Strona główna
Poradniki

Rzeźby betonowe do ogrodu – jak o nie zadbać? Jak konserwować? Poradnik

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:

Rzeźby z betonu i inne elementy dekoracyjne jak donice czy poidła dla ptaków to piękne i długowieczne ozdoby. Jak odnowić rzeźby betonowe do ogrodu, aby odzyskały swój dawny blask? Sprawdź wskazówki.

Spis treści:

  1. Jak oczyścić rzeźby betonowe przed konserwacją?
  2. Konserwacja rzeźb betonowych – skuteczne metody i narzędzia
  3. Wybór odpowiednich środków do konserwacji rzeźb betonowych
  4. Krok po kroku: Konserwacja rzeźb betonowych – optymalne techniki
  5. Zabezpieczenie rzeźb betonowych – jak przedłużyć ich trwałość?
  6. Praktyczne wskazówki i porady dotyczące konserwacji rzeźb betonowych

Dlaczego warto ozdobić ogród dekoracjami betonowymi – rzeźbami, figurkami, donicami i innymi elementami małej architektury ogrodowej? Piękne rzeźby z betonu po odpowiedniej konserwacji przetrwają dziesiątki lat. Dodatkowo stworzą doskonałą kompozycję z roślinami i innymi elementami jak pergole, ławki czy altany. 

W artykule przeczytasz, w jaki sposób krok po kroku przeprowadzić malowanie i renowację rzeźb betonowych do ogrodu. Podpowiemy, jak zadbać o rzeźby z betonu, od oczyszczania z glonów i zabrudzeń po zabezpieczenie przed działaniem warunków atmosferycznych. Wskażemy również, które produkty z oferty RAFIL warto wybrać, by nadać nowy wygląd rzeźbom z betonu do ogrodu. 

Rzeźba betonowa inspirowana starożytnym posągiem.

Jak oczyścić rzeźby betonowe do ogrodu przed konserwacją? 

Rzeźby z betonu do ogrodu mogą przybrać formę posągów ludzi, wizerunków zwierząt, dekoracji ze świata roślin czy nawet motywów abstrakcyjnych. Wiele osób nie wyobraża sobie ogrodu bez uroczych krasnali czy innych baśniowych stworków. Inni stawiają na inspiracje światem starożytnym i zaludniają swoje ogrody posągami greckich bogów, herosów i postaci z mitologii. 

Niezależnie od tego, jaką rzeźbę betonową, wybierzesz, o każdą musisz dbać. Beton to materiał długowieczny i bardzo odporny. Jednak z upływem czasu staje się mniej wytrzymały i traci swój ładny wygląd. Uszkadza go zwłaszcza kontakt z wilgocią, mrozem czy promieniami UV. Beton używany do produkcji dekoracji betonowych – rzeźb czy donic – jest szlachetniejszy niż ten wykorzystywany w budownictwie. Zawiera w sobie środki uszlachetniające i kruszywo – zamiast zwykłego piasku. Dlatego łatwo się go pielęgnuje i odnawia – pod warunkiem że robisz to regularnie. 

Jak oczyścić betonową rzeźbę przed konserwacją? Odpowiednia do tego będzie np. myjka ciśnieniowa, która usunie wszystkie, nawet najtwardsze zabrudzenia. W przypadku szczególnie silnych wykwitów glonów czy plam stosuje się zabieg zwany piaskowaniem, który polega na oczyszczaniu betonowej powierzchni z pomocą strumienia powietrza z odrobinami piasku. 

Konserwacja rzeźb betonowych – skuteczne metody i narzędzia 

Sposób przygotowania betonowych rzeźb do odnowienia zależy od tego, czy beton został uprzednio malowany, czy pozostał bez powłoki. 

Jeśli mamy do czynienia ze starym niemalowanym betonem, należy usunąć luźno związane fragmenty betonu, a podłoże oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń i starannie odtłuścić. Kolejny krok to uzupełnienie ubytków, przeszlifowanie powierzchni i dokładne odpylenie. 

