Strona główna
Poradniki

Gdzie wyrzucić puszki po farbie? Zasady utylizacji odpadów malarskich

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak segregować puszki po farbie?
  • Kiedy puszki po farbie stają się odpadem niebezpiecznym?
  • Punkty recyklingu i zbiórki specjalistycznych odpadów
  • Odpowiedzialne pozbywanie się resztek farby
  • Praktyczne sposoby na wykorzystanie pozostałości farb
  • Profesjonalne usługi utylizacji odpadów malarskich

Jeśli lubisz majsterkować, aktywnie pracujesz na działce lub po prostu przeprowadzasz remont – podpowiadamy, gdzie wyrzucić puszki po farbie i jakie są zasady ich utylizacji.

Przy okazji malowania różnych elementów z betonu i metalu pojawia się potrzeba prawidłowej utylizacji opakowań. Puszka po farbie nie powinna trafiać do kosza z innymi śmieciami – przewidziano dla niej inną drogę.

Zdarza się też, że po skończonej pracy zostaje jeszcze trochę farby. Najlepiej wykorzystać ją do kolejnego malowania, ale nie zawsze jest to możliwe. Jednocześnie nawet najlepszej jakości produkt po kilku latach traci swoje właściwości, szczególnie jeśli nie jest przechowywany prawidłowo. Podpowiadamy, gdzie wyrzucić farbę w sposób odpowiedzialny i przyjazny środowisku.

Jak segregować puszki po farbie?

Puszki po wykorzystanych środkach malarskich nie są typowymi odpadami metalowymi. Odpowiednie przepisy o ochronie środowiska i odpadach klasyfikują opakowania farb jako odpady budowlane oraz lakiernicze. Nie nadają się więc one wprost do recyklingu i dlatego też należy postępować z nimi w odpowiedni sposób. Jak sortować i gdzie wyrzucać pojemniki po farbie, informują też sami producenci. Informacje te znajdziesz na etykiecie produktu. 

gdzie-wyrzucic-puszki-po-farbie
Gdzie wyrzucać starą farbę po malowaniu ogrodzenia? Odpowiednie miejsce to punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Kiedy puszki po farbie stają się odpadem niebezpiecznym?

Do typowych odpadów niebezpiecznych można zaklasyfikować opakowania farb i lakierów, które w swoim składzie zawierają substancje szkodliwe dla środowiska. W jaki sposób dowiedzieć się, czy farba, którą właśnie malujesz, może stanowić takie zagrożenie dla przyrody? Z pomocą przychodzi etykieta produktu. Producenci są zobowiązani do przekazania wyraźnej i pełnej informacji o potencjalnej szkodliwości produktów. Jeśli więc na opakowaniu farby lub lakieru znalazło się stosowne oznaczenie – dla bezpieczeństwa traktuj je jako odpad potencjalnie niebezpieczny. 

Jednocześnie praktycznie każda farba, jeśli jest nieodpowiednio użytkowana i przechowywana, może stanowić zagrożenie dla przyrody. Nie powinna być więc wylewana w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Warto też pamiętać o dokładnym sprzątaniu miejsca malowania i usuwaniu plam. Nawet mała ilość niezabezpieczonej lub pozostawionej farby może sprawić, że zainteresują się nią np. owady lub zwierzęta, co może okazać się dla nich szkodliwe. 

Farba lub lakier staje się szczególnym zagrożeniem zwłaszcza, wtedy gdy dostanie się do wody. Nawet jeśli nie jest bezpośrednio trująca, może wywoływać niekorzystne zmiany, jak chociażby zmętnienie i osadzanie na roślinach. Płynąca woda może dodatkowo roznosić niepożądaną substancję na duże odległości.

Przy okazji odpowiedzi na pytanie, gdzie wyrzucić puszki po farbie, warto też zwrócić uwagę na zagrożenie pożarowe. Część produktów do malowania ma w swoim składzie substancje łatwopalne lub jest nimi rozcieńczana. Opakowania lub resztki takich farb zawsze trzeba traktować jak odpad niebezpieczny i przechowywać w odpowiedni sposób. Oczywiście podstawą jest trzymanie produktów z dala od źródła ognia i nadmiernego nagrzewania. Podczas oddawania takich opakowań do punktu zbiórki, również warto poinformować o tym fakcie obsługę.

gdzie-wyrzucic-puszki-po-farbie2
Produkty do malowania metalu czy betonu zawierają niebezpieczne dla środowiska substancje. Nie wolno ich wylewać na ziemię ani wyrzucać do odpadów zmieszanych.

Punkty recyklingu i zbiórki specjalistycznych odpadów

Gdzie wyrzucać farbę lub opakowania po niej? Na pewno nie do domowego śmietnika. Jak już wspomnieliśmy, brudne metalowe puszki nie nadają się do bezpośredniego recyklingu. Z tego też powodu nikt nie przyjmie ich na skupie złomu. Niezbyt dobrym pomysłem będzie również wyrzucanie do frakcji odpadów zmieszanych. Farby i lakiery nie powinny się w nich znajdować, bo pozostawione na wysypiskach przez lata mogą przesączać się lub emitować szkodliwe opary.

Pamiętaj, że w przypadku wykrycia pozbywania się odpadów w nieodpowiedzialny sposób, odpowiednie służby mogą nałożyć dotkliwy mandat lub wszcząć procedury karne.

Najlepszym i najdostępniejszym miejscem, gdzie można wyrzucić stare farby, jest punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (tzw. PSZOK). Tego rodzaju miejsca  muszą prowadzić wszystkie gminy. Jednocześnie obowiązkiem jest odpowiednia selekcja przekazywanych materiałów. Jeśli uzbierało się sporo opakowań i zechcesz się ich pozbyć, najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z PSZOK i pytanie, czy takie puszki przyjmą. Zazwyczaj nie ma z tym problemu, jeśli przekazywane farby nie stanowią odpadów szczególnie niebezpiecznych. Warto też pamiętać, że punkty selektywnej zbiórki obsługują tylko mieszkańców indywidualnych i nie odbierają odpadów od podmiotów komercyjnych.

Odpowiedzialne pozbywanie się resztek farby

Ciekawą opcją oferowaną przez niektóre firmy, jest zwrot do sklepu lub bezpośrednio do producenta. Farba, która dla Ciebie jest już zbędnym odpadem, dla profesjonalnej firmy może okazać się cennym i bezpłatnym surowcem, który z powodzeniem można ponownie wykorzystać. W ten sposób produkt zyskuje drugie życie, środowisko jest mniej obciążone, a Ty pozbywasz się problemu.

Zdarza się też, że niektóre opakowania stoją w szopie lub garażu przez długie lata. Gdzie wyrzucać stare farby? W większości nadal nie mogą i nie powinny trafiać do odpadów komunalnych, więc ich droga jest podobna – najlepsze dla nich miejsce to PSZOK. 

gdzie-wyrzucic-puszki-po-farbie3
Farbę, która pozostała po malowaniu, można twórczo wykorzystać do odświeżenia innych elementów otoczenia domu.

Praktyczne sposoby na wykorzystanie pozostałości farb

Ponieważ potrzeba jest matką wynalazku, także w przypadku materiałów do malowania przy odrobinie inwencji można znaleźć dla nich nowe zastosowywania. Jeżeli po skończonej pracy zostało ci trochę farby, pomyśl, czy coś jeszcze w domu nie wymaga zabezpieczenia lub odświeżenia. Resztką farby czy lakieru można z powodzeniem pomalować stary betonowy murek, czy ozdobić schody. 

Jeżeli nie masz szczególnych potrzeb, dobrym rozwiązaniem jest przekazanie resztki farby np. znajomym lub sąsiadom. 

Profesjonalne usługi utylizacji odpadów malarskich

Jeżeli z jakichś względów zdarzyło Ci się korzystać z farby czy lakieru, którego skład klasyfikuje go jako substancję niebezpieczną, najlepszą metodą utylizacji jest obsługa ze strony specjalistycznej firmy. 

Może się zdarzyć, że nawet w przypadku typowych farb PSZOK odmówi ich przyjęcia, jeśli będzie to znaczna liczba opakowań. Warto wiedzieć, że na rynku są profesjonalne podmioty, które mogą pomóc w takiej sytuacji. Jest to o tyle wygodne, że zazwyczaj odbierają odpady na miejscu i stosują wymagane procedury, a Ty nie musisz się już niczym martwić. Druga strona medalu to fakt, że za profesjonalną usługę utylizacji trzeba będzie zapłacić.

Z opakowaniami produktów malarskich należy postępować odpowiedzialnie. Wiesz już, gdzie wyrzucić puszki po farbie oraz jak i gdzie wyrzucać starą farbę. A my zapraszamy do sklepów po nowe produkty RAFIL, które pozwolą Ci odświeżać i zabezpieczać otoczenie domu na długie lata.

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również


Czy istnieje jeden rodzaj emalii, który będzie odpowiedni dla wszystkich metalowych powierzchni? Niestety nie – i to właśnie ta zasada powinna przyświecać każdemu, kto chce wybrać dobrą farbę do metalu!

Planując malowanie, w pierwszej kolejności należy uwzględniać potrzeby i wymagania konkretnych powierzchni – czy są one narażone na wilgoć, skrajne temperatury, uderzenia, zarysowania, korozję? Dopiero po odpowiedzi na te pytania i wyborze odpowiedniego systemu, można zająć się kolejną kwestią, którą stanowią kolory farb do metalu. Zapraszamy na przegląd rozwiązań oferowanych przez Rafil, ze szczególnym uwzględnieniem możliwych zastosowań, korzyści oraz dostępnej palety kolorystycznej.

Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ. Farba do metalu – antracyt na ogrodzeniu (i nie tylko)

Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ to emalia, która pełni funkcję ochronną i dekoracyjną. Na malowanej powierzchni tworzy elastyczną powłokę, która chroni metal przed uderzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.
Emalia charakteryzuje się zwiększoną odpornością na zróżnicowane warunki pogodowe, takie jak opady, wiatr czy promieniowanie UV. Oznacza to, że z powodzeniem możesz sięgnąć po nią, jeżeli planujesz malowanie elementów, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych w stopniu umiarkowanym lub średnim. Oto przykłady możliwego zastosowania:
• bramy, furtki, ogrodzenia, metalowe przęsła;
• balustrady zewnętrznych klatek schodowych;
• barierki metalowe na balkonach, tarasach, werandach;
• metalowe meble ogrodowe i balkonowe;
• metalowe ozdoby zewnętrzne.

Farba Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ, w połączeniu z produktem Rafil PODKŁAD ANTYKOROZYJNY, stanowi doskonałe zabezpieczenie przed rdzą. Sięgając po ten zestaw, możesz mieć pewność, że metal będzie chroniony przed korozją przez nawet 10 lat!

Malowanie bramy pędzlem

W jakich kolorach występuje ta farba do metalu? Czarny, antracytowy i brązowy to barwy, które pozwalają na tworzenie minimalistycznych, nowoczesnych aranżacji z półmatowym wykończeniem. Dodatkową, niezwykle stylową propozycją jest matowa farba do metalu Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ w kolorze z czarnym, z wykończeniem głęboki mat.

Rafil RADACH FARBA NA DACH. Niezwykle wytrzymała farba do metalu i kolory z połyskiem

Rafil RADACH FARBA NA DACH to wyjątkowy produkt, o doskonałych właściwościach ochronno-dekoracyjnych. Na malowanym metalu tworzy szybkoschnącą powłokę (farba jest sucha w dotyku już po godzinie od malowania!), która wyróżnia się wysoką elastycznością i odpornością na czynniki pogodowe.

Emalia RADACH zapewnia najwyższą odporność na warunki na atmosferyczne, dzięki czemu sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach. Chroni metal przed działaniem wody, promieniowania UV, niskich temperatur. Możesz malować nią takie powierzchnie, jak:
• aluminiowe, stalowe lub ocynkowane dachy;
• rynny, parapety okienne i balkonowe;
• ogrodzenia, bramy, furtki.

W połączeniu z PODKŁADEM ANTYKOROZYJNYM Rafil emalia RADACH zapewnia 8 lat ochrony metalu przed korozją.

Rafil RADACH FARBA NA DACH występuje w następujących wariantach kolorystycznych:

• w wersji połysk – antracyt, brąz, czerń;

• w wersji półmat – w 13 zróżnicowanych stonowanych kolorach (m.in. farba do metalu w odcieniu białym, ceglanym, zielonym czy srebrnym)

Bogata paleta Rafil CHLOROKAUCZUK. Farba do metalu – biała, żółta, niebieska

Emalia Rafil CHLOROKAUCZUK to doskonałe rozwiązanie, jeżeli potrzebujesz wysokiej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, a jednocześnie zależy Ci na dostępie do bogatej palety barw. Emalia tworzy na malowanej powierzchni elastyczną powłokę, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

CHLOROKAUCZUK możesz zastosować, jeżeli chcesz odnowić stalowe, aluminiowe lub ocynkowane elementy zewnętrzne, takie jak:
• budowle i elementy architektury ogrodowej (np. blaszane szopy czy garaże);
• ogrodzenia, płoty i barierki;
• maszyny i urządzenia mechaniczne (np. rowery czy sprzęt gospodarski).

Zaleca się, aby emalia stosowana była na PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY Rafil – połączenie to gwarantuje nawet 8 lat ochrony metalu przed korozją.

Malowanie rynny pędzlem

CHLOROKAUCZUK występuje w aż 20 intensywnych odcieniach – od bieli, przez żółć, czerwień, brąz, zieleń, niebieski, aż po szarości i czerń. Farba zapewnia efekt intensywnego połysku.

W ofercie Rafil znajdziesz produkty, które sprostają Twoim oczekiwaniom – zarówno technicznym, jak i estetycznym. Czy już wybrałeś swój typ?

Ostatnie wpisy:

Kolory farb do metalu – przegląd rozwiązań i zasady doboru

Przeczytasz w 5 min

Elewacja domu z elementami drewna to estetyczne i nowoczesne rozwiązanie. Coraz częściej właśnie ten surowiec wybieramy jako naturalny dodatek. Aby jednak dom uzyskał trwałe i efektywne wykończenie, warto zastanowić się, jaki kolor dachu pasuje do drewnianego domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

- czy elewacja domu z elementami drewna to dobre rozwiązanie,- jaki kolor dachu pasuje do drewnianego domu – 5 propozycji,- czy czarny dach pasuje do drewnianej elewacji.

Elewacja domu z elementami drewna – zalety

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu budownictwo w Polsce i na świecie wyglądało nieco inaczej. Brak dostępności materiałów sprawił, że większość budynków była łudząco podobna do siebie. Dziś, biorąc pod uwagę nie tylko postęp, ale również stale zmieniający się gust, śmiało można stwierdzić, że nowoczesne budownictwo sprzyja architekturze miasta, a także jego obrzeżom.Połączenia betonu z drewnem, drewna z cegłą czy tynku z elementami drewnianymi nie stanowią już dla fachowców wyzwania. Współczesna architektura dostarcza nam wielu pomysłów, dzięki którym możemy sprawić, aby nasz dom wyróżniał się wśród innych. Zarówno dobór surowca, jak i kolorystyka to główne czynniki, które sprawiają, że dom nabiera unikatowego charakteru.Elewacja z dodatkiem drewna to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie. Bez względu na kształt bryły drewniane wykończenie sprawdza się zarówno jako główny surowiec, jak i ten dodatkowy, dekoracyjny element. Granice wykorzystania drewna jako elementu elewacji wyznaczamy jedynie my sami: nasz gust i wyobraźnia.

Kolory dachu, które pasują do drewnianego domu – propozycje

Drewno jest niezwykle pięknym i wdzięcznym surowcem, które z powodzeniem odnajduje się w architekturze krajobrazu. Aby jednak jego rodzaj i kolor pasowały do całości, warto zastanowić się, jaki kolor dachu najbardziej pasuje do drewnianego domu. Jeśli po wielu latach swojej świetności Twój dom przestaje cieszyć oko, warto zadbać o to, aby z otoczeniem współgrała nie tylko elewacja, ale przede wszystkim kolor dachu.

Ważne!

Jeśli decydujesz się na przemalowanie dachu swojego domu, unikaj bardzo wyrazistych i krzykliwych barw, które przytłoczą nie tylko wygląd Twojego domu, ale również jego otoczenie.

Poznaj 5 kolorów dachu, które doskonale współgrają z elewacją z elementami drewnianymi:

1. Biała elewacja domu z elementami drewna oraz czerwona dachówka: jeśli stawiasz na proste i gustowne rozwiązania, klasyka w postaci czerwonej dachówki będzie dobrym rozwiązaniem. Dom, zwłaszcza o prostym kształcie, dobrze komponuje się z dachówką w kolorze RAL 3009 czerwony tlenkowy półmat.2. Biała elewacja doskonale sprawdza się również w towarzystwie brązowego dachu. Matowy odcień RAL 8017 brązowy czekoladowy połysk – pięknie komponuje się z drewnianymi elementami elewacji, a dom nabiera wyjątkowej przytulności.3. Miłą odmianą dla oka jest zielony dach. Jeśli Twój dom jest w kolorze białym, beżowym lub écru, a jasne drewniane dodatki nadają mu charakter leśnego domku, zielony odcień farby na dach RAL 6007 zielony ciemny półmat – sprawi, że dom nabierze spójności.4. Kolor szary króluje zarówno na elewacjach, jak i we wnętrzach domów. Kolor ten dzięki swojej niezwykłej neutralności sprawia, że fasada domu nabiera klasycznego charakteru, a dobór dodatków daje szerokie pole do popisu. Szara elewacja domu z elementami drewna oraz szary antracytowy dach w odcieniu RAL 7016 to doskonałe rozwiązanie dla pasjonatów prostych form. Dodatkowo wdzięczne trio szarości, bieli oraz drewna sprawia, że dom wpisuje się w charakter eklektyczny.5. Ostatnią propozycją jest jeden z najczęściej wybieranych kolorów dachu – kolor czarny. Czarna dachówka w odcieniu RAL 9005 czarny głęboki półmat pasuje zarówno do domów, w których dominują drewniane elementy, jak i do tych, w których stanowią one jedynie przyjemny dla oka kontrast. Zastosowanie koloru czarnego na dachówce sprawia, że dom nabiera przyjemnego, efektownego wykończenia, które cenią sobie zwłaszcza minimaliści.

Elewacja z drewna na domu z czarnym dachem

Czarny dach oraz drewniana elewacja domu – klasyka w najprostszym wydaniu

Jak mawiają – czarny pasuje do wszystkiego, a zwłaszcza do czarnego. Nic bardziej mylnego – aby wydobyć czerń dachówki, należy odpowiednio zadbać o ocieplenie bryły elementami dekoracyjnymi. Drewniana elewacja domu świetnie urozmaica każdy projekt. Czarny dach oraz drewniana elewacja to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli cenisz sobie nowoczesność i prostotę. Pozorna surowość czarnej dachówki oraz ciepło, jakie dodają elementy drewniane, to przepis na stylowo urządzony dom, który pasuje do otoczenia.

Zobacz inne artykuły

5 kolorów dachu pasujących do elewacji z elementami drewna

Przeczytasz w 5 min

Dostępność szerokiej gamy barw tynków zewnętrznych skutecznie zawęża wybór koloru pokrycia dachowego. Kiedy zdecydujesz się na zielony dach, rozważ raczej jasne kolory elewacji. Idealnie podkreślą wyjątkowy odcień pokrycia dachowego.Dach i elewacja to dwa największe elementy zewnętrzne budynku, które wpływają na estetykę obiektu. Dlatego tak ważne jest ich umiejętne kolorystyczne zgranie. Kiedy staniesz przed wyborem idealnej barwy dla tynków zewnętrznych, pamiętaj, aby kierować się nie tylko własnym gustem. Równie ważne będzie otoczenie oraz kolor pozostałych elementów budynku. Dachówka, elewacja, a nawet stolarka okienna i drzwiowa, powinny tworzyć spójną całość i współgrać z sąsiedztwem obiektu.

To musi być dobrze przemyślana decyzja

Jeśli zależy ci na stworzeniu cieszącej oko koncepcji, daj sobie czas do namysłu. Decyzję podejmij już na etapie planowania inwestycji. Pamiętaj, że pokrycie dachowe zostanie położone o wiele szybciej niż tynki. Oczywiście zdanie będziesz mógł jeszcze zmienić, ale to wybrany przez ciebie zielony kolor dachówki ograniczy współgrającą paletę kolorów. A które barwy dobrze sprawdzą się w połączeniu z zielenią?

Klasyczna baza, to zawsze dobre rozwiązanie

Jeśli chcesz sprawić, by budynek wyróżniał się elegancją i ponadczasowym wyglądem, dobrym pomysłem będzie połączenie zielonego dachu z klasyczną bielą. Ta od kilku sezonów nieprzerwanie gości na ścianach polskich domów i jest ceniona za uniwersalność. Biel sprawdzi się zarówno przy nowoczesnych projektach, jak i podczas remontowania elewacji starszych budynków. Doskonale pasuje do każdego stylu architektury. Mimo że niemal od razu widać na niej zabrudzenia i zapewne będzie konieczne częstsze jej odświeżanie niż w przypadku innych kolorów, to właśnie biel pozwala na łatwe łączenie jej z innymi kolorami elementów budynku.Drugim klasycznym wyborem, który idealnie podkreśli zielony kolor dachu, będzie szarość. Tuż obok bieli uznawana jest za barwę uniwersalną, którą połączysz z dowolną kolorystyką i fakturą. To ważne, jeśli nie chcesz się ograniczać do jednego koloru ścian zewnętrznych budynku.

Szara elewacja i zielony dach

Coś bardziej nietypowego? Biel i szarość nie muszą się kojarzyć się z monotonią. Na każdą klasykę można znaleźć nietuzinkowy pomysł. Chcąc połączyć zielony dach z niebanalną elewacją, warto wzbogacić biel i szarość o elementy z naturalnego drewna lub kamienia. Efekt takiego połączenia będzie wyglądał oryginalnie i bardzo elegancko.Postaw na jasne koloryZielony dach idealnie skomponuje się nie tylko z bielą i szarościami, ale także z innymi jasnymi kolorami, takimi jak:• beż• delikatne odcienie żółci• pastelowe zielenieJeśli zdecydujesz się na jeden z tych trzech odcieni, możesz mieć pewność, że świetnie podkreśli on zielony kolor dachu i idealnie sprawdzi się w każdym otoczeniu. Taka kolorystyka doskonale wkomponuje się w zieleń otaczającą budynek, a także sąsiednie wielobarwne zabudowania. Dodatkowo ściany w takich tonacjach, mimo że jasne, brudzą się wolniej niż te pomalowane faktycznie na biało.

Odważ się wyróżnić

Jeśli zdecydujesz się na zielony dach, kolor elewacji nie musi być wyłącznie jasny i pastelowy. Ciekawe, a zarazem niebanalne, rozwiązanie uzyskasz poprzez pomalowanie zewnętrznych ścian budynku w odcieniach: brązu, grafitu, czy też ciemnej zieleni. Zdecydowanie najodważniejszym rozwiązaniem będzie użycie tynku o nasyconej żółtej barwie. W połączeniu z zielonym dachem niewątpliwie wyróżni Twój dom w okolicy i przykuje uwagę niejednego przechodnia.

Zielona dachówka

Tych połączeń lepiej unikać

W naturze zieleń łączy się z wieloma barwami, dlatego wydawać by się mogło, że zielony dach można zestawić z dowolnym odcieniem elewacji. Niestety, gdy kolor staje się elementem architektury, łączenie go z niektórymi barwami nie jest już tak trafne. By nie popaść w przesadę i zamiast estetycznego efektu nie uzyskać wrażenia kiczowatej i zdecydowanie nieprzemyślanej koncepcji, zielony dach nie powinien być łączony z kolorami takimi jak czerwień, pomarańcz, niebieski, fiolet czy granat.

Dlaczego kolor ma tak wielkie znaczenie?

Gra kolorów powinna być dobrze przemyślana i idealnie dopasowana do wszystkich elementów budynku. Odpowiednia barwa elewacji podkreśli zielony kolor dachu, a także wyeksponuje pozostałe walory architektoniczne budynku i doskonale wkomponuje go w otoczenie.Umiejętne łączenie barw wpływa nie tylko na walory estetyczne, ale również niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Jakie? Za sprawą kolorów można optycznie zmienić proporcje budynku. Jasne barwy wizualnie powiększą metraż obiektu. Odwrotny efekt uzyskasz, stosując ciemne odcienie. Te zdecydowanie lepiej sprawdzą się na większych powierzchniach. Kolorystyka obiektu wpłynie również na temperaturę wewnątrz budynku.

Kolor wybrany? Czas na odpowiedni produkt

Gdy już podejmiesz decyzję, z jakim kolorem elewacji ostatecznie połączyć zielony dach, pozostanie jeszcze sprawa zakupu odpowiedniego produktu. Nieważne, czy wybierzemy biel, czy pastelową zieleń, czy odcień brązu przypominający drewno, warto poświęcić chwilę na wybranie preparatu, który pozwoli długo cieszyć się efektem naszej pracy. Czym się kierować przy wyborze?Farby i emalie do elewacji powinny charakteryzować się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania powierzchni. Plusem będzie także odporność na ścieranie, dobre krycie i odpowiednia trwałość kolorów, by szczególnie pastelowe barwy szybko nie straciły swojej intensywności.

Zielona blacha

Zawsze możesz też zmienić kolor dachu. Jest to spore przedsięwzięcie, ale na pewno dużo prostsze niż zmiana koloru elewacji. Postaw wówczas na najwyższej jakości produkt, który stworzy wytrzymałą, odporną na mechaniczne uszkodzenia powłokę. Do przemalowania dachu użyj profesjonalnej farby do malowania pokryć dachowych „Radach”. Oprócz szerokiej gamy kolorystycznej, farba cechuje się dobrą odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, światła słonecznego, UV, „kwaśnego deszczu”, wilgoci, wody i czynników chemicznych. Powłoka farby jest termoplastyczna i wytrzyma działanie zmiennych temperatur. Niestraszny jej siarczysty mróz czy letnie upały.

Zobacz inne artykuły

Podkreśl zielony dach odpowiednim kolorem elewacji

Przeczytasz w 5 min


Postawienie betonowego grilla to inwestycja, która nie należy do najtańszych, ale zwykle z takiej konstrukcji można korzystać przez długie lata – wystarczy co jakiś czas go odnawiać. Sprawdź, czym pomalować grill betonowy, jaką farbę wybrać i jak przygotować się do malowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

- kiedy malować grill betonowy,
- jak przygotować powierzchnię do malowania,
- jaką farbą malować grill betonowy,
- jakim narzędziem pomalować grill z betonu,
- jak pomalować betonowy grill,
- czy trzeba impregnować powierzchnię grilla.

Jak odnowić betonowy grill, krok 1. Wybór odpowiedniego dnia

Malowanie betonowego grilla zwykle przeprowadza się na zewnątrz. Jeśli i Ty będziesz malować grill na powietrzu, wybierz pogodny, ciepły dzień. Temperatura nie powinna być niższa niż 10°C i wyższa niż 25°C, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%. Jeśli wieje porywisty wiatr, lepiej przełożyć malowanie na inny dzień.

Pamiętaj, że podczas malowania jakichkolwiek powierzchni wewnątrz konieczne jest zadbanie o dobra wentylację pomieszczeń.

Czyszczenie betonu z zabrudzeń

Jak odnowić betonowy grill, krok 2. Przygotowanie powierzchni

Aby odnawianie betonowego grilla było skuteczne, zanim przejdziesz do właściwego malowania, musisz dobrze przygotować powierzchnię. Jeśli na grillu pozostaną fragmenty starej, luźnej farby, plamy po tłuszczu czy resztki sadzy lub inne zanieczyszczenia, renowacja może nie przynieść zamierzonych efektów – farba nie będzie dobrze przylegać, malowanie będzie utrudnione, a efekt niezadowalający.
Jeśli grill był wcześniej malowany, usuń farbę, która jest luźno związana, łuszczy się i odpada. To samo zrób z betonem, który wcześniej nie był pomalowany, a na którym widać uszkodzenia. Możesz też przeszlifować powierzchnię i na koniec koniecznie ją odpylić. Wyrównanie powierzchni sprawi, że farba będzie się lepiej trzymać.

Odtłuść powierzchnię grilla i usuń wszelkie zanieczyszczenia. Możesz do tego wykorzystać wodę lub wodę z detergentami. Najlepiej sprawdzi się mycie pod ciśnieniem. Jeśli korzystasz z detergentów, na koniec dokładnie spłucz je czystą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Wskazówka! Malowanie nowego grilla z betonu

Jeśli chcesz pomalować betonowy grill, który dopiero został postawiony, nie spiesz się z tym. Sezonowanie betonu powinno trwać minimum 4 tygodnie. Dopiero po tym czasie powierzchnia będzie wystarczająco sucha i utwardzona.

Krok 3. Jaką farbą pomalować grill betonowy?

Wybór farby na grill betonowy to jeden z ważniejszych etapów odnawiania powierzchni. Musisz postawić na emalię, która będzie tworzyć elastyczną, wodoodporną powłoką, odporną na ścieranie i działanie trudnych warunków atmosferycznych. Farba powinna charakteryzować się także dobrą przyczepnością do podłoża.

Możesz postawić np. na farbę Rafil CHLOROKAUCZUK. Emalia ta jest przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania nie tylko betonu, ale także powierzchni stalowych i żeliwnych. Możesz ją wykorzystać do malowania ogrodzeń, barierek, maszyn, urządzeń mechanicznych czy tynków cementowo-wapiennych. Dostępne są różne kolory farby, która oprócz świetnych parametrów technicznych zapewnia też głęboki i trwały odcień.

Odnawianie grilla z betonu

Czym pomalować betonowy grill? Wybór narzędzia

Betonowe powierzchnie możesz malować natryskowo lub tradycyjnie – przy pomocy pędzla lub wałka. Wałki umożliwiają szybkie malowanie dużych powierzchni, małe (okrągłe i płaskie) pędzle będą natomiast odpowiednie do malowania trudno dostępnych miejsc. Im bardziej nierówna jest powierzchnia, tym dłuższe powinno być włosie wałka.

Krok 4. Malowanie betonowego grilla

W zależności od tego, jakiej farby używasz, możesz pod nią położyć farbę gruntującą. Jeśli korzystasz z emalii Rafil CHLOROKAUCZUK, gruntowanie nie będzie konieczne.
Zanim przystąpisz do malowania, przeczytaj dokładnie instrukcje producenta. Różne farby mogą mieć odmienne parametry techniczne i mogą wymagać zastosowania dodatkowych preparatów, takich jak rozcieńczalniki.

Farbę dokładnie wymieszaj, a potem przejdź do malowania. Najlepiej nałożyć dwie-trzy cienkie warstwy emalii, zamiast jednej grubej, w dostępach 30-120 minut.

Czym zaimpregnować grill betonowy?

Jeśli wybierzesz dobrą farbę, która odpowiednio zabezpieczy powierzchnię przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych, wilgoci czy uszkodzeń mechanicznych, dodatkowa impregnacja grilla betonowego nie będzie konieczna.

Jeśli chcesz zabezpieczyć grill betonowy na zimę, zadbaj przede wszystkim o ruszty. Wyczyść je dokładnie, naoliw (możesz do tego wykorzystać nawet zwykły, jadalny olej) i, jeśli to możliwe, schowaj na zimę.

Ostatnie wpisy:

Jak odnowić i pomalować betonowy grill – poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie