nią bezpośredni nadzór został Centralny Zarząd Przemysłu Chemicznego w Gliwicach. Odtąd to w Gliwicach podejmowano wszelkie decyzje produkcyjne dotyczące zakładów w Radomiu. W roku 1951 przedsiębiorstwo zostało przekształcone w Radomską Fabrykę Farb i Lakierów, w skrócie RAFIL.

1970

RAFIL głównym dostawcą farb dla FSO

W okresie socjalistycznym radomska fabryka prowadziła szeroko zakrojone prace nad lakierami nitrocelulozowymi dla przemysłu samochodowego, głównie w zakresie produktów do konserwacji podwozia. Konsekwencją tych działań był fakt, że przez trzy dekady w latach 1970 – 2000 RAFIL był głównym dostawcą farb do antykorozyjnego zabezpieczania nadwozi samochodowych, wytwarzanych na licencji ICI i Stollack’a metodą elektroforezy dla warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych FSO.

To właśnie w tych latach z taśm produkcyjnych zjechały ikony polskiej motoryzacji: Król szos Fiat 125P, niezwykle pojemny „Maluch” czy kultowy Polonez zwany „Poldkiem”. Rafil miał również swój udział w produkcji mieleckiego Mikrusa – niespełnionego snu polskiej motoryzacji.

1996

Specjalistyczne wyroby lakierowe

Mimo licznych trudności związanych z ówczesnym ustrojem państwowym, firma dopracowała i wdrożyła wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, jak: system farb antykorozyjnych, przeznaczonych do eksploatacji w klimatach tropikalnych, wyroby piecowe, lakiery piecowe młotkowych, wyroby olejoodporne, wodorozcieńczalne grunty do zanurzania, polewania i elektroforezy.

Dzisiaj Radomska Fabryka Farb i Lakierów SA czerpiąc z głębokiego, specjalistycznego doświadczenia budowanego od podstaw przez dziesięciolecia tworzy profesjonalne systemy alkidowe, epoksydowe, emalie poliuretanowe, poliwinylowe systemy antykorozyjne i farby termoodporne stosowane w przemyśle chemicznym, hutniczym, budowlanym, spożywczym, maszynowym, energetyce, motoryzacji, kolejnictwie, górnictwie i petrochemii. Jest to oferta specjalistycznych farb przemysłowych skierowana do firm.

2010

Specjalistyczne produkty
na rynku dekoracyjnym

RAFIL produkuje także wyroby DECO, konfekcjonowane zgodnie z potrzebami prywatnych odbiorców i bogate kolorystycznie. Ponad 100 lat tradycji w ochronie metalu to ogromny kapitał wiedzy, którą RAFIL dzieli się dzisiaj z konsumentem. Tworząc antykorozyjne farby podkładowe, farby na rdzę i profesjonalne systemy do ochrony przed korozją. RAFIL oddaje w ręce klienta produkt przyjazny i łatwy w aplikacji. Teraz każdy może trwale chronić metal wokół własnego domu.

2018

FFiL Śnieżka SA
głównym udziałowcem RAFIL.

W 2018 r. FFiL Śnieżka SA podjęła decyzję o budowaniu pod nazwą RAFIL marki premium dla specjalistycznych produktów do ochrony i dekoracji metalu. W skład tych produktów wchodzą wyroby z linii Rafil DECO przeznaczone dla klientów indywidualnych do zabezpieczenia powierzchni metalowych wokół domu.Rozpoczęto intensywne prace nad modernizacją oferty produktowej i tworzeniem nowej identyfikacji wizualnej marki RAFIL. Opracowano nowoczesne, mocne logo, opakowania nowej generacji oraz wysokiej jakości materiały POS.

2020

Nowe logo RAFIL

Rebranding marki rozpoczęto od diametralnej zmiany logo RAFIL. Nowy logotyp w grafitowym, technicznym kolorze, z prostą, ale unikalną typografią w pełni oddaje silną, pewną siebie osobowość marki. Dołożono również rok powstania firmy 1917 oraz charakterystyczny sygnet marki, który jest swoistym znakiem jakości. Jego kształt oraz ostre cięcia w trzech pierwszych literach logo rodzą skojarzenia z konstrukcjami metalowymi i podkreślają profesjonalizm marki.

Nowe opakowania

Dotychczasowe linie opakowań Rafil Deko nie były spójne. Ich kolorystyka, czcionki, nazwy produktów, a nawet prezentacja dotychczasowego logo były bardzo zróżnicowane. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań nad wstępnymi konceptami opakowań, wybrano projekt z oryginalnym, pionowym podziałem grafiki. Czytelna ikonografika jasno przedstawia korzyści, unikalne zdjęcie jednoznacznie wskazujące na główne zastosowanie, a efekt metalizy podkreśla jakość produktu i zapewnia doskonałą widoczność na półce.

Nowe standardy ekspozycji

Radomska Fabryka Farb i Lakierów SA nie miała dotąd szerokiej dystrybucji. Ich farby były dostępne w wybranych sklepach farbiarskich głównie w południowo-wschodniej Polsce. Nowoczesne opakowania wymagają wysokiej jakości ekspozycji. Zaprojektowano więc oryginalne regały, standy i owijki z dedykowaną grafiką i specjalnym miejscem na karty kolorów i ulotki.