Gdy mamy do czynienia ze starym, ale malowanym betonem, przed rozpoczęciem malowania właściwego wykonaj próbę, aby upewnić się, czy stare podłoże nie będzie reagować z nową powłoką. Oczyść i odtłuść powierzchnię starej powłoki. Usuń luźno związaną, łuszczącą się farbę, całość przeszlifuj i dokładnie odpyl. Fragmenty odsłoniętego betonu zagruntuj jak wyżej oraz zabezpiecz odpowiednimi środkami. 

Wybór odpowiednich środków do konserwacji rzeźb betonowych 

Jakich produktów z gamy RAFIL można użyć do zabezpieczenia i pomalowania rzeźb betonowych? 

Nasza propozycja to RAFIL Chlorokauczuk. Farba tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na ścieranie i uderzenia. Chroni powierzchnie betonowe przed działaniem wody, środków myjąco-odkażających i wybranych substancji chemicznych. Dostępna jest w wielu kolorach, dzięki temu dobierzesz wygląd rzeźby do stylu ogrodu. 

Jeśli chcesz zabezpieczyć rzeźbę, ale pozostawić naturalny kolor betonu, odpowiedni produkt to Lakier Poliuretanowy RAFIL. Długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię przed warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoża, odpornością na ścieranie, uderzenia i zarysowania.

Aby zabezpieczyć betonową rzeźbę przed warunkami atmosferycznymi, użyj zestawu RAFIL Na Beton Lakier Poliuretanowy.

Konserwacja rzeźb betonowych – optymalne techniki 

Jak zabezpieczyć rzeźbę betonową? Oto instrukcja krok po kroku z wykorzystaniem zestawu RAFIL Chlorokauczuk

  1. Przed aplikacją farby, powierzchnię rzeźby należy bardzo dokładnie odpylić, a następnie zagruntować farbą z dodatkiem około 25% rozcieńczalnika.
  1. Kolejne warstwy farby nakładaj nierozcieńczone.
  1. W przypadku prac renowacyjnych przed użyciem sprawdź, czy nowa powłoka nie będzie reagować ze starymi podłożami. Nałóż warstwę farby na niewielką powierzchnię i pozostaw na czas od 3 do 6 godzin. Następnie zobacz, czy na pomalowanej powierzchni nie występuje żadna niepożądana reakcja np. czy farba się nie marszczy.
  1. Farbę nakładaj przy użyciu pędzla lub wałka.

Potrzebujesz 2-­3 warstwy wyrobu. Kolejne warstwy nakładaj w czasie od 0,5 do 2 h. Jeśli przekroczysz ten termin, maluj po 5 dniach od zakończenia aplikacji warstwy poprzedniej.

Zabezpieczenie rzeźb betonowych – jak przedłużyć ich trwałość? 

Rzeźby ogrodowe potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Służy do tego zestaw RAFIL Na Beton Lakier poliuretanowy. Jak go zastosować? Oto instrukcja krok po kroku. 

  1. Do opakowania zawierającego RAFIL Na Beton Lakier Poliuretanowy dodaj zawartość utwardzacza i wymieszaj dokładnie oba składniki do uzyskania mieszaniny o jednorodnej konsystencji. Pozostaw ją do homogenizacji na ok. 15 min. Po tym czasie możesz rozpocząć malowanie.
  2. Mieszanina jest przydatna tylko 3 godziny, po tym czasie żeluje.
  3. Kolejne warstwy produkty nakładaj po minimum 24 godzinach. Potrzebujesz co najmniej 1 powłoki, a maksymalnie.
  4. Nie maluj w czasie deszczu, mgły i przy dużej wilgotności.
  5. Produkt nakłada się pędzlem lub natryskowo.

Rzeźba z betonu – praktyczne wskazówki i porady dotyczące konserwacji

O czym jeszcze pamiętać podczas zabezpieczania i konserwacji rzeźb betonowych w ogrodzie? Podczas nakładania preparatów, zwłaszcza gdy używasz metody natryskowej, stosuj środki ochrony osobistej, takie jak okulary ochronne, maskę, odzież robocza. 

Postępuj zgodnie z instrukcją. Dotyczy to w szczególności czasu przydatności danej mieszaniny – rozwiązania, które proponujemy, to produkty dwuskładnikowe. Ich skuteczność zależy od reakcji chemicznej pomiędzy dwoma składnikami. Betonowe rzeźby maluj w pogodny dzień i przy małej wilgotności powietrza. 

Środkami do odnawiania betonowych powierzchni możesz też zabezpieczyć inne elementy architektury ogrodowej, np. betonowe donice czy ławki. 

Rzeźby betonowe do ogrodu to piękne i bardzo dekoracyjne ozdoby. Przy właściwej pielęgnacji i regularnym odnawianiu będą się prezentować efektownie przez wiele lat. W utrzymaniu ich w dobrym stanie pomogą środki RAFIL.

Ostatnie wpisy

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również

Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy na dwóch kółkach, z pewnością przyda Ci się stojak na rower. Czy lepiej kupić gotowy, a może wykonać go samodzielnie? W artykule podpowiemy, kiedy i jak zrobić stojak na rowery DIY!

Jazda rowerem to fantastyczny sposób na spędzanie czasu i wprowadzenie dawki ruchu w ciągu dnia. Posiadacze rowerów mają jednak często problem z przechowywaniem sprzętu. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które nie posiadają własnego garażu ani pomieszczenia gospodarczego. Jak przechowywać rower w mieszkaniu? W jaki sposób ustawić go na balkonie? W obu tych przypadkach pomoże stojak na rower DIY lub stojak kupiony w sklepie rowerowym

Osoby mieszkające w domu mogą też zadbać o miejsce na rower na podwórku. Tutaj pomocą służą zewnętrzne stojaki rowerowe DIY. Najlepszy pomysł to ramy wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Właściwie konserwowane mogą służyć przez wiele lat! W artykule podpowiemy, kiedy warto wykonać stojak rowerowy DIY, a kiedy lepiej kupić gotowy w sklepie. Doradzimy też, jak zabezpieczyć metalową konstrukcję stojaka za pomocą środków Rafil do stali nierdzewnej i ocynkowanej

Zewnętrzny stojak rowerowy w kształcie litery U przydatny przed budynkami w mieście
Zewnętrzny stojak rowerowy w kształcie litery „U” przydatny przed budynkami w mieście, ale także przed własnym domem. Do zabezpieczenia stali użyj produktu Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ.

Planowanie i projektowanie stojaka na rower - zrób to sam!

Stojak na rower – jak zrobić? Najpierw musisz określić, czy potrzebujesz konstrukcji, do której możesz bezpiecznie przypiąć rower przed domem, czy stojaka, który pomoże Ci przechowywać rower w pomieszczeniu, a może stojaka serwisowego? Ten ostatni nie tylko podtrzymuje rower, ale pozwala prowadzić przy nim prace naprawcze. Każdy z nich wygląda i działa nieco inaczej, choć większość z nich wykonana jest ze stali. 

Zacznijmy od stojaka na rower przed dom. Takie rozwiązania stały się już powszechnym elementem krajobrazu miejskiego. Coraz częściej pojawiają się również przed domami wielorodzinnymi, a nawet jednorodzinnymi. Najprostszy stojak ma konstrukcję przypominającą odwróconą literę „U”. Nie zajmuje dużo miejsca, przez co możesz ustawić ich kilka obok siebie. Rower przypina się tu do barierki. 

Stojak do podłoża przymocowuje się, betonując go lub montując za pomocą specjalnych kotw, lub śrub. Do jego wykonania, w najprostszej wersji, wystarczą trzy kątowniki (np. o wymiarach 5×5 cm), które trzeba do siebie dospawać lub połączyć śrubami. 

Druga opcja to stojak stojący. Najczęściej ma formę stabilnej i ciężkiej podstawy (też wykonanej np. z kątowników) oraz konstrukcji z rurek, w którą wstawia się koło roweru. W sklepach znajdziesz wiele różnych typów podobnych stojaków, można też wykonać je samodzielnie, pod warunkiem że dysponujesz narzędziami, takimi jak np. piła do cięcia metalu czy wiertarka do metalu. Przydatne są również stojaki na rowery wielostanowiskowe, dobre do ustawienia przed blokiem lub w przydomowym garażu, w którym znajduje się kilka jednośladów. Stojak pozwoli trzymać je bezpiecznie i w porządku. 

Jak przechowywać rower w pomieszczeniu? Służą do tego różnego typu stojaki i wieszaki ścienne. Dzięki nim umieścisz rower w domu, garażu, piwnicy czy na balkonie. Wiele z nich łączy możliwość przechowywania z opcją samodzielnego serwisowania roweru. Na stojaku można go wygodnie obejrzeć, nasmarować, oczyścić, sprawdzić działanie napędu. Dzięki takim stojakom roweru nie trzeba opierać o ściany, a sprzęt zajmuje mniej miejsca. 

Dla tych, którzy mają naprawdę mało przestrzeni do dyspozycji, przewidziano półki, uchwyty i haki do powieszenia roweru na ścianie. Dzięki temu można przechowywać jednoślad nawet w niewielkiej kawalerce czy w pokoju. 

Jak zrobić stojak na rowery? Lista narzędzi i materiałów 

Czy stojak na rower warto zrobić samodzielnie? To zależy, czy masz sporo wolnego czasu i kilka niezbędnych narzędzi oraz smykałkę do majsterkowania. Wykonanie stojaka DIY z metalu będzie wymagać przecinania metalu, łączenia go śrubami, czasem także spawania. Gdy Twój przydomowy warsztat jest wyposażony w niezbędny sprzęt, wykonanie stojaka DIY na pewno będzie tańsze. Jeśli nie, radzimy, aby kupić stojak gotowy i zabezpieczyć go środkiem, który nada konstrukcji antykorozyjną powłokę, takim jak Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ

Czego potrzebujesz do wykonania stojaka na rowery? W najprostszej wersji wystarczą trzy okrągłe rurki albo trzy płaskowniki bądź kątowniki do złożenia konstrukcji. Niezbędne są także śruby, nakrętki i motylki do montażu całości. Narzędzia, których potrzebujesz to piła do cięcia metalu i wiertarka do metalu. Możesz też skorzystać z pomocy fachowców (np. w zakładzie blacharskim) i zlecić zespawanie całej konstrukcji – będzie prościej i szybciej. 

Prosty wielostanowiskowy stojak na rowery. 

Krok po kroku – montaż stojaka na rowery 

Pamiętaj, że stojak rowerowy musi być solidny i bezpieczny. Nie może się wywrócić pod ciężarem sprzętu. Powinien też być odporny na wilgoć i trudne warunki atmosferyczne – dotyczy to stojaków, które będą służyły na zewnątrz. Najlepszy materiał do wykonania stojaka to stal nierdzewna lub stal ocynkowana. Wyróżnia się ona dużą wytrzymałością i świetnie radzi sobie nawet z dużymi obciążeniami. 

Jak zrobić stojak na rowery? Plan montażu zależy od rodzaju wybranego przez Ciebie stojaka. Jeśli zależy Ci na stojaku najprostszym z możliwych, zmontuj po prostu trzy płaskowniki, rurki albo kątowniki stalowe w formie odwróconej litery „U”. Do dolnej części konstrukcji trzeba przymocować płaską blachę, a całość przytwierdzić do twardego podłoża np. śrubami. 

Stojak wielostanowiskowy to konstrukcja złożona z czterech płaskowników, do których montuje się rurkę albo uchwyt na koło. Taka struktura może wymagać spawania. 

Stojak na rower w formie uchwytu ściennego.

Stojak na rowery DIY – ostateczne dostosowania i wykończenie 

Niezależnie od tego, jak zrobisz stojak na rower oraz jaki typ konstrukcji wybierzesz, metalowy stojak koniecznie trzeba zabezpieczyć emalią antykorozyjną. Dotyczy to przede wszystkim stojaków na balkonie i przed budynkiem, choć także stojaki używane w garażu czy piwnicy warto pomalować, aby służyły jak najdłużej.

Jaki produkt do malowania metalu będzie najlepszy? Polecamy Emalię antykorozyjną Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ. Jest ona przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni metalowych: stalowych, ocynkowanych i aluminiowych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na uderzenia. Wyróżnia się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków pogodowych. Ochroni stojak przed deszczem, śniegiem i słońcem. Powierzchnie pomalowane emalią długo pozostaną jak nowe. 

Aby w pełni zabezpieczyć metal przed korozją środek Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ należy stosować razem z PODKŁADEM ANTYKOROZYJNYM Rafil. To specjalna farba gruntująca stosowana na podłoża ocynkowane, stalowe i aluminiowe na zewnątrz.

Organizacja przestrzeni ze stojakiem na rower 

Wiesz już, jak zrobić stojak na rower. W jaki sposób i gdzie ustawić go w przestrzeni? Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo osób użytkujących rower. Stojak powinien być ustawiony stabilnie i w miejscu, do którego jest dobry dostęp, ale tak, by nie przeszkadzał osobom postronnym.

Jeśli masz stojak do powieszenia na ścianie, wybierz solidne mocowanie, uchwyt nie może stanowić zagrożenia dla innych. Dobrym miejscem będzie ściana w rzadko używanym pomieszczeniu, raczej nie w korytarzu czy przedpokoju, z którego się często korzysta. Mamy nadzieję, że nasze porady, jak zrobić stojak na rowery samodzielnie oraz jaki model wybrać, są dla Ciebie przydatne. Produkty Rafil pomogą Ci utrzymać Twój metalowy stojak w doskonałym stanie przez wiele lat!

Jak zrobić stojak na rowery? Wskazówki krok po kroku

Przeczytasz w 5 min


Kupowanie farb staje się coraz bardziej świadome – klienci częściej zwracają uwagę już nie tylko na ich kolor, ale również na właściwości, np. odporność na ścieranie czy blaknięcie. Kolejnym punktem, który warto sprawdzić, kupując farby, jest zawartość LZO w produkcie. Dowiedz się, jak to zrobić!

Z tego artykułu dowiesz się:

- jaka jest definicja LZO,
- jaka jest szkodliwość LZO w farbach,
- jaka jest dopuszczalna ilość gramów LZO/l.

LZO – co to jest?

Definicja LZO wymaga najpierw rozwinięcia skrótu. Lotne związki organiczne to substancje, które łatwo przechodzą w stan pary i gazu, ich temperatura wrzenia oscyluje w granicach 50-250°C, a ich rozpuszczalność w wodzie jest niska. Jak już zostało wcześniej wspomniane, LZO występują w farbach, a najwięcej można ich znaleźć w preparatach na bazie rozpuszczalników.

Ważne!

Lotne związki organiczne znajdują się nie tylko w farbach, choć to właśnie z nimi są najczęściej kojarzone. Spotkać można je także w takich produktach, jak m.in. tusze do drukarek, środki w aerozolu na owady, odświeżacze powietrza, kleje, tynki czy preparaty czyszczące stosowane w mieszkaniach.

Lotne związki organiczne stanowią jednak także efekt uboczny wielu procesów przemysłowych – emisja LZO na szeroką skalę prowadzi do zanieczyszczenia środowiska, co doprowadziło do konieczności uregulowania zawartości w produktach LZO ustawą, by zminimalizować ich szkodliwy wpływ na naturę.

Przelewanie farby do kuwety

Farby z LZO a bezpieczeństwo

Bezpośrednie narażenie na długotrwały kontakt z lotnymi związkami organicznymi ma szkodliwy wpływ dla zdrowia. Dlatego też normy LZO w farbach zostały przedstawione bardzo skrupulatnie, szczególnie jeśli chodzi o preparaty do ścian używane wewnątrz budynków. Z jakimi dolegliwościami może się spotkać osoba narażona na wdychanie LZO z farb do ścian? Mogą to być:
• katar,
• podrażnienie oczu,
• wysypki i inne uczulenia skórne,
• obrzęk krtani,
• ból głowy,
• nudności,
• nasilenie objawów astmy.

Oczywiście te objawy mogą występować, jeśli nie zostały zachowane zasady doboru farb do wnętrz. W pomieszczeniach należy bowiem unikać preparatów rozpuszczalnikowych, a zastąpić je wodorozcieńczalnymi. Warto też sprawdzać zawartość LZO w farbach i porównać ją z zapisami w ustawie, by mieć pewność, że kupione preparaty nie będą szkodzić domownikom.

Jeszcze większą uwagę należy poświęcić doborowi farb, jeśli wśród członków rodziny są astmatycy i alergicy. Dla nich najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po ekologiczne preparaty, w których została przeprowadzona redukcja LZO – ilość lotnych związków organicznych jest w nich o wiele mniejsza, niż wskazują na to normy. Przykładem takiej farby może być Magnat Ceramic Care – wysokiej jakości ceramiczna farba do wnętrz z gwarancją plamoodporności. Produkt ten zawiera zaledwie 3 g/l LZO, podczas gdy limit LZO dla tego produktu wynosi 30g/l w kat. A/a/FW (2010). Magnat Ceramic Care dodatkowo redukuje poziom formaldehydu (nawet o 98%) mogącego występować w powietrzu wewnątrz pomieszczeń. Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny.

Redukcja LZO jest również istotna w przypadku farb stosowanych na zewnątrz, zwłaszcza przy malowaniu dużych powierzchni, kiedy malarz przez długi okres czasu jest narażony na wdychanie szkodliwych oparów. Dobrym przykładem farby przyjaznej środowisku może być EKO-Radach, którego zawartość LZO wynosi maksymalnie 38÷50 g/l, podczas gdy według dyrektywy 2004/42/WE (kategoria A/i/FW) dopuszczalna ilość LZO dla tej kategorii farb to 140 g/l.

Bezpieczne malowanie natryskowe

LZO w farbach – normy

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ustawowa zawartość LZO w farbach znacząco różni się w przypadku preparatów wodnych i rozpuszczalnikowych, a także do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Wybierając matową farbę do malowania ścian i sufitów w mieszkaniu należy szukać preparatów, w których zawartość LZO w produkcie nie przekracza 30 g/l. Oczywiście na rynku bez trudu znajdziesz takie, w których wartość ta jest o wiele niższa.

Z kolei szukając farb specjalistycznych, możesz natknąć się na zdecydowanie wyższą zawartość LZO – np. dopuszczalna ilość tych substancji w farbach na dachfil RADACH FARBA NA DACH to 500 g/l. Różnica wynika przede wszystkim z tego, że z warstwą preparatu do malowania dachów nie będziesz mieć styczności, a tym bardziej z pochodzącymi z niej lotnymi związkami organicznymi. Poza tym farby stosowane na zewnątrz muszą cechować się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, zarysowania i uderzenia.

Pamiętaj, by wybierając preparaty wykończeniowe, zawsze sięgać po te o najniższym bilansie LZO – dzięki temu zadbasz o zdrowie i otaczające Cię środowisko.

Ostatnie wpisy:

LZO w farbach – co oznacza ich zawartość w produkcie?

Przeczytasz w 5 min


Pergola metalowa w ogrodzie to rozwiązanie, które nie tylko pięknie się prezentuje, ale także pełni ważne funkcje praktyczne – daje podporę roślinom (bardzo popularnym elementem architektury wielu ogrodów jest pergola na winogrona metalowa), zapewnia cień w upalne dni, a także może stanowić osłonę przed opadami deszczu. Niestety, w związku ze stałym narażeniem na działanie czynników atmosferycznych, metalowa pergola ogrodowa może z czasem stracić atrakcyjny wygląd. Jak ją odnowić? Po jakie produkty sięgnąć, aby pomalować pergolę? Sprawdźmy!

Metalowa pergola w ogrodzie pod lupą

Pergola to konstrukcja, którą zalicza się do elementów małej architektury ogrodowej. Najczęściej składa się ona z dwóch rzędów słupków, połączonych przy pomocy kratki i zakończonych zadaszeniem. Dość popularne są również minimalistyczne pergole, składające się z dwóch łuków, połączonych szczebelkami.

Brązowa pergola w ogrodzie

W ogrodach najczęściej spotyka się pergole wykonane z drewna lub metalu (stali nierdzewnej lub ocynkowane). Nieco rzadziej napotkać można na konstrukcje, w których łączone są różne materiały budowlane – np. cegła (wykonane są z niej słupy) i metal (na szczebelkach i zadaszeniu).

Gdzie ustawiana bywa pergola metalowa? Na tarasie, w nasłonecznionym punkcie ogrodu (np. modele, w których zainstalowane jest siedzisko) lub nad wejściem na posesję.

Pergola metalowa w ogrodzie – jak przygotować do renowacji?

Jeżeli chcesz odnowić swoją pergolę i nadać jej nowy kolor, postępuj według poniższych wskazówek.

1. Zabezpiecz otoczenie, w którym znajduje się pergola. Folią malarską zakryj ściany, posadzkę i inne elementy, które mogłyby zostać uszkodzone lub zabrudzone podczas pracy.

2. Z powierzchni metalowej pergoli ogrodowej usuń luźne warstwy starej farby, rdzę oraz zabrudzenia. Możesz wykorzystać do tego celu drucianą szczotkę lub szlifierkę.

3. Kiedy usuniesz powierzchowny brud i rdzę, zmatuj powierzchnię pergoli papierem ściernym. Jeżeli chcesz, na tym etapie możesz również sięgnąć po szlifierkę.

4. Dokładnie odpyl i odtłuść metalowe powierzchnie. Aby mieć pewność, że pergola jest dokładnie oczyszczona, możesz użyć Rafil PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA i ściereczki, gąbki lub myjki wysokociśnieniowej.

5. Gotowe! Twoja pergola tarasowa metalowa może zostać bezpiecznie i efektywnie pomalowana na nowy kolor.

Odpowiednie przygotowanie powierzchni to klucz do uzyskania idealnego efektu podczas prac renowacyjnych. Nie spiesz się, postaraj się być dokładny i solidny – nowy wygląd Twojej pergoli z pewnością zrekompensuje Ci ten trud!

Biała pergola w ogrodzie

Czym pomalować pergole? Rafil CHLOROKAUCZUK

Jeżeli chcesz, aby Twoja pergola była chroniona przed wpływem czynników atmosferycznych, a przy tym zachwycała oryginalnym kolorem, sięgnij po Rafil CHLOROKAUCZUK. Emalia występuje w aż 20 kolorach, z wykończeniem na wysoki połysk. Do wyboru masz m.in. różne odcienie żółci, zieleni, czerwieni czy niebieskiego. A ponadto, również bazowe barwy, takie jak biel, szarości czy czerń.

Rafil CHLOROKAUCZUK, stosowany na warstwę gruntującą produktu Rafil PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY, zapewnia metalowi nawet 8 lat ochrony przed rdzą. Dodatkowo, emalia tworzy na malowanej powierzchni niezwykle trwałą powłokę – powierzchnia pergoli będzie dzięki niej odporna na uderzenia czy zarysowania, a także na trudne warunki pogodowe.

Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ a metalowa pergola ogrodowa

Preferujesz matowe lub półmatowe wykończenie i neutralne kolory? Doskonałym wyborem dla Ciebie będzie emalia Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ. Produkt występuje w trzech kolorach z wykończeniem półmatowym – szarym antracytowym, głębokiej czerni i czekoladowym brązie. Do wyboru masz również wersję matową, w kolorze intensywnej czerni.

Rafil do BRAM I OGRODZEŃ stosuj na powierzchnię zagruntowaną przy użyciu Rafil PODKŁAD ANTYKOROZYJNY – dzięki temu zapewnisz swojej pergoli nawet 10 lat doskonałej ochrony przed rdzą. Dodatkowo, zabezpieczysz ją przed rysami czy odpryskami oraz czynnikami atmosferycznymi, takimi jak opady, wiatr, mróz czy promienie UV.

Ostatnie wpisy:

Zmiana koloru metalowej pergoli ogrodowej – czym pomalować?

Przeczytasz w 5 min

Chcesz poprawić wygląd ogrodu na wiosnę? Świeżo pomalowane metalowe meble ogrodowe poprawią estetykę otoczenia i wprowadzą do niego kolorowe akcenty. Jednak walory dekoracyjne to nie jedyny powód, dla którego warto je regularnie konserwować. Farba zapewni też ochronę przed działaniem wilgoci i promieni UV, a co najważniejsze – zapobiegnie korozji metalowych powierzchni.

Z tego artykułu dowiesz się:

• jak przygotować metalowe meble ogrodowe do konserwacji,
• czym pomalować stare meble ogrodowe z metalu,
• jak malować metalowe meble ogrodowe.

Renowacja metalowych mebli ogrodowych – przygotowania

1. Przed rozpoczęciem renowacji zabezpiecz swoje miejsce pracy. Wyłóż podłoże folią albo starymi kartonami.
2. Odnawiane meble ogrodowe oczyść z brudu, rdzy i łuszczącej się farby. Użyj w tym celu drucianej szczotki, która szybko poradzi sobie z luźnymi fragmentami powłok malarskich.
3. W razie trudności sięgnij po szlifierkę. Przyda się ona wtedy, gdy powierzchnię mebla pokrywa grubsza warstwa rdzy.
4. Po wstępnym oczyszczeniu mebli starannie przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym. Dokładnie usuń warstwę starego lakieru również w trudno dostępnych miejscach, takich jak rzeźbione nogi krzeseł. Na większych powierzchniach możesz użyć szlifierki.
5. Umyj mebel preparatem do odtłuszczania RAFIL rozcieńczonym z wodą. W ten sposób usuniesz powstały podczas szlifowania pył i odtłuścisz powierzchnię przed malowaniem.

Porada eksperta

Wiele mebli ogrodowych jest wykonanych z więcej niż jednego materiału – np. stalowe krzesło z drewnianym siedziskiem czy ławka na żeliwnych nogach. Jak zabrać się do renowacji takiego mebla? Jeśli to możliwe, postaraj się rozłożyć go na części przed pomalowaniem. Jeżeli wolisz tego uniknąć, zabezpiecz drewniane elementy folią i taśmą maskującą. W ten sposób nie uszkodzisz ich przy szlifowaniu metalowych elementów i nie poplamisz farbą.

Metalowe białe meble z metalu

Malowanie starych metalowych mebli ogrodowych – jaką farbę wybrać?

Kolejnym krokiem w konserwacji metalowych krzeseł, ławek i stołów jest pokrycie ich nową powłoką malarską. Nowa warstwa farby pozwoli meblom w Twoim ogrodzie dłużej zachować trwałość. Powłoka zabezpieczy metal przed rdzewieniem, szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, a także uszkodzeniami mechanicznymi.

Czym pomalować metalowe meble ogrodowe? Jeśli zależy Ci na długotrwałej ochronie przed korozją, sięgnij po Antykorozyjną Emalię RAFIL DO BRAM I OGRODZEŃ. Farba zapewni trwałą i elastyczną powłokę, która zabezpieczy powierzchnię przed rdzewieniem na kolejne 10 lat. Możesz użyć jej do malowania wszelkich metalowych przedmiotów używanych na zewnątrz, wykonanych ze stali, aluminium czy blachy ocynkowanej. Paleta kolorów to cztery stonowane, ciemne odcienie, które sprawdzą się w każdym ogrodzie.

Jeśli chciałbyś mieć w swoim ogrodzie meble w bardziej urozmaiconych kolorach, do ich pomalowania użyj farby Rafil CHLOROKAUCZUK. Ta emalia do metalu i betonu jest dostępna aż w 20 różnych odcieniach – od bieli i żółci, przez błękit i ciemną zieleń, aż po niezawodną czerń. Meble pomalowane farbą chlorokauczukową będą nie tylko pięknie wyróżniać się na tle zieleni, ale i na długo zachowają estetyczny wygląd.

Zielone meble ogrodowe z metalu

Jak pomalować metalowe meble ogrodowe – krok po kroku

1. Przygotuj narzędzia malarskie: niewielki wałek, płaski pędzel jednorodnie zakończony oraz mały okrągły pędzel o miękkim włosiu. Dzięki nim pomalujesz nawet trudno dostępne elementy mebli z giętego lub kutego metalu.
2. Jeśli malujesz meble ogrodowe przy słonecznej pogodzie, wybierz zacienione miejsce. Rozgrzana powierzchnia metalu spowoduje parowanie i krótszy czas schnięcia farby. W efekcie powłoka może pękać i się łuszczyć. Unikaj malowania w deszczowe dni.
3. Zagruntuj powierzchnię za pomocą farby podkładowej. Odczekaj do wyschnięcia.
4. Zacznij od drobnych elementów. Gdy już precyzyjnie pokryjesz wszystkie krawędzie i zagłębienia, przejdź do malowania blatów i siedzisk wałkiem.
5. Postaraj się nakładać farbę jednym ruchem pędzla, aby uniknąć smug.
6. Odczekaj 3 godziny przed nałożeniem kolejnej warstwy, a na koniec pozostaw mebel do całkowitego wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Gotowe!

Ostatnie wpisy:

Malowanie metalowych mebli ogrodowych – renowacja krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie