Strona główna
Poradniki

Malowanie ogrodzenia betonowego metodą natryskową – krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:

Malowanie natryskowe ogrodzenia betonowego to skuteczny sposób odnowienia czy zmiany koloru płotu. Jest szybkie i efektywne, a także pozwala uzyskać estetyczne i trwałe rezultaty. Między innymi dlatego zyskuje coraz większą popularność. Sprawdź, jak i czym pomalować płot betonowy z wykorzystaniem pistoletu natryskowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

- jaką farbę wybrać do malowania płotu betonowego,- jak przygotować beton do malowania natryskowego,- czy impregnować betonowe ogrodzenie,- jak pomalować pistoletem natryskowym ogrodzenie.

Malowanie ogrodzenia betonowego, krok 1. Wybór farby

Jeśli chcesz pomalować ogrodzenie betonowe, wybierz farbę przeznaczoną właśnie do powierzchni z betonu. Emalia musi być odporna na działanie warunków atmosferycznych, wilgoci czy promieni słonecznych. Wybór nieodpowiedniej farby może skutkować tym, że będzie ona nietrwała, na powierzchni powstaną zacieki, a do tego nie zabezpieczy odpowiednio ogrodzenia.Farbą, która świetnie sprawdza się do malowania betonowych powierzchni znajdujących się na zewnątrz, jest emalia Rafil CHLOROKAUCZUK. Tworzy ona na betonie twarde powłoki, odporne na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Szare ogrodzenie z betonu

Malowanie natryskowe ogrodzenia betonowego, krok 2. Przygotowanie stanowiska i podłoża

Zanim przejdziesz do malowania ogrodzenia pistoletem natryskowym, musisz dobrze przygotować powierzchnię. Dzięki temu malowanie będzie efektywne, a farba przywrze do podłoża i będzie ochraniała je długo i skutecznie.Jeśli malujesz nowe ogrodzenie betonowe, które jest suche, czyste i mocne, oczyść je z tłuszczu, usuń mechanicznie warstwę szlamu i mleczka cementowego, a na koniec odpyl powierzchnię.Jeśli malujesz stare ogrodzenie, które wcześniej nie było pomalowane, usuń luźno związane fragmenty betonu. Odtłuść podłoże, usuń wszystkie zanieczyszczenia, uzupełnij ubytki, przeszlifuj powierzchnię i dokładnie ją odpyl.Jeśli malujesz stare, wcześniej pomalowane ogrodzenie betonowe, odtłuść i oczyść powierzchnię starej farby, a następnie usuń te fragmenty emalii, które się łuszczą i są luźno związane. Jak w przypadku nowego czy niemalowanego betonu przeszlifuj i odpyl powierzchnię.Jeśli do usuwania starej farby lub czyszczenia powierzchni używasz detergentów, spłucz je dokładnie wodą.

Ważne!

Zanim przejdziesz do malowania natryskowego ogrodzenia, sprawdź, czy beton jest całkowicie suchy.

Malowanie płotu betonowego, krok 3. Impregnacja i gruntowanie

Gruntowanie betonowego płotu nie jest obowiązkowe, ale zwykle warto je wykonać. Grunty oraz impregnaty na betonowych powierzchniach tworzą cienkie warstwy ochronne, które co prawda nie są zbyt wytrzymałe, ale wnikają głęboko w strukturę betonu i wypełniają jego pory. Dzięki temu wzmacniają konstrukcję i zapobiegają wchłanianiu się wilgoci oraz pękaniu farb nawierzchniowych.Wybierając odpowiedni impregnat czy grunt, postaw na taki produkt, który zapewni paroprzepuszczalność. Jeśli warstwa gruntująca nie będzie przepuszczać pary, ta, próbując przeniknąć przez beton, może niszczyć naniesioną powłokę i pozbawić powierzchnię ochrony.

Niebieskie ogrodzenie wykonane z betonu

Malowanie ogrodzenia pistoletem, krok 4. Właściwe malowanie

Jeśli chcesz, by malowanie ogrodzenia pistoletem natryskowym było efektywne, zastosuj się do poniższych rad:• Ogrodzenie maluj tylko w sprzyjających warunkach atmosferycznych – nie może być wilgotno, za zimno i za ciepło. Optymalna temperatura to, w przypadku większości farb, to 10-25°C, choć wskazania te dla różnych farb mogą być inne. Zawsze stosuj się do wytycznych producenta.• Zanim rozpoczniesz malowanie, wykonaj test np. na dużym kartonie, umieszczonym pionowo. Sprawdź, czy farba ma odpowiednią konsystencję, jak rozprowadza się po powierzchni i czy nie tworzą się zacieki.• Pistolet trzymaj w odległości około 15-20 cm od pionowej płaszczyzny. Podczas malowania przesuwaj go z góry do dołu, a sam pistolet trzymaj prostopadle do płotu.• Jeśli ogrodzenie betonowe nie jest pełne, ustaw za nim dużą tekturę lub płytę pilśniową. Dzięki temu unikniesz rozpylaniu farby po drugiej stronie ogrodzenia.• Spryskiwanie płotu zacznij około 15 cm przed jego początkową krawędzią i zakończ w podobnej odległością za krawędzią końcową. Dzięki temu pomalujesz równo całą powierzchnię.• Pistolet przesuwaj z podobną prędkością, z jaką przesuwałbyś wałek lub pędzel.• Dopasuj wielkość strumienia do malowanej powierzchni – podczas malowania dużego płotu strumień możesz ustawić do maksimum, dzięki czemu nie trzeba będzie wykonywać zbyt dużej ilości ruchów.Pamiętaj też, żeby ubrać się w ochronną odzież i założyć maseczkę na twarz oraz okulary, a także, by zabezpieczyć włosy.Zwykle, by pokryć całe ogrodzenie, należy nałożyć 2-3 warstwy farby, zachowując między kolejnymi malowaniami odstępy wskazane przez producenta emalii. Czas schnięcia betonowego ogrodzenia to, w zależności od wilgotności i temperatury powietrza, około 24 godzin. Powłoki staja się całkowicie utwardzone po około 7 dniach.

Ostatnie wpisy

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również

Chcesz poprawić wygląd ogrodu na wiosnę? Świeżo pomalowane metalowe meble ogrodowe poprawią estetykę otoczenia i wprowadzą do niego kolorowe akcenty. Jednak walory dekoracyjne to nie jedyny powód, dla którego warto je regularnie konserwować. Farba zapewni też ochronę przed działaniem wilgoci i promieni UV, a co najważniejsze – zapobiegnie korozji metalowych powierzchni.

Z tego artykułu dowiesz się:

• jak przygotować metalowe meble ogrodowe do konserwacji,
• czym pomalować stare meble ogrodowe z metalu,
• jak malować metalowe meble ogrodowe.

Renowacja metalowych mebli ogrodowych – przygotowania

1. Przed rozpoczęciem renowacji zabezpiecz swoje miejsce pracy. Wyłóż podłoże folią albo starymi kartonami.
2. Odnawiane meble ogrodowe oczyść z brudu, rdzy i łuszczącej się farby. Użyj w tym celu drucianej szczotki, która szybko poradzi sobie z luźnymi fragmentami powłok malarskich.
3. W razie trudności sięgnij po szlifierkę. Przyda się ona wtedy, gdy powierzchnię mebla pokrywa grubsza warstwa rdzy.
4. Po wstępnym oczyszczeniu mebli starannie przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym. Dokładnie usuń warstwę starego lakieru również w trudno dostępnych miejscach, takich jak rzeźbione nogi krzeseł. Na większych powierzchniach możesz użyć szlifierki.
5. Umyj mebel preparatem do odtłuszczania RAFIL rozcieńczonym z wodą. W ten sposób usuniesz powstały podczas szlifowania pył i odtłuścisz powierzchnię przed malowaniem.

Porada eksperta

Wiele mebli ogrodowych jest wykonanych z więcej niż jednego materiału – np. stalowe krzesło z drewnianym siedziskiem czy ławka na żeliwnych nogach. Jak zabrać się do renowacji takiego mebla? Jeśli to możliwe, postaraj się rozłożyć go na części przed pomalowaniem. Jeżeli wolisz tego uniknąć, zabezpiecz drewniane elementy folią i taśmą maskującą. W ten sposób nie uszkodzisz ich przy szlifowaniu metalowych elementów i nie poplamisz farbą.

Metalowe białe meble z metalu

Malowanie starych metalowych mebli ogrodowych – jaką farbę wybrać?

Kolejnym krokiem w konserwacji metalowych krzeseł, ławek i stołów jest pokrycie ich nową powłoką malarską. Nowa warstwa farby pozwoli meblom w Twoim ogrodzie dłużej zachować trwałość. Powłoka zabezpieczy metal przed rdzewieniem, szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, a także uszkodzeniami mechanicznymi.

Czym pomalować metalowe meble ogrodowe? Jeśli zależy Ci na długotrwałej ochronie przed korozją, sięgnij po Antykorozyjną Emalię RAFIL DO BRAM I OGRODZEŃ. Farba zapewni trwałą i elastyczną powłokę, która zabezpieczy powierzchnię przed rdzewieniem na kolejne 10 lat. Możesz użyć jej do malowania wszelkich metalowych przedmiotów używanych na zewnątrz, wykonanych ze stali, aluminium czy blachy ocynkowanej. Paleta kolorów to cztery stonowane, ciemne odcienie, które sprawdzą się w każdym ogrodzie.

Jeśli chciałbyś mieć w swoim ogrodzie meble w bardziej urozmaiconych kolorach, do ich pomalowania użyj farby Rafil CHLOROKAUCZUK. Ta emalia do metalu i betonu jest dostępna aż w 20 różnych odcieniach – od bieli i żółci, przez błękit i ciemną zieleń, aż po niezawodną czerń. Meble pomalowane farbą chlorokauczukową będą nie tylko pięknie wyróżniać się na tle zieleni, ale i na długo zachowają estetyczny wygląd.

Zielone meble ogrodowe z metalu

Jak pomalować metalowe meble ogrodowe – krok po kroku

1. Przygotuj narzędzia malarskie: niewielki wałek, płaski pędzel jednorodnie zakończony oraz mały okrągły pędzel o miękkim włosiu. Dzięki nim pomalujesz nawet trudno dostępne elementy mebli z giętego lub kutego metalu.
2. Jeśli malujesz meble ogrodowe przy słonecznej pogodzie, wybierz zacienione miejsce. Rozgrzana powierzchnia metalu spowoduje parowanie i krótszy czas schnięcia farby. W efekcie powłoka może pękać i się łuszczyć. Unikaj malowania w deszczowe dni.
3. Zagruntuj powierzchnię za pomocą farby podkładowej. Odczekaj do wyschnięcia.
4. Zacznij od drobnych elementów. Gdy już precyzyjnie pokryjesz wszystkie krawędzie i zagłębienia, przejdź do malowania blatów i siedzisk wałkiem.
5. Postaraj się nakładać farbę jednym ruchem pędzla, aby uniknąć smug.
6. Odczekaj 3 godziny przed nałożeniem kolejnej warstwy, a na koniec pozostaw mebel do całkowitego wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Gotowe!

Ostatnie wpisy:

Malowanie metalowych mebli ogrodowych – renowacja krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Farba epoksydowa to doskonały produkt do ochronnego i dekoracyjnego malowania powierzchni betonowych czy metalowych. Efekt? Trwała, antypoślizgowa i odporna na ścieranie powłoka. Co warto wiedzieć o farbach epoksydowych i jak ich używać?

Spis treści

Zabezpieczenie posadzek lub powierzchni w pomieszczeniach, gdzie są one narażone na działanie substancji lub płynów trudnych do usunięcia lub bardzo brudzących, nie jest łatwym zadaniem. Wybór odpowiedniego środka zabezpieczającego to kluczowy aspekt przy zabezpieczaniu pomieszczeń w przemyśle chemicznym czy spożywczym, a także w warsztatach samochodowych, halach produkcyjnych, garażach, parkingach czy domowych piwnicach. 

W artykule odpowiadamy na pytanie, do czego służy farba epoksydowa i kiedy warto zastosować to rozwiązanie. Doradzimy również, jak malować farbami epoksydowymi i jak prawidłowo połączyć oba składniki emalii epoksydowej.

Farby epoksydowe – co to jest?

Czym są farby epoksydowe? To produkt bardzo daleki od dobrze znanych nam farb akrylowych, których używamy przy malowaniu domów lub mieszkań. Farba epoksydowa składa się z syntetycznej żywicy epoksydowej oraz utwardzacza – dopiero wymieszanie tych dwóch substancji pozwala uzyskać mieszaninę o pożądanych właściwościach.

Po połączeniu obu substancji pomiędzy cząsteczkami żywicy epoksydowej zachodzi intensywna reakcja. Pod jej wpływem wytwarzają się między nimi bardzo mocne wiązania. Efekt? Wyjątkowo mocna, trwała, ale elastyczna powłoka, odporna na ścieranie, działanie substancji chemicznych, wysokich temperatur, dużych obciążeń.

Czy farby epoksydowe są szkodliwe?

Farby nie są produktami obojętnymi dla zdrowia ze względu na zawarte w nich substancje, jednak farby epoksydowe wymagają szczególnej ostrożności przy malowaniu. Żywica epoksydowa zawarta w produkcie – a konkretniej jej opary – mogą działać drażniąco na skórę lub oczy. Farba epoksydowa powoduje reakcję alergiczną skóry i podrażnienie dróg oddechowych. 

Zastosowanie środków ochrony osobistej, takich jak rękawice czy okulary ochronne, jest koniecznością. Kontakt farby epoksydowej ze skórą czy z oczami może powodować zapalenie lub uszkodzenia tkanek. W przypadku rozpylania farby epoksydowej mogą się tworzyć niebezpieczne kropelki. Dlatego też nie wolno wdychać rozpylonej cieczy lub mgły. 

Zastosowanie farb epoksydowych

Farby epoksydowe doskonale nadają się do zabezpieczania powierzchni metalowych (także ocynkowanych), betonowych lub do glazury. Dzięki właściwościom naniesionej powłoki możliwe jest powstrzymanie niszczącego wpływu gazów, kwasów czy zasad na zabezpieczone powierzchnie.

Farba epoksydowa może być stosowana do ochrony podłoży betonowych w halach produkcyjnych, warsztatach mechanicznych, magazynach przemysłowych, garażach, piwnicach, kotłowniach.

Doskonałym przykładem mogą być tu budynki przemysłu spożywczego, gdzie często przy produkcji stosowane są kwasy (ich roztwory) lub substancje agresywne. W takich miejscach zabezpieczenie podłóg przed szkodliwym działaniem obecnych w pomieszczeniu substancji jest bardzo istotne.

Emalia epoksydowa (np. RAFIL NA BETON EMALIA EPOKSYDOWA) może być stosowana również na zewnątrz. Trzeba jednak wtedy zastosować warstwę ochronną – niezbędny będzie produkt RAFIL NA BETON LAKIER.

Emalia epoksydowa to także dobry wybór do warsztatów samochodowych, gdzie obecne są oleje, smary czy paliwa. Odporność tego rodzaju farby na wymienione zanieczyszczenia jest bardzo dobra. Niezabezpieczony beton szybko pokryłby się niemożliwymi do usunięcia plamami, które wniknęły w strukturę materiału.

Farby epoksydowe znajdą też zastosowanie jako antypoślizgowa, odporna na ścieranie powłoka. W miejscach szczególnie narażonych na poślizgnięcie się, można je dodać do pierwszej warstwy powłoki piasku kwarcowego, który znacząco poprawi własności antypoślizgowe powłoki.

W warunkach domowych emalie epoksydowe stosuje się do zabezpieczenia powierzchni betonowych w garażu, piwnicy czy kotłowni.

Farby epoksydowe – najważniejsze właściwości

Emalia epoksydowa tworzy atypoślizgową, trwałą i elastyczną powłokę. Jest ona odporna na ścieranie, uderzenia, wodę, środki myjące, środki odkażające oraz substancje chemiczne.

Powłoki farb epoksydowych z pewnością charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża – oczywiście jeśli to zostało wcześniej należycie przygotowane. Dzięki temu masz pewność, że zastosowana ochrona będzie trwała i nie zacznie się łuszczyć.

Warto mieć na uwadze, że farby epoksydowe nie zostały stworzone z myślą o zapewnieniu jak najwyższych walorów estetycznych i raczej nie powinny być stosowane w tej roli. Jeśli jednak zależy Ci na zabezpieczeniu powierzchni zewnętrznych, niezbędne będzie naniesienie dodatkowej warstwy lakieru poliuretanowego, który zabezpieczy emalię przed szkodliwym wpływem światła słonecznego i promieni UV.

Emalia epoksydowa jest odporna na osmozę – dzięki temu nadaje się doskonale do zabezpieczania laminatowych kadłubów statków czy innych powierzchni, które będą miały częsty kontakt z wodą. To wyeliminuje możliwość przenikania cząstek wody przez mikropory i inne nieszczelności w głąb materiału, co w efekcie mogłoby poskutkować procesem powolnego niszczenia. Z tego samego powodu farb epoksydowych używa się też do powierzchni stalowych czy aluminiowych. 

Jak malować farbami epoksydowymi?

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie warunki:
• Temperatura podłoża betonowego powinna być wyższa niż 10°C (i 3°C od temperatury punktu rosy).
• Niezbędna będzie sprawna wentylacja w pomieszczeniu.
• Wilgotność względna w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 85% (malowanie nie powinno odbywać się w czasie deszczu lub mgły, najlepszy będzie słoneczny i pogodny dzień).

Jak stosować emalię epoksydową? Oto kolejne etapy malowania betonu farbami epoksydowymi.

1. Przygotowanie betonowej powierzchni

Nowe powierzchnie betonowe należy oczyścić, odtłuścić, a także usunąć warstwę mlecza i szlamu cementowego (jeśli są obecne), a następnie dokładnie odpylić.

W przypadku starego niemalowanego betonu usuń luźno związane fragmenty betonu. Podłoże oczyść z zanieczyszczeń i starannie odtłuść. Jeśli powierzchnia jest uszkodzona (są w niej obecne ubytki), powinna być przeszlifowana i wcześniej zagruntowana emalią epoksydową z dodatkiem około 20% rozcieńczalnika do wyrobów na bazie żywicy epoksydowej

Jeśli odnawiasz stary, ale malowany wcześniej beton, oczyść i odtłuść powierzchnię starej powłoki i usuń luźno związaną, łuszczącą się farbę. Całość przeszlifuj i odpyl. Powierzchnię z odsłoniętym betonem trzeba zagruntować tak jak stary niemalowany beton – produktem RAFIL NA BETON z dodatkiem utwardzacza (składnik 2), rozcieńczoną dodatkiem ok. 20 % rozcieńczalnika do wyrobów epoksydowych

2. Przygotowanie emalii epoksydowej

Produkt składa się z dwóch składników – emalii i utwardzacza. Wymieszaj starannie każdy ze składników w swoim opakowaniu. Następnie dodaj do opakowania zawierającego emalię (składnik 1) zawartość opakowania z utwardzaczem (składnik 2).

Wymieszaj dokładnie oba składniki. Musisz uzyskać mieszaninę o jednorodnym kolorze i konsystencji. Całość pozostaw na ok. 30 minut. Po tym czasie możesz malować – masz na to 8 godzin. Po tym czasie mieszanina zmienia się w nieprzydatny do stosowania żel.

3. Malowanie emalią epoksydową

Emalię epoksydową nanosić możesz zarówno za pomocą natrysku lub pędzlem czy wałkiem – bez dodatkowego rozcieńczania.

Najpierw beton zagruntuj EMALIĄ RAFIL NA BETON z dodatkiem utwardzacza (składnik 2), rozcieńczoną dodatkiem ok. 20% rozcieńczalnika do wyrobów epoksydowych. Po zagruntowaniu odczekaj 4 godziny i nałóż kolejne warstwy – łączne z gruntem powinny być to 3 warstwy.

W przypadku stosowania emalii epoksydowej do powierzchni zewnętrznych na powłokę emalii musisz nanieść warstwę lakieru poliuretanowego NA BETON, chroniącą przed światłem słonecznym i UV.

Należy obowiązkowo pamiętać o wspomnianych wcześniej środkach ochrony osobistej – opary farby epoksydowej są naprawdę drażniące i brak odpowiedniej ochrony może skończyć się co najmniej nieprzyjemnie!

Emalie epoksydowe są tanim i łatwo dostępnym środkiem, który pomoże zabezpieczyć metalowe czy betonowe powierzchnie nawet przed roztworami kwasów czy paliwami płynnymi. Wytworzona powłoka jest bardzo szczelna i odporna – należy jednak pamiętać, że odpowiednie przygotowanie powierzchni jest kluczowe, by zapewnić te właściwości. Już teraz sprawdź produkty RAFIL stworzone z myślą o zabezpieczeniu betonowych powierzchni.

Zobacz inne artykuły

Czym są farby epoksydowe? Charakterystyka i właściwości

Przeczytasz w 5 min

Czerń to kolor dosyć ciężki, ale elegancki i stylowy. Wbrew pozorom daje bardzo duże możliwości aranżacyjne – zarówno pod kątem wyboru koloru elewacji, jak i ogrodzenia czy nawet balustrad oraz stolarki drzwiowej i okiennej. Sprawdź, jaki kolor ogrodzenia do czarnego dachu będzie najlepszy i czym jeszcze kierować się podczas wyboru ogrodzenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

- jakie możliwości aranżacyjne daje czarny dach,
- czym, oprócz koloru dachu, kierować się podczas wyboru ogrodzenia,
- jaki kolor ogrodzenia do czarnego dachu będzie najlepszy,
- jakich błędów nie popełnić przy wyborze koloru ogrodzenia do czarnego dachu.

Kolor ogrodzenia do czarnego dachu – możliwości aranżacyjne

Czarne i ciemnoszare, antracytowe dachy pasują przede wszystkim do nowoczesnych projektów i prostych, spadzistych dachów. Doskonale komponują się z miejską i podmiejską zabudową. Pasują do prostych, geometrycznych brył domów energooszczędnych i pasywnych, a także do domów utrzymanych w stylu minimalistycznym. Tworzą harmonijną całość z białymi lub popielatymi elewacjami, jednak czarną dachówkę z powodzeniem można połączyć na zasadzie kontrastu z cegłą, drewnem lub jasnymi, pastelowymi barwami.

Czym, oprócz koloru dachu, kierować się podczas wyboru ogrodzenia

Warto pamiętać, że nie tylko kolor dachu ma znaczenie. Jeśli chcesz, by aranżacja przestrzeni była spójna, a dom, ogrodzenie i ogród wyglądały harmonijnie, najlepiej wziąć pod uwagę także kolor elewacji, balustrad, bramy do garażu, kolory stolarki okiennej i drzwiowej, kostki brukowej czy innych elementów ozdobnych bądź konstrukcyjnych. Najlepiej, by podobne kolory zastosować i na domu, i na ogrodzeniu, ale też w ogrodzie.

Należy też dopasować materiał, z jakiego zbudowano ogrodzenie do kolorystyki płotu. Na przykład drewniane ogrodzenie pomalowane na czarno czy metalowy płot w pastelowych kolorach mogą nie wyglądać zbyt korzystnie.

Nowoczesny dom i minimalistyczne ogrodzenie

Jaki kolor ogrodzenia do czarnego dachu będzie najlepszy?

Do czarnego dachu pasują przeróżne typy ogrodzeń w różnych kolorach. Możliwości aranżacyjne są bardzo szerokie, ponieważ czerń możesz połączyć z szarością, bielą, brązem czy beżem, a także z drewnem, metalem, betonem lub cegłą. Oto kilka inspiracji, z których możesz skorzystać:

Ogrodzenie panelowe, palisadowe – jedną z największych zalet tego typu ogrodzeń jest łatwość i szybkość montażu, a także duży wybór kolorów i rodzajów przęseł. Ogrodzenie panelowe składa się z prefabrykowanych paneli, które montuje się na słupkach. Mogą być one osadzone na cokołach lub bezpośrednio przy ziemi. Jeśli zdecydujesz się na ogrodzenie panelowe np. czarne czy antracytowe, cokoły mogą mieć taki sam kolor, co elewacja. Bardzo elegancko i nowocześnie prezentują się ogrodzenia z poziomymi, metalowymi lub drewnianymi listwami. Ich dużą zaletą jest także łatwość zmiany koloru w przyszłości – jeśli zdecydujesz się na renowację ogrodzenia, może pomalować je dobrą farbą, dostępną w wielu kolorach, taką jak Rafil CHLOROKAUCZUK. Przed nałożeniem emalii pamiętaj o zastosowaniu farby podkładowej Rafil PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY. Nałożony podkład stworzy matową, elastyczną powłokę zwiększając przyczepność emalii do podłoża i wieloletnią ochronę przed korozją.

Metalowy, prosty płot – takie rozwiązanie sprawdzi się m.in. w zabudowie wiejskiej i podmiejskiej. Ogrodzenie z prostymi prętami jest estetyczne, eleganckie i nawiązuje do domów w stylu tradycyjnym. Również łatwo można je przemalować, wykorzystując do tego np. Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ, farbę, która przeznaczona jest do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni, zapewniającą zwiększoną odporność na działanie czynników atmosferycznych. Chcąc dobrać idealny kolor płotu do dachu, można pomalować go farbą Rafil RADACH FARBA NA DACH, która zapewni idealne krycie malowanej powierzchni oraz dopasowanie kolorystyczne.

Ogrodzenie przy domu z gabionów

Ogrodzenie z kamiennych gabionów – nowoczesna i bardzo interesująca propozycja, pasująca do nowoczesnych domów, ale także i tych zbudowanych w tradycyjnym stylu. Gabiony, czyli metalowe kosze, wypełnione kamieniami będą świetnie pasowały do czarnych dachówek. Jeśli chcesz dodać aranżacji ciepła i lekkości, postaw na ogrodzenie z kamiennych gabionów i drewna lub z gabionów ozdobionych zielonymi roślinami.

Ogrodzenie z drewnem – drewno doskonale odciąży ciemne i czarne ogrodzenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się jeszcze lepiej, jeśli projekt domu, oprócz czarnego dachu, będzie zakładał drewniane elementy konstrukcyjne lub dekoracyjne.

Jakich błędów nie popełnić przy wyborze koloru ogrodzenia do czarnego dachu?

Dachówek w ciemnych kolorach najlepiej nie łączyć z intensywnymi odcieniami elewacji i ogrodzeń. Czarne połacie dachowe, a do tego ciemnoszare lub intensywnie żółte, zielone czy czerwone elewacje, mogą dawać zbyt ciężki, przytłaczający efekt.

Poza tym, jeśli Twój dach ma lub będzie miał kolor czarny, a elewacja jasny i cała bryła będzie zbudowana w nowoczesnym duchu, nie decyduj się na ogrodzenie w tradycyjnym stylu. Co to oznacza? Lepiej zrezygnuj z ozdobnego, metalowego płotu czy ogrodzenia z piaskowcem lub czerwoną cegłą.

Zastanawiając się, jaki rodzaj i kolor ogrodzenia do czarnego dachu będzie najlepszy, pamiętaj o tym, że płot to integralna część całej przestrzeni. Musi więc pasować do stylu budynku i terenu wokół domu.

Ostatnie wpisy:

Kolory ogrodzenia pasujące do czarnego dachu – inspiracje

Przeczytasz w 5 min

Malowanie ogrodzenia betonowego to skuteczny sposób na nadanie mu odświeżonego wyglądu, ale także na przedłużenie jego trwałości. Pomalowany płot betonowy będzie się prezentował jak nowy! Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku oraz jakiej farby do ogrodzenia betonowego użyć.Spis treści

  1. Jak przygotować betonowe ogrodzenie do malowania?
  2. Wskazówki dotyczące czyszczenia betonowego ogrodzenia
  3. Jaka farba na ogrodzenie betonowe będzie najlepsza?
  4. Wskazówka dotycząca spójnego wyglądu otoczenia
  5. Czy impregnować betonowe ogrodzenie przed malowaniem?
  6. Jak wykończyć ogrodzenie betonowe i kiedy je malować?

Wygląd betonowego płotu możesz zmienić samodzielnie, wykorzystując do tego odpowiednie farby. Sprawdź, czym i jak pomalować ogrodzenie betonowe, a także jak przygotować się do malowania. W artykule znajdziesz informacje, jak przygotować powierzchnię przed malowaniem ogrodzenia betonowego, jaką farbę do betonowego płotu wybrać oraz jak krok po kroku nadać betonowym murkom nowy wygląd.

Jak przygotować betonowe ogrodzenie do malowania?

Zanim zaczniesz malowanie ogrodzenia betonowego, musisz dobrze przygotować powierzchnię. Należy oczyścić ją z warstw starej farby (zwłaszcza w miejscach, gdzie jest ona luźno związana, kruszy się i pęka), grzybów, pleśni i tłustych plam. Dzięki temu żywotność nowej farby znacznie się wydłuży, a efekty malowania będą satysfakcjonujące.Przed malowaniem warto też wyrównać powierzchnię – wypełnić wszelkie ubytki i przeszlifować całe ogrodzenie. Naprawa betonowego ogrodzenia przed malowanie jest wskazana, jeśli struktura materiału jest mocniej naruszona. W takiej sytuacji warto wypełnij takie miejsca betonem lub syntetyczną szpachlówką. Nałóż masę niewielką szpachlą lub kielnią, a w przypadku głębokich pęknięć – warstwami. Całość pozostaw do wyschnięcia, a zaszpachlowaną powierzchnię przeszlifuj i odpyl. Najlepiej wykorzystać do tego odkurzacz.Jeśli korzystasz z detergentów do czyszczenia betonu, spłucz je dokładnie wodą i zanim przystąpisz do malowania, pozwól betonowi dokładnie wyschnąć.

Wskazówki dotyczące czyszczenia betonowego ogrodzenia

Wskazówka! Czym oczyścić beton przed malowaniem?

• Do czyszczenia betonowego ogrodzenia możesz wykorzystać stalową szczotkę. Jeśli brud jest uporczywy, możesz postawić na szczotkę mechaniczną.• W przypadku starych ogrodzeń dobrze sprawdzi się delikatne piaskowanie.• By usunąć tłuste plamy, możesz wykorzystać bawełnianą szmatkę nasączoną rozpuszczalnikiem lub detergentem odtłuszczającym.• Skutecznym sposobem czyszczenia betonu jest też używanie wody pod wyskim ciśnieniem.

Jaka farba na ogrodzenie betonowe będzie najlepsza?

Do malowania betonowego ogrodzenia nie możesz wykorzystać każdej farby. Musisz postawić na emalię o odpowiednich parametrach, która będzie dobrze współpracowała z podłożem, a do tego będzie odporna na wilgoć, promienie słoneczne, mróz czy inne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli płot usytuowany jest blisko drogi, może być narażony na uderzenia ziaren żwiru czy piasku, wypadających spod kół przejeżdżających samochodów.Jaką farbą pomalować ogrodzenie betonowe? Możesz postawić np. na farby epoksydowe lub farby chlorokauczukowe. Tworzą one na betonowych powierzchniach bardzo twarde i elastyczne powłoki, odporne na uderzenia, ścieranie, czynniki atmosferyczne, a także chemikalia.

Wskazówka dotycząca spójnego wyglądu otoczenia

Wskazówka! Jak nadać spójny wygląd otoczeniu?

Jeśli chcesz, by otoczenie Twojego domu miało spójny styl, postaw na podobną kolorystykę ogrodzenia, bramy, furtki, dachu, parapetów czy rynien. Wykorzystanie zbliżonej palety barw sprawi, że otoczenie będzie miało harmonijny wygląd. Do malowania metalowych powierzchni możesz wykorzystać Emalię RAFIL Do Bram i Ogrodzeń lub Gruntoemalię RAFIL Radach Na Dach.

Czy impregnować betonowe ogrodzenie przed malowaniem?

To zależy od tego jakie są wskazania na opakowaniu i w karcie technicznej danego produktu. W przypadku farb z serii Rafil Chlorokauczuk nie stosujemy gruntu na beton a tylko i wyłącznie na metal. Z kolei przy farbie epoksydowej zagruntowanie podłoża zmieszaną farbą z dodatkiem rozcieńczalnika jest konieczne.

Jak wykończyć ogrodzenie betonowe i kiedy je malować?

Ogrodzenie betonowe należy malować w odpowiednich warunkach. Nie może być za zimno, za ciepło, zbyt wietrznie i wilgotno. Temperatura betonu powinna być wyższa niż 10°C, a temperatura otoczenia musi mieścić się w przedziale 10-35°C. Ponadto wilgotność względna powietrza nie powinna być wyższa niż 85%. Malowania nie należy przeprowadzać wtedy, gdy wieje porywisty wiatr, niedawno padało lub jest mgliście.Jeśli chcesz uzyskać najlepszy efekt malowania, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  • Przygotuj farbę – dokładnie ją wymieszaj, aby uzyskać jednolitą konsystencję.
  • Wyrównaj powierzchnię ogrodzenia – usuń wszelkie ubytki i przeszlifuj całą powierzchnię.
  • Dokładnie oczyść powierzchnię – usuń wszystkie stare farby, grzyby, pleśń i tłuste plamy, aby zapewnić lepszą przyczepność nowej farby.
  • Jeśli korzystasz z detergentów do czyszczenia betonu, spłucz je dokładnie wodą i pozwól betonowi dokładnie wyschnąć.
  • Zagruntuj powierzchnię – zastosuj odpowiedni grunt, aby zapewnić lepszą przyczepność farby.
  • Nałóż farbę na ogrodzenie – wykorzystaj pistolet natryskowy lub wałek, aby równomiernie rozprowadzić farbę na powierzchni ogrodzenia.
  • Nałóż co najmniej dwie warstwy farby – odczekaj minimum 24 godziny między nałożeniem kolejnych warstw.
  • Poczekaj na całkowite utwardzenie się farby – zanim zaczynasz użytkować ogrodzenie, upewnij się, że farba jest w pełni utwardzona.

Malowanie ogrodzenia betonowego może być czasochłonnym zadaniem, ale jeśli wykonasz je zgodnie z zaleceniami producenta farby, uzyskasz trwałą i estetyczną powłokę, która przetrwa wiele lat.

Pamiętaj!

Jeżeli farba nie jest odporna na promienie UV, to jej kolory szybko wyblakną. Aby temu przeciwdziałać, warto zabezpieczyć farbę dodatkową warstwą specjalnego lakieru, jak Rafil NA BETON Lakier poliuretanowy.

Najczęstsze błędy podczas malowania ogrodzenia betonowego i jak ich uniknąć

Malowanie ogrodzenia betonowego nie jest trudnym zadaniem. Warto jednak wiedzieć, jakich błędów nie popełnić. Dzięki temu masz pewność, że efekt pracy będzie zadowalający estetycznie, a nowa podłoga trwała i wytrzymała.Do najczęstszych błędów podczas malowania z pomocą farby do betonowego płotu RAFIL Chlorokauczuk należą:

  • używanie niewłaściwej farby, która nie jest odpowiednia do warunków zewnętrznych czy betonowego podłoża;
  • nieodpowiednie przygotowanie nowego betonowego podłoża - nowe płoty betonowe i tynki cementowo wapienne należy sezonować minimum 4 tygodnie przed nałożeniem farby do murków betonowych;
  • brak właściwego oczyszczenia betonowej powierzchni. Przed aplikacją farby z powierzchni trzeba usunąć zanieczyszczenia, które mogą pogorszyć przyczepność, a w konsekwencji spowodować wady powłoki i przedwczesne jej odspajanie. Będą to ślady piasku i ziemi, mech i glony, luźne fragmenty betonu. Następnie całość należy bardzo dokładnie odpylić;
  • malowanie przy nieodpowiedniej temperaturze – nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza ani być niższa niż 10 stopni Celsjusza;
  • malowanie przy zbyt dużej wilgotności, przekraczającej 80%, przed deszczem, przy dużym zamgleniu – spowoduje to wolniejszy czas wysychania i osłabi powłokę;

Podsumowanie

Pomalowany płot betonowy zyska całkiem nowy wygląd. Dopasujesz go do aranżacji otoczenia domu, ale przede wszystkim przedłużysz żywotność betonu.Przed malowaniem musisz dobrze przygotować betonowe podłoże. Konieczne będzie więc oczyszczenie betonu z warstw starej farby, grzybów, pleśni i tłustych plam oraz innych zanieczyszczeń jak ziemia, mech, glony. Gdy beton ma ubytki, trzeba je uzupełnić, a całość przeszlifować i odpylić np. z pomocą odkurzacza.Do malowania polecamy farbę RAFIL Chlorokauczuk. To emalia, która charakteryzuje się zwiększoną odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Tworzy powłokę odporną na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne, a do tego nie wymaga stosowania oddzielnego preparatu do gruntowania w przypadku podłoży betonowych.

Zobacz inne artykuły

Czym i jak pomalować ogrodzenie betonowe – porady eksperta

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie