Metalowe rzeźby i figurki są pięknym dopełnieniem aranżacji ogrodu. W odróżnieniu od rzeźb kamiennych czy betonowych najczęściej są niewielkie. Trzeba jednak o nie zadbać, aby prezentowały się nienagannie. Dowiedz się, jak pielęgnować rzeźby metalowe do ogrodu.
Rzeźby z metalu urozmaicają wygląd ogrodu i wprowadzają do niego niepowtarzalny styl. Bywają zabawne, oryginalne, romantyczne, sentymentalne czy sielskie. Towarzyszą roślinnym kompozycjom i dodają im uroku. Współgrają z innymi elementami małej architektury – pergolami i altanami, ławkami, murkami, fontannami czy donicami. Są niedrogie, a efekt, jaki tworzą, jest jedyny w swoim rodzaju!
W artykule podpowiadamy, jak zadbać o figurki i rzeźby metalowe do ogrodu, w tym wykonane z żeliwa. Doradzimy, jak oczyścić metalowe dekoracje, jak zabezpieczyć je przed rdzewieniem oraz jak sprawić, by długo pozostały jak nowe. Pokażemy także produkty najlepsze do ochrony metalowych rzeźb przed śniegiem, deszczem i zmiennymi temperaturami.
Jak oczyścić rzeźby metalowe przed konserwacją?
Wśród różnych rodzajów rzeźb z metalu szczególną popularnością cieszą się dzieła sztuki ogrodowej przedstawiające świat roślin i zwierząt. Wprowadzają one element natury do ogrodu, a także pożądaną atmosferę – sielską lub wręcz przeciwnie, nowoczesną. Często spotyka się więc metalowe i żeliwne postaci zwierząt i ptaków – czaple, wiewiórki, sowy, bażanty, żaby czy pawie. Mogą być zabawne lub lekkie i zwiewne niczym prawdziwe dzieła sztuki rzeźbiarskiej.
Metalowe rzeźby zamawia się u rękodzielników lub kupuje gotowe w sklepie – w zależności od swoich potrzeb, a przede wszystkim od budżetu. Mogą być jednokolorowe (np. o barwie żeliwa) lub pomalowane na różne kolory i wzory. Niezależnie od stylu wybranej rzeźby, każdą z nich trzeba zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem pogody oraz co jakiś czas zakonserwować.
Podstawą przy każdej konserwacji rzeźby metalowej jest jej skuteczne oczyszczenie. Każde metalowe podłoże powinno być czyste, suche, pozbawione śladów rdzy i innych produktów korozji, a także śladów tłuszczu, oleju, soli, kurzu i innych zanieczyszczeń. Do mycia metalowej rzeźby najlepiej użyć wodnego roztworu RAFIL Preparat Do Odtłuszczania. Zapewnia on odpowiednie odtłuszczenie powierzchni ocynkowanych, stalowych i aluminiowych. Usuwa brud, tłuszcz, glony i mech.
Kolejny krok przed konserwacją to usunięcie luźnych fragmentów starej powłoki malarskiej oraz widocznych śladów korozji. Jeśli powłoki są przyczepne, trzeba je jedynie zmatowić np. papierem ściernym, odpylić, a następnie zagruntować odpowiednią farbą do gruntowania taką jak RAFIL Podkład Antykorozyjny.
Konserwacja rzeźb metalowych – skuteczne metody i narzędzia
W jaki sposób przeprowadzić renowację rzeźby metalowej? Pierwszy krok już znasz – to oczyszczenie figurki z mchu, glonów, zabrudzeń oraz rdzy. Kolejny to odtłuszczenie specjalnym preparatem, zmatowienie starych powłok i przygotowanie powierzchni do malowania. Teraz przychodzi czas na odpowiedni preparat gruntujący. Wreszcie pora na właściwą farbę, która nada nową powłokę i zabezpieczy metalową figurę przed korozją.
Rdzewienie to największe zagrożenie dla każdej metalowej rzeźby ogrodowej. Korozja jest procesem nieuniknionym, można ją jednak zdecydowanie spowolnić. Specjalistyczne farby do metalu nadadzą powierzchni nowy kolor lub odświeżą już istniejący. Zagwarantują także długotrwałą ochronę przed korozją i wzmocnią powłokę, zabezpieczając ją przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi.
Wybór odpowiednich środków do konserwacji rzeźb
Jakich produktów użyć do zabezpieczenia rzeźb i figurek metalowych przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi? Z palety produktów RAFIL możesz wybrać:
- Gruntoemalię RAFIL Prosto Na Rdzę. To specjalistyczny produkt 3w1 stosowany bezpośrednio na powierzchnie stalowe i żeliwne eksploatowane na zewnątrz. Ta łatwa w aplikacji, szybkoschnąca farba charakteryzuje się doskonałą przyczepnością i dobrym kryciem. Dzięki niezwykle trwałej i elastycznej powłoce doskonale chroni powierzchnie metalowe przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i przed korozją.
- Farbę chlorokauczukową RAFIL Chlorokauczuk. To emalia, która przeznaczona jest do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych i żeliwnych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Zapewnia długotrwałą ochronę antykorozyjną malowanych powierzchni metalowych. Aby tak się stało, musisz zastosować najpierw RAFIL Podkład Chlorokauczukowy. To farba gruntująca, która zwiększa przyczepność farby nawierzchniowej, a w zestawie z nią zapewnia wysoką trwałość powłoki i wieloletnią ochronę antykorozyjną.
Konserwacja rzeźb metalowych krok po kroku – optymalne techniki
W jaki sposób zabezpieczyć rzeźbę metalową przed korozją? Oto instrukcja krok po kroku z wykorzystaniem farby RAFIL Prosto na Rdzę.
- Przed użyciem farbę należy bardzo dokładnie wymieszać. Można ją rozcieńczyć rozcieńczalnikiem RAFIL PROSTO NA RDZĘ. Rozcieńczalnik maksymalnie do 3%.
- Z elementów przeznaczonych do malowania usuń zanieczyszczenia, które mogą pogorszyć przyczepność i spowodować odspajanie powłoki.
- Jeśli dekoracja ma ślady rdzy nalotowej, nie trzeba ich usuwać. Musisz tylko pamiętać o usunięciu luźnych warstw rdzy i odpowiednim odtłuszczeniu.
- Jeśli metal był już malowany, sprawdź, czy nowa powłoka nie będzie reagować z wcześniejszymi warstwami powłok lakierniczych.
- Farbę nakładaj przy użyciu pędzla lub wałka. Potrzebujesz 2-3 warstw wyrobu na grubość około 80 mikronów suchej powłoki.
- Kolejne warstwy produktu nakładaj w czasie od 2 do 24 godzin. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać tych terminów, konieczne jest malowanie po minimum 14 dniach od zakończenia nakładania poprzedniej warstwy.
- Niska wilgotność i wysoka temperatura skracają górną granicę czasu na zakończenie malowania. Zamiast 24 godzin musisz więc wyrobić się w 8.
Zabezpieczenie rzeźb metalowych – jak przedłużyć ich trwałość?
W jaki sposób przedłużyć trwałość metalowych rzeźb i figurek? Podstawą jest regularna konserwacja przy użyciu farby antykorozyjnej. Liczy się też oczyszczanie figurki z zanieczyszczeń, mchu, glonów, które mogą prowadzić do szybszego rdzewienia.
Praktyczne wskazówki i porady dotyczące konserwacji rzeźb metalowych
Nie maluj metalowych elementów małej architektury ogrodowej podczas intensywnych upałów, gdy jest wilgotno oraz gdy jest prawdopodobieństwo opadów deszczu. Najlepsza temperatura do konserwacji metalowej rzeźby to od 5 do 25 stopni Celsjusza oraz wilgotność poniżej 80%. Malowanie w czasie wysokich temperatur powoduje bardzo szybkie parowanie rozpuszczalników, które występują w farbie. Powłoka może być mniej trwała i nieestetyczna.
Z pomocą produktów RAFIL z łatwością odnowisz metalową rzeźbę, figurkę oraz inne metalowe i żeliwne elementy w ogrodzie czy otoczeniu domu. Już dziś wybierz produkt odpowiedni do Twoich potrzeb. Nie czekaj z odnawianiem, a Twój ogród będzie jeszcze piękniejszy!