Rower w ogrodzie − jak go wykorzystać?

betonowy-taras2

5 pomysłów na betonowy taras w domu

11 października 2024
karbonatyzacja-betonu

Karbonatyzacja betonu − co musisz wiedzieć?

11 października 2024
betonowy-taras2

5 pomysłów na betonowy taras w domu

11 października 2024
karbonatyzacja-betonu

Karbonatyzacja betonu − co musisz wiedzieć?

11 października 2024
Pokaż wszystkie
rower-w-ogrodzie

Szukasz ciekawego pomysłu na dekorację otoczenia domu? Co powiesz na kwietnik na rowerze w ogrodzie? Stary sprzęt można wykorzystać jako ozdobę na kilka różnych sposobów! Zobacz, jak to zrobić!

Spis treści:

  1. Pomysły na dekoracje ogrodowe z wykorzystaniem roweru
  2. Rower w ogrodzie − praktyczne rozwiązania
  3. Konserwacja i przygotowanie roweru do roli dekoracji

Ozdobny rower w ogrodzie to pomysł na oryginalną i łatwą do wykonania dekorację. Takie rozwiązanie pasuje zwłaszcza do ogrodów w stylu naturalistycznym czy rustykalnym. Kwiaty na rowerze w ogrodzie prezentują się przepięknie!

W artykule znajdziesz poradnik, jak pomalować ozdobny rower do ogrodu i jak zamienić go w ładny kwietnik. Podpowiemy, jaką farbę wybrać oraz jak zabezpieczyć metal przed słońcem, deszczem i wiatrem. Pokażemy też ciekawe inspiracje z rowerem dekoracyjnym do ogrodu oraz doradzimy, jakie kwiaty dobrać do takiego kwietnika. 

rower-w-ogrodzie1
Aby stworzyć kwietnik rower w ogrodzie, wystarczy przymocować koszyk z ziemią ogrodową oraz pomalować ramę farbą do metalu taką jak RAFIL Prosto Na Rdzę

Pomysły na dekoracje ogrodowe z wykorzystaniem roweru 

Jak zamienić zużyty sprzęt w ozdobny rower do ogrodu? Wystarczy stary metalowy rower, który zalega w garażu. Najlepiej, aby był klasyczny lub retro − BMX-y z dzieciństwa raczej się nie sprawdzą. Metalowy „staruszek” już jak najbardziej. 

Pierwsza ważna uwaga − ozdobny rower w ogrodzie nie w każdym stylu się sprawdzi. Na pewno nie pasuje do ogrodów w stylu miejskim czy nowoczesnym, w których dominują dekoracyjne kamienie, równo przystrzyżone trawniki, posadzone od linijki trawy czy iglaki. Jeśli natomiast Twój ogród jest romantyczny, nieco dziki i swobodny, pełen naturalnych nasadzeń, wiejskich kwiatów i krzewów, kwiaty na rowerze na pewno będą piękną ozdobą. 

Co można zrobić ze starym rowerem w ogrodzie? Oto nasze pomysły:

  • Jednym z najciekawszych i najbardziej kreatywnych sposobów na wykorzystanie takiego roweru jest przekształcenie go w kwietnik. Dzięki temu możesz wprowadzić do ogrodu element nostalgii i unikalnego stylu, który z pewnością przyciągnie uwagę gości.
  • Stary rower możesz przekształcić w rzeźbę ogrodową. Pomaluj go na jasne, przyciągające wzrok kolory i ustaw w centralnym miejscu ogrodu jako ciekawy element dekoracyjny. Pamiętaj, że nadają się do tego tylko rowery retro!
  • Rower może posłużyć jako oryginalna podstawa do zamontowania światełek ogrodowych. Owiń ramę roweru światełkami LED. Stworzysz w ten sposób nastrojowe oświetlenie na wieczorne spotkania w ogrodzie. Tak przygotowaną dekorację ustaw przy tarasie lub w innym często uczęszczanym miejscu w ogrodzie. Pamiętaj tylko, że ledowe światełka muszą być przeznaczone do stosowania na zewnątrz, czyli szczelne i wodoodporne.
  • Co powiesz na rower jako stojak ogrodowy na narzędzia? Możesz zawiesić na nim grabie, łopaty czy węże ogrodowe, co pozwoli na utrzymanie porządku i łatwy dostęp do potrzebnych akcesoriów. Może nieco ekstrawagancko, ale efekt wow gwarantowany!

Rower w ogrodzie − praktyczne rozwiązania 

W jaki sposób zamienić zużyty sprzęt w rower dekoracyjny do ogrodu? Zakładamy, że chcesz, aby Twój jednoślad pełnił funkcję miejsca na kwiaty − to najpopularniejszy i chyba najlepszy pomysł na jego wykorzystanie. Oto instrukcja przygotowania roweru jako kwietnika w ogrodzie: 

  1. Oczyszczenie roweru

Zacznij od dokładnego wyczyszczenia roweru. Usuń kurz, brud i rdzę. Można użyć wody z mydłem oraz szczotki drucianej do usunięcia uporczywych zabrudzeń. Szczególne ważne jest, aby z ramy roweru i innych elementów usunąć luźne fragmenty starej powłoki czy rdzy, które mogą zmniejszyć przyczepność farby.

Zwróć uwagę, że rower to nie tylko rama. Elementy jego konstrukcji to także pedały, śruby, szprychy, rączki itd. Każdy z tych elementów trzeba wyczyścić, a w razie potrzeby zanieczyszczenia i rdzę usunąć drucianą szczotką. 

  1. Malowanie roweru do ogrodu na kwiaty

Niektórzy pozostawiają kwietnik-rower w stanie „naturalnym”. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest jednak pomalowanie roweru farbą od metalu. Nada to Twojej nowej dekoracji ciekawy wygląd oraz pożądany kolor. Na topie są dziś rowery białe, pastelowe czy nawet złote, ale jeśli potrzebujesz bardziej stonowanej ozdoby, możesz śmiało użyć farby szarej, brązowej czy nawet czarnej. W każdym wydaniu rower z kwiatami będzie wyglądał świetnie!

Malowanie roweru ma jeszcze jeden atut. Pozwala zabezpieczyć metal przed szkodliwym działaniem wilgoci. Dzięki temu Twój rowerowy kwietnik nie zardzewieje i długo będzie cieszył Twoje oczy. Instrukcję, jakiej farby użyć do malowania roweru jako kwietnika w ogrodzie znajdziesz w kolejnym akapicie.

  1. Mocowanie doniczek

Jeśli kwiaty, to i doniczki do ich uprawy. Jakie wybrać do ozdobnego kwietnika − roweru w ogrodzie? Dobrym pomysłem będą wiklinowe kosze, drewniane skrzynki, metalowe doniczki lub nawet plastikowe pojemniki. Wielkość, kształt i kolor doniczek dopasuj do stylistyki ogrodu, innych elementów oraz kolorystyki kwiatów.

Jak przymocować doniczki do roweru? Możesz do tego wykorzystać specjalne zaciski lub uchwyty. Sprawdzą się jednak także zwykłe trytytki. Z ich pomocą przytwierdź doniczki do różnych części roweru. Najlepiej umieścić je na kierownicy, bagażniku oraz przy ramie roweru. Upewnij się, że są dobrze przymocowane i stabilne.

  1. Sadzenie roślin

Doniczki trzeba napełnić ziemią do kwiatów. Pamiętaj, że jeśli wykonane są z wikliny czy drewna, warto je od środka wyłożyć czarną folią, która zapobiegnie zawilgoceniu i zniszczeniu naturalnego materiału. Folię przytwierdź od wewnątrz takerem do mebli. 

Teraz przyszedł czas na najprzyjemniejszą część pracy, czyli sadzenie roślin. Wybierz kwiaty i rośliny ozdobne, które dobrze rosną w doniczkach i posadź je w przygotowanych pojemnikach. Możesz wybrać rośliny kwitnące, zioła lub nawet niewielkie krzewy ozdobne. Oto kilka dobrych propozycji:

  • Pelargonie − jedne z najpopularniejszych kwiatów jednorocznych. Są niezwykle wytrzymałe i kwitną obficie przez całe lato aż do pierwszych przymrozków. Dostępne w wielu kolorach, od białego, przez różowy, czerwony aż po fioletowy oraz w wielu odmianach, od wiszących po stojące.
  • Petunie, surfinie, supertunie − popularne rośliny jednoroczne, idealne do uprawy w doniczkach. Charakteryzują się dużymi, kolorowymi kwiatami, które mogą być jednolite lub wielobarwne. Są dostępne w różnych formach, od kaskadowych po krzaczaste. Polecamy zwłaszcza supertunie visty, które zachwycają prawdziwą kaskadą kwiatów, a do tego są łatwe w pielęgnacji.
  • Fuksje − eleganckie rośliny, które zachwycają swoimi dzwonkowatymi kwiatami w różnych odcieniach różu, czerwieni, fioletu i bieli. Idealnie nadają się do wiszących koszy oraz wysokich doniczek, gdzie mogą swobodnie zwisać. Preferują stanowiska cieniste i półcieniste.
  • Lobelie − niewielkie rośliny jednoroczne, które tworzą gęste kępki drobnych, niebieskich, białych lub różowych kwiatów. Są idealne do sadzenia na obrzeżach doniczek lub jako rośliny wiszące. Najlepiej rosną w pełnym słońcu lub półcieniu.
rower-w-ogrodzie
Dekoracyjny kwietnik w ogrodzie − stylizowany rower vintage. 

Konserwacja i przygotowanie roweru do roli dekoracji

Kluczowym etapem wykonania roweru do ogrodu na kwiaty jest pomalowanie go i zabezpieczenie jego powierzchni. Do tego celu potrzebujesz farby do metalu. 

Nasza propozycja to farba RAFIL Prosto Na Rdzę. To gruntoemalia 3w1 stosowana bezpośrednio na powierzchnie stalowe i żeliwne eksploatowane na zewnątrz. Ta łatwa w aplikacji, szybkoschnąca farba wyróżnia się doskonałą przyczepnością i dobrym kryciem. Dzięki niezwykle trwałej i elastycznej powłoce doskonale chroni powierzchnie metalowe przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i przed korozją. Jest dostępna w różnych stopniach połysku oraz w wielu kolorach, od stonowanych po bardziej fantazyjne jak srebrny, złoty, niebieski, zielony czy czerwony. 

Zanim pomalujesz rower emalią RAFIL Prosto Na Rdzę, pamiętaj o właściwym przygotowaniu powierzchni. W szczególności usuń z niej wszelkie zanieczyszczenia, które mogą pogorszyć przyczepność, a w konsekwencji spowodować wady powłoki i przedwczesne jej odspajanie. Nie maluj też przy dużej wilgotności oraz w złych warunkach atmosferycznych. 

Stary rower może stać się kreatywną dekoracją, która doda uroku każdemu ogrodowi. Dzięki prostym modyfikacjom, odrobinie wyobraźni i farbom RAFIL z łatwością przekształcisz zużyty sprzęt w piękny i praktyczny element przestrzeni ogrodowej.

Ostatnie wpisy: