Strona główna
Poradniki

Renowacja i konserwacja ogrodzenia betonowego – porady eksperta

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:


Betonowe ogrodzenia cechują się dużą wytrzymałością oraz schludnym, estetycznym wyglądem. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają okresowej konserwacji. Podpowiadamy, czym czyścić ogrodzenia betonowe, jak je zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi i czym pomalować, aby na długo zachowały trwałość.

Z tego artykułu dowiesz się:

- na czym polega renowacja ogrodzenia betonowego,
- jak i czym wyczyścić ogrodzenie betonowe,
- jak zabezpieczyć ogrodzenie betonowe,
- czym pomalować ogrodzenie betonowe.

Renowacja ogrodzenia betonowego – na czym polega i kiedy jest potrzebna?

Mimo że beton to trwały materiał, który rzadko ulega uszkodzeniom, zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na jego stan wizualny. Częstym widokiem są zaniedbane ogrodzenia betonowe pokryte mchem, pleśnią albo brzydkimi zaciekami.

Starzejący się płot z betonu to nie tylko problem estetyczny. Jeśli na jego powierzchni pojawią się dodatkowo uszkodzenia, pęknięcia i ubytki, których w porę nie uzupełnisz, ogrodzenie lub jego część będzie wymagać wymiany.

Aby do tego nie dopuścić, konieczna jest regularna konserwacja ogrodzenia z betonu. Obejmuje ona dokładne czyszczenie, opcjonalną impregnację i pomalowanie płotu na nowo.

Ogrodzenie betonowe pomalowane na niebiesko

Czyszczenie ogrodzenia z betonu – najlepsze sposoby

Usunięcie zabrudzeń i nalotów ze starego ogrodzenia bywa pracochłonne. Czym wyczyścić betonowy płot, nie poświęcając na to wielu godzin? Zaopatrz się w:
myjkę ciśnieniową – to najłatwiejszy sposób, by skutecznie pozbyć się brudu i pyłu z powierzchni betonu. Jeśli nie masz jej pod ręką, możesz spłukać je przy pomocy zwykłego szlaucha ogrodowego;
ostrą szczotkę, druciak i gruboziarnisty papier ścierny – za ich pomocą usuniesz łuszczącą się farbę, a także zedrzesz mech, ślady pleśni oraz inne nieestetyczne wykwity na powierzchni betonowego ogrodzenia;
rozpuszczalnik – posłuży Ci do wyczyszczenia ogrodzenia betonowego z zacieków i trudnych do usunięcia zabrudzeń z farb, smaru czy oleju.

Zabezpieczenie ogrodzenia – czym impregnować beton?

Do kolejnego etapu remontu betonowego ogrodzenia możesz przejść po jego całkowitym wyschnięciu. Następnie zaszpachluj wszelkie uszkodzenia w jego powierzchni. Dla mchu, grzybów i pleśni zagłębienia, pęknięcia czy ubytki są najbardziej przyjaznym miejscem do rozwoju.
Dokładnie oczyszczoną powierzchnię betonowego ogrodzenia warto też dodatkowo zabezpieczyć impregnatem. Beton to dość porowaty materiał, dlatego łatwo powstają na nim trwałe plamy i trudne do usunięcia naloty biologiczne.

Czym zaimpregnować betonowe ogrodzenie, aby w przyszłości uniknąć pracochłonnego czyszczenia i renowacji? Na rynku znajdziesz produkty o różnych mechanizmach działania – od takich, które wnikają w strukturę betonu, zapobiegając wchłanianiu wilgoci, po preparaty powłokowe, tworzące na powierzchni barierę ochronną.

Odnowione ogrodzenie z betonu

Remont ogrodzenia betonowego – czym je pomalować?

Renowację ogrodzeń betonowych warto zakończyć nałożeniem świeżej powłoki malarskiej, dzięki której całość będzie wyglądać estetycznie i czysto. Czym malować beton? Ważne, by wybrać preparat stworzony z myślą o wykończeniu powierzchni betonowych na zewnątrz – inaczej trwałość farby nie będzie wystarczająca.

Jaka farba na ogrodzenie betonowe sprawdzi się najlepiej? Przy wyborze zwróć uwagę na to, czy produkt tworzy elastyczną powłokę – zapobiegnie to łuszczeniu farby pod wpływem promieni słonecznych. Preparat powinien być odporny na wpływ warunków atmosferycznych, zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Pod tym kątem doskonale sprawdzi się emalia Rafil CHLOROKAUCZUK. Jest dostępna w 20 różnych kolorach i daje ładne wykończenie na wysoki połysk.

Pamiętaj, aby przed nałożeniem emalii dobrze zagruntować powierzchnię farbą podkładową. Dzięki temu zwiększysz przyczepność powłoki i jej trwałość. Ogrodzenie możesz malować przy pomocy pędzla lub wałka, a także – jeśli chcesz zaoszczędzić czas – metodą natryskową.

Ostatnie wpisy:

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również


Ogrodzenie domu już na pierwszy rzut oka wiele mówi o jego mieszkańcach. Zainspiruj się pomysłami na kolory ogrodzeń metalowych i dokonaj w swoim otoczeniu małych-wielkich zmian.

Z tego artykułu dowiesz się:

- jakie kolory ogrodzeń metalowych pasują do każdego domu,
- który kolor ogrodzenia metalowego przykuwa wzrok,
- jak wybrać farbę do renowacji metalowego ogrodzenia.

Kolory ogrodzeń metalowych – klasyka i uniwersalizm

Ogrodzenie domu nie tylko wyznacza granice prywatności, ale również świadczy o właścicielu budynku. Dobór stonowanej kolorystyki jest najczęstszym rozwiązaniem, które nigdy nie wychodzi z mody. Niezależnie od rozmiaru bryły, koloru elewacji i elementów dekoracyjnych warto, aby kolor metalowego ogrodzenia był spójny z kolorem dachu, orynnowaniem, a nawet stolarką okienną. Jeśli cenisz proste i efektowne rozwiązania, sprawdź 3 propozycje uniwersalnych kolorów metalowego ogrodzenia:

szary antracytowy półmat – RAL 7016 – jeden z najczęściej wybieranych odcieni, który wspaniale współgra z szarą dachówką i jasną elewacją domu,

czarny głęboki mat – RAL 9005 –barwa, dzięki której otoczenie Twojego domu zachowa klasyczny charakter,

brązowy czekoladowy półmat – RAL 8017 – brązowe odcienie pasują zwłaszcza do drewnianych elementów otoczenia domu, jak również drewnianej elewacji.

Ogrodzenie do nowoczesnego domu

Nietuzinkowy kolor metalowego ogrodzenia domu – odważnie czy z pomysłem?

Coraz częściej zdobimy otoczenie naszego domu odważną kolorystyką, nietuzinkowymi dodatkami lub interesującymi roślinami. Wybór zdecydowanego koloru ogrodzenia metalowego to dobry pomysł, jeśli chcesz, by Twój dom nie przypominał innych budynków. Dostępna kolorystyka produktu Rafil CHLOROKAUCZUK daje Ci spory wybór i bez względu na indywidualne preferencje, jeśli tylko chcesz, możesz sprawić, by Twoje ogrodzenie widoczne było z drugiego końca ulicy.
Oto 4 inspiracje na odważną kolorystykę Twojego metalowego ogrodzenia:

kolor żółty – zdecydowany, słoneczny. Odcień RAL 1003 – żółty sygnałowy połysk – lub RAL 1023 – żółty drogowy połysk – sprawią, że ogrodzenie Twojego domu mocno odznaczy się na tle otoczenia;

kolor czerwony – niebanalny, ognisty, pobudzający kolor czerwony z pewnością przykuje wzrok niejednego przechodnia. Jeśli kochasz odważne rozwiązania, a ten kolor występuje w dodatkach Twojego domu, takich jak okiennice, barwa ta może się świetnie komponować zarówno z jasną, jak i ciemną bryłą domu, a także z drewnianymi dodatkami na elewacji. RAL 3020 – czerwony drogowy połysk – lub nieco bardziej przygaszony RAL 3011 – wiśniowy połysk – dodadzą otoczeniu pobudzającego akcentu;

kolor zielony – doskonale wtapia się w otoczenie, zwłaszcza jeśli posiadasz bujną roślinność. Jeśli w naturalny sposób pragniesz „odgrodzić się” od otoczenia i ukryć swój dom wśród drzew, odcień RAL 6002 – zielony liściasty połysk – będzie dobrym rozwiązaniem;

kolor niebieski – jeśli odcienie koloru niebieskiego przypominają Ci zjawiskowe otoczenie greckich wysp, wiedz, że wdzięczny, grecki błękit śmiało przyjmie się również na naszych rodzimych podwórkach. Odcienie RAL 5012 – niebieski jasny połysk – oraz RAL 5005 – niebieski sygnałowy połysk – sprawią, że charakter Twojego domu będzie niepowtarzalny.

Ogrodzenie w kolorze niebieskim

Renowacja ogrodzenia – jaka farba nadaje się na metalowe ogrodzenie?

Dobór farby przystosowanej do rodzaju podłoża to podstawa. Nie warto testować innych rozwiązań niż te, które są dedykowane do danej powierzchni, sprawdzone i bezpieczne. Jeżeli ogrodzenie Twojego domu jest metalowe i straciło swój dawny blask, jest porysowane lub nawet rdzewieje – nie martw się, to nie ogrodzenie jest do wymiany, ale warstwa farby.
Zanim rozpoczniesz renowację ogrodzenia, pamiętaj o tym, że:

• metalowe podłoże musi być dokładnie oczyszczone, a resztki starej farby usunięte. O tym, jak pozbyć się starej farby z metalowych powierzchni, dowiesz się tutaj,

• dobór metody malowania nie tylko pozwoli zaoszczędzić Ci czas, ale również ułatwi dotarcie do trudniej dostępnych zakamarków ogrodzenia,

• spośród dostępnych farb przystosowanych do warunków zewnętrznych wybierz produkt, który cechuje się dobrą przyczepnością – sprawdź nasze produkty do malowania powierzchni metalowych.

Typowe ogrodzenie

Jeśli wiesz już, jak z głową zabrać się do renowacji metalowego ogrodzenia Twojego domu, pamiętaj o tym, że to detale i dodatki decydują o charakterze Twojego otoczenia i nawet drobna zmiana może zrobić ogromne wrażenie.

Ostatnie wpisy

7 pomysłów na kolor metalowego ogrodzenia domu – inspiracje

Przeczytasz w 5 min

Trudno wyobrazić sobie ozdobny ogród w stylu boho czy romantycznym bez huśtawki ogrodowej – metalowej czy żeliwnej. Ten piękny element dekoracji ogrodowej lubią też dzieci! W artykule pokazujemy krok po kroku, jak wykonać samodzielnie malowanie huśtawki ogrodowej.

Spis treści:
1. Krok 1: Przygotowanie do renowacji – zabezpieczenie otoczenia
2. Wybór odpowiednich narzędzi do renowacji huśtawki ogrodowej
3. Krok 2: Huśtawki ogrodowe metalowe – czyszczenie
4. Krok 3: Malowanie huśtawki ogrodowej z metalu
5. Porady dotyczące konserwacji huśtawki po renowacji

Huśtawki ogrodowe – metalowe, kute czy żeliwne – to wyposażenie, które zapewnia nie tylko odpoczynek i dobrą zabawę. To także jedne z najpopularniejszych elementów ozdobnych, nadających niepowtarzalny klimat ogrodom, tarasom czy werandom.

Jak sprawić, aby huśtawki ogrodowe metalowe przez długi czas cieszyły oczy? Troskliwie o nie dbając i odnawiając przy pomocy sprawdzonych produktów do metalu. Sprawdź, jak przeprowadzić renowację huśtawki ogrodowej krok po kroku!

Krok 1: Przygotowanie do renowacji - zabezpieczenie otoczenia

Przygotuj miejsce, w którym będziesz pracować! Upewnij się, że pozostałe elementy architektury ogrodowej są zabezpieczone i nie grozi im uszkodzenie czy zabrudzenie farbą. Możesz zakryć je folią lub obłożyć kartonami. Zabezpiecz także podłoże – zwłaszcza jeżeli będzie pracować na kostce brukowej lub płytach chodnikowych, z których trudno będzie usunąć ewentualne zabrudzenia.
Kiedy Twoje otoczenie jest odpowiednio przygotowane, czas zająć się huśtawką! Nie sięgaj jednak od razu po pędzel i farbę. Wpierw konieczne będzie dokładne jej oczyszczenie!

Wybór odpowiednich narzędzi do renowacji huśtawki ogrodowej

Huśtawkę ogrodową – metalową albo żeliwną – możesz pomalować przy pomocy wałka, pędzla albo natryskowo. Która metoda będzie najlepsza? To zależy od powierzchni i rodzaju huśtawki. Jeśli jest lekka i ażurowa, malowanie przy pomocy natrysku pneumatycznego będzie oznaczało dużo strat farby. Lepszym rozwiązaniem będzie malowanie pędzlem lub wałkiem.

Większe i płaskie powierzchnie najlepiej malować wałkiem, który daje lepszy efekt dekoracyjny. Trudno dostępne miejsca można pomalować pędzlem, który dotrze w najmniejsze zakamarki.

Jeśli decydujesz się na wałek, zwróć uwagę, aby używać miękkiego wałka flokowego lub innego przeznczonego do aplikacji farb olejnych. Przed malowaniem koniecznie sprawdź, czy farba dobrze przylega do wałka i czy efekt dekoracyjny, jaki to narzędzie pozostawia, jest dla Ciebie akceptowalne.

Chcesz przeprowadzić konserwację huśtawki ogrodowej, malując ją pędzlem? Przyda Ci się pędzel o miękkim włosiu. Ważne, aby przy malowaniu pędzlem unikać wielokrotnego przeciągania, co prowadzi do zmiękczenia poprzedniej warstwy.

Jeśli malujesz metodą natrysku pneumatycznego, zalecana lepkość farby ( Kubek Forda fi 4mm) w przypadku np. farby RAFIL CHLOROKAUCZUK, doskonałej do konserwacji huśtawki ogrodowej to 25­35 sek. Dodatek rozcieńczalnika ­ do 25%, a ciśnienie natrysku ­ 0,3­0,5 MPa. Potrzebujesz 2-3 warstw farby.

Krok 2: Huśtawki ogrodowe metalowe – czyszczenie

Jak skutecznie wyczyścić metalową huśtawkę? Oto nasze porady:

• Pozbądź się starej, odstającej farby, dokładnie przecierając powierzchnię huśtawki drucianą szczotką.

• Jeżeli po pierwszym czyszczeniu nadal zauważasz brud lub rdzę, ponownie użyj szczotki i postaraj się usunąć je z powierzchni huśtawki. To ważny etap, ponieważ zabrudzenia mogą pogorszyć przyczepność, a w konsekwencji spowodować wady powłoki i przedwczesne jej odchodzenie od podłoża.

• Pomimo dokładnego czyszczenia wciąż dostrzegasz duże ogniska korozji? Pomocna może okazać się szlifierka! Użyj jej, aby usunąć grube warstwy rdzy z metalu.

• Po oczyszczeniu huśtawki przejdź do matowienia powierzchni. Użyj do tego celu szlifierki lub papieru ściernego. Postaraj się dokładnie przetrzeć wszystkie zakamarki, zgięcia, łączenia i inne miejsca, do których dostęp jest utrudniony.

• Usuń pył, który powstał podczas czyszczenia i szlifowania – możesz zrobić to na przykład przy pomocy odkurzacza. Powierzchnia metalowej huśtawki powinna być wolna od kurzu, piasku, luźnej rdzy, olejów, smarów, zendry walcowniczej i innych zanieczyszczeń.

• Odtłuść powierzchnię huśtawki przy użyciu odpowiedniego preparatu (np. RAFIL PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA). Podczas tego etapu z metalu usunięte zostaną również ostatnie pozostałości po pyle, kurzu czy brudzie. RAFIL PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA usuwa brud i tłuszcz, odtłuszcza metalową powierzchnię i przygotowuje podłoże do malowania. Preparat dostępny jest w koncentracie do przygotowania 1,25% roztworu roboczego. Nakłada się go gąbką, szczotką, pędzlem lub tkaniną.

Huśtawki dla dzieci wymagające renowacji
Stara huśtawka metalowa przed malowaniem wymaga usunięcia starych powłok i dokładnego oczyszczenia powierzchni.

Warto wiedzieć!

Huśtawki ogrodowe metalowe (rozkładane lub o stałej konstrukcji) mogą wymagać rozkręcenia i rozłożenia na części. Jeżeli dysponujesz odpowiednimi narzędziami i czujesz się na siłach, aby to zrobić – zdecydowanie warto! Dzięki temu będziesz mógł dotrzeć do wszystkich zakamarków, w których może kryć się rdza lub zabrudzenia.

Krok 3: Malowanie huśtawki ogrodowej z metalu

Do pomalowania huśtawki będziesz potrzebować odpowiedniej emalii oraz podkładu – przeznaczonej do metalu, gwarantującej odporność na trudne warunki pogodowe i uderzenia, na które huśtawka jest nieustannie narażona. Najlepszym wyborem bez wątpienia będzie system RAFIL CHLOROKAUCZUK.

RAFIL PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY w połączeniu z emalią RAFIL CHLOROKAUCZUK zapewnia aż 8 lat skutecznej ochrony metalu przed korozją, odporność na uszkodzenia mechaniczne (rysy, uderzenia) i zmienne warunki atmosferyczne.

Pierwszy etap to pomalowanie huśtawki farbą gruntującą RAFIL PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY,. Tworzy ona matową, elastyczną powłokę, a przede wszystkim zwiększa przyczepność farby, co finalnie podnosi jej właściwości antykorozyjne. Jeśli pozostawisz podłoże bez zabezpieczenia farbą gruntującą, narazisz huśtawkę na szybkie powstawanie rdzy nalotowej.

Podkład możesz nakładać przy użyciu pędzla. Wystarczy jedna warstwa (możesz zdecydować się na dwie warstwy, jeżeli huśtawka jest szczególnie narażona na rdzę, np. ma stały kontakt z wilgocią)

Po godzinie od nałożenia podkładu możesz pomalować huśtawkę emalią RAFIL CHLOROKAUCZUK. Stworzy ona powłokę odporną na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Emalia wyróżnia się zwiększoną odpornością na trudne warunki atmosferyczne.

Optymalne powinny okazać się 2-3 warstwy produktu. Do malowania możesz wykorzystać pędzel, wałek lub natrysk. Pamiętaj, aby kolejne warstwy produktu nakładać w czasie od pół godziny do dwóch godzin. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać zalecanych czasów, kolejną warstwę możesz nałożyć po minimum 5 dniach.

Gotowe! Huśtawka jest odpowiednio przygotowana do malowania! Możesz mieć pewność, że farba będzie idealnie przylegać do jej powierzchni, dzięki czemu długo zachowa trwałość.

Huśtawka ogrodowa w stylu retro
Żeliwna huśtawka ogrodowa w stylu romantycznym.

Porady dotyczące konserwacji huśtawki po renowacji

Aby huśtawka długo zachowała swój piękny wygląd, trzeba o nią właściwie dbać. Najważniejsze zadanie to regularna konserwacja huśtawki ogrodowej. Codzienna pielęgnacja huśtawki (np. z żeliwa) ogranicza się do przecierania jej wilgotną, ale nie mokrą chusteczką.

Co jakiś czas obejrzyj dokładnie całą huśtawkę. Oczyść ją starannie z piasku, ziemi, mchu czy glonów oraz innych zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie huśtawki na zimę lub schowanie jej w miarę możliwości pod zadaszenie.

Huśtawki ogrodowe metalowe dla dzieci najczęściej malowane są na wyraziste, żywe odcienie, np. czerwień, zieleń czy żółć. Wypoczynkowe huśtawki dla dorosłych – wręcz przeciwnie! Ich barwy zwykle ograniczają się do podstawowych – brązu, czerni, bieli czy szarości. Niezależnie od tego, na jaki kolor chcesz pomalować swoją huśtawkę, bez problemu znajdziesz go w palecie RAFIL CHLOROKAUCZUK – ochronno-dekoracyjnej emalii do metalu.

Zobacz inne artykuły

Odnawianie metalowej huśtawki ogrodowej – krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Planujesz malowanie metalowej powierzchni? Zanim zabierzesz się za nakładanie farby, solidnie przygotuj podłoże! Metal wymaga oczyszczenia z wszelkiego brudu i kurzu, usunięcia poprzednich warstw farby, a także dokładnego odtłuszczenia. Jak się za nie zabrać? Czego unikać? Podpowiadamy!Spis treści:

Czym najlepiej odtłuścić metal? Tego unikaj!

Niestety, dość często spotykaną praktyką jest pomijanie tego kroku lub odtłuszczanie metalowych powierzchni przy użyciu nieodpowiednich preparatów. Wiąże się to z dwoma podstawowymi problemami:• nieskutecznym oczyszczeniem metalu z tłuszczu – powierzchnia, która nie została dokładnie odtłuszczona, nie przyjmie równomiernie nowej powłoki; farba szybko zacznie się łuszczyć i odchodzić od metalu;• narażaniem swojego bezpieczeństwa podczas pracy z niesprawdzonymi, łatwopalnymi, żrącymi lub toksycznymi substancjami.Zdecydowanie odradzamy sięgania po środki nieprzeznaczone do metalu, pochodzące z niepewnego źródła (np. przechowywane przez długi czas w niepodpisanych pojemnikach, w zakamarkach garażu lub piwnicy).

Czym odtłuścić powierzchnię? Metal, stal, aluminium

Jeżeli zastanawiasz się, czym odtłuścić metal, aby zachować bezpieczeństwo i osiągnąć najlepsze rezultaty, mamy dla Ciebie gotową odpowiedź – Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA. Przy jego pomocy skutecznie odtłuścisz różnorodne metalowe powierzchnie. Możesz stosować go do stali, stali ocynkowanej oraz aluminium. Wykorzystasz go do oczyszczenia:• metalowych przęseł ogrodzeniowych, bram, furtek;• metalowych elementów pokrycia dachowego;• metalowych mebli oraz innych elementów architektury ogrodowej;• metalowych barierek balkonowych, tarasowych czy werandowych;• metalowych balustrad na zewnętrznych i wewnętrznych klatkach schodowych;• innych metalowych elementów wokół domu, np. rynien.

Czyszczenie powierzchni

Co ważne, Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA usuwa nie tylko tłuszcz, ale także, inne, niepożądane zabrudzenia czy naloty. Używając go na powierzchni przeznaczonej do malowania, za jednym razem pozbędziesz się brudu, kurzu, mchu, glonów oraz oczywiście warstwy tłuszczu. Dzięki temu zyskujesz podwójnie – oszczędzasz czas i energię, a także otrzymujesz pewność, że powierzchnia jest dokładnie oczyszczona i gotowa na nakładanie wybranej emalii.

Czym najlepiej odtłuścić metal – narzędzia

Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA może być używany z niemal wszystkimi popularnymi narzędziami i nakładany różnymi technikami. W zależności od tego, jakim wyposażeniem dysponujesz oraz tego, jak mocno zabrudzona jest powierzchnia, którą chcesz przygotować do malowania, możesz wybrać najlepszą dla siebie opcję. Możliwości są następujące:

• Gąbka lub ściereczka

Ta metoda najlepiej sprawdzi się przy lekko lub średnio zabrudzonych powierzchniach. Preparat nanieś na materiał lub gąbkę, a następnie przecieraj miejsca, które chcesz odtłuścić.

• Szczotka

Do bardziej zabrudzonego lub zatłuszczonego metalu możesz użyć szczotki, która skutecznie usunie nie pożądane warstwy. Preparat możesz nanieść na powierzchnię przy pomocy pędzla, a następnie całość dokładnie wyczyścić szczotką.

• Myjka ciśnieniowa

Ta opcja sprawdzi się nawet przy mocno zabrudzonym metalu. Myjki używaj zgodnie z zaleceniami producenta.Niezależnie od tego, na którą technikę się zdecydujesz, jedna warstwa PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA Rafil wystarczy, by skutecznie przygotować metal do malowania.

Proces odtłuszczania metalu

Porada eksperta: jak przygotować PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA?

Wiesz już, czym najlepiej odtłuścić metal przed malowaniem. Pora, by dowiedzieć się, jak przygotować preparat do użycia. Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA to koncentrat, z którego przygotujesz gotowy do użycia roztwór. Jedna 0,5-litrowa butelka koncentratu może zostać wymieszana z 40 litrami wody – taka ilość roztworu wystarczy, by odtłuścić nawet 40 m2 powierzchni (w zależności od stopnia zabrudzenia metalu).

Odtłuszczając i oczyszczając metal z brudu, mchu oraz glonów, doskonale przygotujesz jego powierzchnię do malowania. Nie bagatelizuj ani nie pomijaj tego kroku! Dzięki zastosowaniu PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA Rafil farba będzie mogła dokładnie pokryć malowaną powierzchnię, a co za tym idzie – dłużej zachować estetyczny wygląd oraz swoje właściwości.

Zobacz inne artykuły

Czym skutecznie odtłuścić metal przed malowaniem? Porady eksperta

Przeczytasz w 5 min

Dobór koloru bramy garażowej może być kluczowy w kontekście wizerunku domu i otoczenia. Sprawdź, które kolory bram garażowych uznawane są za najatrakcyjniejsze i czego wystrzegać się podczas aranżacji wymarzonego domu

Kolory bram garażowych a uniwersalizm

Marzysz o tym, aby kolor bramy garażowej Twojego domu wyróżniał się na tle innych budynków? Pamiętaj, że stonowane kolory sprawiają wrażenie modnych i eleganckich. Nowoczesne budownictwo daje ogromne pole do popisu, ale jeśli chcesz jedynie dobrać odpowiedni kolor bramy garażowej, nie zmieniając stylistyki całego otoczenia, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych wskazówek.Kolor bramy garażowej możesz dobrać do:• koloru dachu,• odcienia drzwi frontowych• koloru stolarki okiennej lub rolet,• orynnowania,• koloru ogrodzenia.

Dobierając kolor farby, nie zapomnij o zastosowaniu odpowiedniego do danej emalii nawierzchniowej podkładu antykorozyjnego, wydłużającego żywotność podłoża. Więcej produktów znajdziesz na stronie producenta.

Jeśli wahasz się, jaki kolor bramy garażowej wybrać, sprawdź dostępną kolorystykę produktu Rafil CHLOROKAUCZUK. Mnogość oferowanych kolorów pozwoli Ci odpowiednio zaaranżować ten niezwykle ważny element domu. Uniwersalne, a jednocześnie modne kolory bram garażowych to odcienie szarości, brąz oraz czerń. Kolory te zazwyczaj dominują jako element stolarki okiennej lub pasują do klasycznego koloru ogrodzenia czy nawet koloru balkonu.

Jak dobrać kolor bramy garażowej do ciemnej elewacji – inspiracje

Jeśli masz ciemną elewację, z pewnością nie chcesz, aby kolor bramy garażowej przytłoczył wizerunek domu. Coraz popularniejsze budynki w ciemnych odcieniach można śmiało przełamać kontrastującym kolorem bramy garażowej. Odcienie takie jak wiśniowy lub biały zdecydowanie ocieplą bryłę budynku. Jeśli jednak chcesz, aby brama garażowa wtapiała się w otoczenie, wybierz odcień RAL 8011 – brązowy orzechowy połysk. Odcienie brązu wspaniale ocieplają otoczenie. Harmonijne, brązowe elementy stolarki okiennej lub orynnowania nie będą wyróżniać się na tle otoczenia, jednak w przypadku ciemnej elewacji również nie zginą w tle.

Brama garażu w kolorze antracytu

Kolor bramy garażowej a reszta otoczenia

Jeśli w nowo kupionym domu nie masz wpływu na całokształt wcześniej dobieranych elementów, pamiętaj o tym, że zawsze możesz urozmaicić lub stonować bryłę budynku, by sprawiała wrażenie jednocześnie przytulnej i efektownej. Przemalowanie zarówno bramy garażowej, jak i elementów, takich jak ogrodzenie domu, balkon czy nawet stolarka okienna, daje możliwości renowacji. O tym, jaki wpływ ma renowacja bramy garażowej, dowiesz się z porad eksperta. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o tym, czy kolor bramy garażowej zachowa neutralny charakter, czy jednak odrobina kolorystycznego szaleństwa ubarwi i rozweseli wygląd budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kolorystycznej powtarzalności – możesz użyć jednakowego odcienia, przemalowując bramę garażową i okiennice domu. Niebanalne rozwiązanie sprawi, że Twój dom zyska oryginalny design.

Brama garażowa pasująca do elewacji

Jak dobrać kolor bramy garażowej – porady i inspiracje

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie