Malowanie traktora − zrób to sam

jak-przygotowac-metal-do-malowania

Jak przygotować metal do malowania?

11 października 2024
jaka-farba-do-betonu1

Jaka farba do betonu sprawdzi się najlepiej?

11 października 2024
jak-przygotowac-metal-do-malowania

Jak przygotować metal do malowania?

11 października 2024
jaka-farba-do-betonu1

Jaka farba do betonu sprawdzi się najlepiej?

11 października 2024
Pokaż wszystkie
malowanie-traktora

Maszyny i urządzenia wykorzystywane w ogrodnictwie lub rolnictwie czasami potrzebują odświeżenia. Warto odważyć się i samemu zabrać za niewielki remont i malowanie traktora − niezależnie czy to spora maszyna, czy raczej mechaniczna kosiarka. Podpowiadamy, jak zrobić to łatwo, szybko i skutecznie.

Spis treści:

  1. Przygotowanie traktora do malowania
  2. Wybór odpowiednich farb i narzędzi
  3. Proces malowania krok po kroku
  4. Porady dotyczące konserwacji po malowaniu

Traktory i traktorki wszelkiego asortymentu i rozmiaru to w ostatnich latach widok popularny nie tylko w dużych gospodarstwach, ale także na działkach i w przydomowych ogrodach. Wykorzystuje się je do różnorodnych prac i transportu materiałów. 

W tym poradniku chcemy pokazać Ci, jak pomalować traktor, który został już nieco naruszony zębem czasu i wymaga odświeżenia. Z góry zakładamy, że będzie to malowanie wykonywane przez majsterkowicza, a nie wyspecjalizowanego lakiernika, a po drugie − że dotyczy raczej małej maszyny, a nie ogromnego ciągnika do prac polowych, kosztującego miliony.

malowanie-traktora
Traktor ogrodowy możesz z powodzeniem odnowić samodzielnie. Odpowiedni produkt to RAFIL Prosto Na Rdzę

Przygotowanie traktora do malowania

Jak pomalować traktor tak, aby było to zadanie w miarę proste i przyjemne? Na początku należy ocenić stan elementów, które zamierzasz odnowić. Jeśli nie są mocno zniszczone, skorodowane i zużyte, mogą pozostać na swoich miejscach. W przypadku znacznego zużycia konieczna może być jednak wymiana lub dodatkowe naprawy. 

Dlatego też pierwszą decyzją przed przystąpieniem do malowania powinien być wybór: demontować elementy czy pozostawić na miejscu?

Jeśli naprawdę nie ma takiej potrzeby, doradzamy wybór opcji numer dwa. Oznacza zdecydowanie mniej pracy i pozwoli uniknąć niepotrzebnych trudności przy ponownym montażu. Z odpowiednią farbą do metalu RAFIL efekt prac malarskich będzie doskonały!

Co do samych powierzchni metalowych, które zamierzasz malować − przed przystąpieniem do tej czynności należy je odpowiednio przygotować. Jeśli są pokryte starą farbą, a jej stan jest kiepski, powierzchnię trzeba będzie przeszlifować za pomocą szczotki ręcznej lub mechanicznej i zmatowić papierem ściernym. 

Jeżeli natomiast dotychczasowa powłoka trzyma się dobrze, wystarczy dokładne czyszczenie i ewentualnie lekkie matowanie, aby nowa farba lepiej się trzymała.

Ponieważ mówimy o urządzeniu mechanicznym, w którym wykorzystywane są smary, oleje i benzyna lub diesel, warto szykowaną do malowania powierzchnię dodatkowo odtłuścić specjalnym preparatem. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek podczas malowania.

malowanie-traktora1
Przed malowaniem traktora metalowe elementy należy oczyścić.

Wybór odpowiednich farb i narzędzi

Czym pomalować traktor − czyli jaką wybrać farbę? Wybór odpowiedniego produktu to bardzo ważny etap przygotowań. Należy przede wszystkim sięgnąć po produkt dedykowany do malowania metalu. Trzeba też pamiętać, że malujemy sprzęt wykorzystywany do pracy, a więc narażony na zużycie, uderzenia i otarcia. Farba powinna więc posiadać wysoką wytrzymałość, a jednocześnie zapewniać bardzo dobrą ochronę przed korozją. Musi więc być to produkt wysokiej jakości. 

Z drugiej strony pamiętamy, że nie prowadzimy malowania w profesjonalnej lakierni, a raczej doraźne odświeżenie, dlatego farba powinna być przeznaczona do zastosowania przez każdego użytkownika i nieskomplikowana w aplikacji, odwrotnie niż np. niektóre profesjonalne lakiery.

Doskonałym wyborem będzie farba RAFIL Prosto na Rdzę, produkt dedykowany między innymi właśnie do malowania maszyn i urządzeń oraz detali samochodowych. To gruntoemalia 3w1, czyli produkt nie wymagający stosowania podkładu czy malowania dodatkowych warstw innymi preparatami. Dzięki temu jest łatwy w aplikacji i z powodzeniem mogą używać go nawet mniej wprawieni użytkownicy.

Jednocześnie farba schnie szybko i dobrze kryje powierzchnie, nawet te dotknięte rdzą. Po wyschnięciu powstaje powłoka jednocześnie elastyczna i wytrzymała, zapewniająca dobrą ochronę mechaniczną i antykorozyjną. W razie potrzeby farbę można rozcieńczać specjalnie do niej przygotowanym rozcieńczalnikiem. 

Jakie inne produkty będą niezbędne do malowania traktora? Będzie o tym decydować stan powierzchni, które zamierzasz malować. Im bardziej zniszczone lub skorodowane, tym więcej zabiegów przygotowujących trzeba będzie wykonać. 

Dlatego też wśród przydatnych produktów może znaleźć się RAFIL Podkład Antykorozyjny, szczególnie przydatny w przypadku elementów pokrytych starą, ale trudną do usunięcia farbą. Przed przystąpieniem do malowania przyda się także odpowiednie przygotowanie powierzchni za pomocą RAFIL Preparatu do Odtłuszczania.

Jak pomalować traktor za pomocą ogólnodostępnych narzędzi? Najlepszy wybór to kilkucentymetrowy wałek o krótkim włosiu lub wykonany z gąbki. Dzięki temu farba będzie nakładać się równo i bez zacieków. Dzięki niewielkim rozmiarom wałka łatwo możesz dotrzeć do wszystkich powierzchni. 

Uniwersalnym rozwiązaniem jest też pędzel, ale ryzykujesz wówczas pozostawienie charakterystycznych śladów malowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posłużyć się też metodą natryskową, ale jak ustaliliśmy na początku − trzeba tu pewnej wprawy i doświadczenia, a zakładamy przecież malowanie doraźne i we własnym zakresie.

Uzupełnieniem puli niezbędnych materiałów i narzędzi mogą być narzędzia do przygotowania powierzchni. Należy do nich druciana szczotka do usuwania starej farby − w wersji ręcznej lub mechanicznej − a także drobny papier ścierny do wygładzania szlifowanych powierzchni. 

Jeśli zamierzasz zdemontować elementy przed malowaniem, np. odkręcić błotniki czy pokrywę silnika, niezbędny będzie komplet kluczy i śrubokrętów. Natomiast jeżeli malowanie odbywa się bez demontażu, warto zabezpieczyć pozostałe części traktora przed zachlapaniem. Możesz okleić je taśmą malarską lub przykryć folią.

Proces malowania krok po kroku

Malowanie traktora z wykorzystaniem farb RAFIL jest prostsze, niż się może wydawać. W przypadku zastosowania RAFIL Prosto na Rdzę nie ma szczególnej potrzeby malowania powierzchni podkładem.

Farbę należy nanosić cienką warstwą na największe powierzchnie, a drobne elementy można wykończyć później, np. małym pędzlem. Elementy traktora zazwyczaj nie są szczególnie duże powierzchniowo, więc jeden litr farby z powodzeniem wystarczy na całą maszynę. Oczywiście można pokusić się o ciekawszy efekt estetyczny i sięgnąć po produkty w co najmniej dwóch kolorach − tutaj ogranicza Cię tylko własna inwencja.

Po wyschnięciu pierwszej warstwy powtórz malowanie, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt zabezpieczający i estetyczny. Można je przeprowadzić najwcześniej dobę po pierwszym. Warto pamiętać, że RAFIL Prosto na Rdzę występuje w aż czterech stopniach połysku.

Porady dotyczące konserwacji po malowaniu traktora

Pamiętaj o kilku zasadach, które pozwolą długo cieszyć się z efektów Twojej pracy. Po pierwsze − jeśli demontowałeś elementy przed malowaniem, nie spiesz się z ich ponownym montażem. Warto dać farbie dobrze wyschnąć, aby uzyskała odpowiednie parametry, w tym twardość i odporność. Dzięki temu podczas składania całości unikniesz przykrych niespodzianek w postaci uszkodzeń czy zarysowań świeżo malowanej powierzchni.

Kiedy odświeżony sprzęt będzie ruszał do pracy, wypada zwrócić uwagę, aby niedawno malowane elementy w miarę możliwości nie miały kontaktu z substancjami ropopochodnymi lub chemicznymi. Istnieje bowiem ryzyko reakcji i uszkodzenia świeżej warstwy. 

Dobrą praktyką jest też regularne mycie sprzętu. Dzięki temu usuwa się kurz, pył i błoto, których drobiny z czasem mogą naruszać powłokę i prowadzić do jej matowienia.

Wiesz już jak i czym pomalować traktor. Nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. A będzie jeszcze łatwiejsze, kiedy sięgniesz po sprawdzone i wydajne produkty RAFIL!

Ostatnie wpisy: