W porównaniu do nowoczesnych budynków z ciekawymi wizualnie ogrodzeniami, betonowe płoty prezentują się mało atrakcyjnie. Nie poprawia tego łuszcząca się i odchodząca całymi płatami wyblakła farba. Zastanawiasz się, co zrobić, by twój zniszczony płot odzyskał dawny blask? Zobacz, jak pomalować betonowe ogrodzenie krok po kroku.
Malowanie betonowego ogrodzenia – o tym musisz pamiętać
Zanim chwycisz za pędzel i farbę, zadbaj o odpowiednie przygotowanie powierzchni ogrodzenia:• Pozbądź się warstwy starej farby i organicznych zanieczyszczeń – pleśni, grzybów i wykwitów.• Zadbaj, by pionowa powierzchnia ogrodzenia była możliwie płaska – wszelkie ostre rogi i wypukłości staraj się zaokrąglić.• Zaimpregnuj wyczyszczoną powierzchnię.• Przygotuj farbę.• Uwzględnij warunki atmosferyczne przed rozpoczęciem pracy.[caption id="attachment_1052" align="aligncenter" width="810"]
Ogrodzenie z drewna i betonu[/caption]
Czym wyczyścić ogrodzenie betonowe?
Oczyszczenie podłoża betonowego z warstwy starej farby, pleśni, grzybów i tłustych plam znacząco wydłuży żywotność nowej powłoki malarskiej – w skrajnych przypadkach wspomniane wyżej zanieczyszczenia mogą sprawić, że nowa powłoka w ogóle nie spełni swojej roli. Powierzchnia ogrodzenia w miarę możliwości powinna być pozbawiona wszelkich szczelin, rys i występków.Do wyczyszczenia ogrodzenia z wierzchniej warstwy brudu i farby użyj stalowej drucianej szczotki. W przypadku uporczywych skaz, np. występków, spróbuj wykorzystać mechaniczne szczotki. Jeśli jednak twój płot najlepsze lata ma już za sobą, postaw na delikatne piaskowanie nawierzchni. Do usuwania tłustych plam najlepiej sprawdzi się zwykła bawełniana szmatka, wcześniej zanurzona w rozpuszczalniku.Nowoczesną metodą czyszczenia betonowych nawierzchni, która zdobywa rosnącą popularność, jest czyszczenie wodą pod wysokim ciśnieniem.
Czym zagruntować ogrodzenie betonowe?
Gdy powierzchnia twojego ogrodzenia jest już wyczyszczona, czas na gruntowanie. Grunt wnika głęboko w strukturę betonu, wypełnia jego pory i w ten sposób wzmacnia konstrukcję, zapobiega pękaniu i wchłanianiu niszczącej wilgoci.Ale czym zabezpieczyć ogrodzenie betonowe? Na rynku dostępnych jest wiele emulsji impregnujących, które możesz nałożyć samodzielnie, za pomocą pędzla lub natrysku. Niektóre z nich nie zmieniają koloru powierzchni. Jeśli więc zależy ci na zachowaniu wyglądu surowego betonu, poprzestań na nałożeniu warstwy impregnatu.W ofercie producentów znajdziesz także emulsje ochronno-dekoracyjne, w różnych kolorach. Jeśli twoje ogrodzenie jest w dobrym stanie, taki mieszany produkt powinien zapewnić ogrodzeniu wystarczającą ochronę.
Czym malować ogrodzenie betonowe?
Wybierając farbę, pamiętaj, że będzie narażona na działanie różnych warunków atmosferycznych – silnego słońca, opadów deszczu, śniegu czy gradu. Jeśli płot znajduje się blisko ulicy, dodatkowo narażony jest na uderzenia ziarenek piasku i żwiru odpryskujących spod kół samochodów.Odpowiednimi preparatami – przeznaczonymi do malowania powierzchni znajdujących się pod otwartym niebem – są emalie epoksydowe, np. BETONMAL Emalia epoksydowa do malowania betonu. Betonmal tworzy szybkoschnące, bardzo dobrze przyczepne do podłoża,które są odporne na ścieranie i uderzenia. Tworzy twarde i elastyczne, antypoślizgowe powłoki, które charakteryzują się dużą odpornością na działanie chemikaliów, takich jak: woda, woda morska, rozcieńczone kwasy, kwaśne i alkaliczne opary i gazy (H2S, SO2, CS2, NH3), ropa i produkty ropopochodne.
Malowanie płotu betonowego - jak zrobić to dobrze?
Rozpocznij od przygotowania farby: Dobrze ją wymieszaj – wystarczy, że zrobisz to ręcznie, jednak zwracaj uwagę na dokładność. Źle wymieszana farba może być powodem nierównego krycia, długiego okresu schnięcia lub obniżonej przyczepności powłoki.
Jeśli farba jest zbyt gęsta lub zamierzasz nakładać ją przy pomocy natrysku pneumatycznego, pamiętaj o rozcieńczeniu dodatkiem ok. 20 % rozcieńczalnika do wyrobów epoksydowych. Przefiltruj farbę tak, by pozbyć się kożucha, grudek i zanieczyszczeń.Najwygodniejszą metodą nakładania farby, która jednocześnie zachowuje wysoką skuteczność, jest metoda natryskowa. Jeśli jednak nie masz odpowiednich narzędzi, wykorzystaj wałek lub pędzel. Wymieszaj dokładnie oba składniki emalii epoksydowej Betonmal do uzyskania mieszaniny o jednorodnej konsystencji i jednolitym kolorze (bez smug). Mieszankę pozostaw do homogenizacji na około pół godziny. Po tym czasie możesz rozpocząć malowanie. Po zagruntowaniu podłoża odczekaj 4 godziny i nałóż pierwszą warstwę Betonmalu. Nakładanie farby rozpocznij od trudno dostępnych miejsc, a następnie przejdź do większych powierzchni. Czynności te wykonaj co najmniej dwa razy w odstępie 24 godzin.
Malowanie ogrodzenia a deszcz, czyli kiedy malować ogrodzenie betonowe?
Nie każda pogoda jest odpowiednia na prace malarskie. Farby i impregnaty najlepiej „czują” się w warunkach niskiej wilgoci powietrza. Jeśli planujesz remont ogrodzenia, pamiętaj, by wyznaczyć termin prac na późną wiosnę lub lato. Optymalna temperatura do malowania powinna wynosić od 10 do 35°C, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 85%.Malowanie betonowego ogrodzenia składa się z kilku etapów. Na początku dokładnie wyczyść malowaną powierzchnię. Następnie zabezpiecz ją impregnatem i dopiero wówczas przejdź do malowania. Uważaj jednak, by pogoda nie zniszczyła Twojej pracy.
Zobacz inne artykuły
- Czym i jak pomalować ogrodzenie betonowe – porady eksperta
- Renowacja i konserwacja ogrodzenia betonowego – porady eksperta
- Jak dobrać kolor ogrodzenia domu? – poznaj 5 najważniejszych zasad
- Konserwacja i malowanie metalowego ogrodzenia – porady eksperta
- Jak dobrać kolor ogrodzenia do czerwonego dachu domu?