Jak przygotować metal do malowania?

karbonatyzacja-betonu

Karbonatyzacja betonu − co musisz wiedzieć?

11 października 2024
malowanie-traktora

Malowanie traktora − zrób to sam

11 października 2024
karbonatyzacja-betonu

Karbonatyzacja betonu − co musisz wiedzieć?

11 października 2024
malowanie-traktora

Malowanie traktora − zrób to sam

11 października 2024
Pokaż wszystkie
jak-przygotowac-metal-do-malowania

Malowanie metalu to sposób na zabezpieczenie go przed korozją, przedłużenie żywotności, nadanie nowego wyglądu. Ważnym etapem prac jest przygotowanie powierzchni metalowych do malowania. Dowiedz się, jak to zrobić!

Spis treści:

  1. Przygotowanie powierzchni przed malowaniem
  2. Dobór farb i narzędzi
  3. Techniki malowania konstrukcji metalowych
  4. Konserwacja i utrzymanie malowanych konstrukcji

Malowanie to powszechny sposób na odnowienie metalowej powierzchni. Można w ten sposób zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi metalowe części placów zabaw, konstrukcje w ogrodzie, metalowe meble. Często maluje się też metalowe płoty, rynny, dachy, ogrodzenia, bramy, rowery czy maszyny rolnicze i inne. W każdej z tych sytuacji kluczowe jest przygotowanie powierzchni metalowych do malowania. 

W artykule znajdziesz informację, jak przygotować metal do malowania różnymi rodzajami farb do metalu. Podpowiemy też, jakich błędów nie popełnić, aby metal po malowaniu długo wyglądał jak nowy. 

jak-przygotowac-metal-do-malowania
Przygotowanie metalu do malowania to niezbędny etap odnowienia każdej metalowej powierzchni, w tym ogrodzeń. 

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem 

Malowanie metalowych powierzchni, takich jak płoty, meble ogrodowe, bramy, elementy pergoli itd. wymaga starannego przygotowania, aby farba trzymała się jak najdłużej i zapewniała estetyczny wygląd. Nieprawidłowe przygotowanie powierzchni prowadzi do łuszczenia się farby, rdzewienia i szybkiego zniszczenia powłoki.

Jak przygotować metal do malowania? Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac dokładnie obejrzyj powierzchnię, którą chcesz odnawiać. Sprawdź, czy nie ma na niej rdzy, łuszczącej się starej farby, tłustych plam, zanieczyszczeń czy innych defektów. Każde podłoże przygotowane do malowania powinno być czyste, suche, pozbawione śladów rdzy, śladów tłuszczu, oleju, soli, kurzu i innych zanieczyszczeń.

Jeśli rdza jest obecna, wymaga ona szczególnej uwagi, ponieważ nieusunięta, doprowadzi do korozji, nawet pod nową warstwą farby. Przed malowaniem podłoże trzeba więc starannie umyć i odtłuścić, usunąć luźne fragmenty starej powłoki malarskiej oraz ślady korozji. Do mechanicznego usuwania rdzy i łuszczącej się farby użyj szczotki drucianej. Przesuwaj nią energicznie po powierzchni, aby usunąć wszystkie luźne fragmenty. 

Po usunięciu rdzy i starej farby należy odtłuścić powierzchnię. Można to zrobić za pomocą zwykłego rozpuszczalnika, np. acetonu, a jeszcze lepiej specjalnych odtłuszczaczy. Polecamy szczególnie RAFIL Preparat Do Odtłuszczania. Ten środek usuwa brud, tłuszcz, glony i mech, przygotowując metalowe podłoże do malowania. Produkt ma postać koncentratu – z opakowania 0,5 l otrzymasz środek do 40 m² powierzchni. Preparat nakłada się gąbką, szczotką, pędzlem, tkaniną lub z pomocą myjki wysokociśnieniowej. 

Gdy metalowa powierzchnia jest odtłuszczona, a stare powłoki są dobrze przyczepne do podłoża, wystarczy je tylko zmatowić. Szlifowanie pozwoli wygładzić powierzchnię i poprawić przyczepność podkładu oraz farby. Odpowiedni do tej czynności będzie papier ścierny o gradacji np. 120-150. 

Kolejny etap przygotowania metalu do malowania to osuszenie powierzchni, a następnie zastosowanie podkładu antykorozyjnego. Na czystą i suchą powierzchnię nałóż podkład antykorozyjny np. RAFIL Podkład Antykorozyjny. Podkład ten buduje barierę ochronną przed korozją i zapewnia lepszą przyczepność farby nawierzchniowej. 

RAFIL Podkład Antykorozyjny tworzy matową, elastyczną powłokę. Wyróżnia się doskonałą przyczepnością do podłoża, a w zestawie z farbą nawierzchniową zapewnia długotrwałą ochronę antykorozyjną. Polecany jest do farb RAFIL Radach Na Dach i RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. Podkład występuje w dwóch odcieniach: szary okienny stosowany pod jasne odcienie farby nawierzchniowej oraz czerwony tlenkowy pod ciemne odcienie farby nawierzchniowej.

Jak powinno wyglądać przygotowanie metalu do malowania proszkowego? Poszczególne etapy są do siebie zbliżone – to inspekcja powierzchni, usunięcie zabrudzeń, rdzy i innych zanieczyszczeń oraz odtłuszczenie powierzchni. Przy tym rodzaju malowania często stosuje się jednak także piaskowanie. Polega ono na wyrzucaniu pod ciśnieniem ścierniwa (np. piasku kwarcowego, korundu) na powierzchnię metalu. Proces ten skutecznie usuwa rdzę, starą farbę oraz inne zanieczyszczenia, jednocześnie nadając powierzchni chropowatość, która poprawia przyczepność farby.

Jak przygotować metal do malowania – dobór farb i narzędzi 

Wiesz już, jak przygotować metal do malowania. Przejdźmy do kolejnego etapu – wyboru odpowiednich produktów do malowania metalu. W gamie środków RAFIL znajdziesz m.in.:

  • RAFIL Do Bram i Ogrodzeń – antykorozyjna emalia do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni metalowych: stalowych, ocynkowanych i aluminiowych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Zabezpiecza przed korozją i niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Odpowiednia m.in. do bram i ogrodzeń, ozdobnych elementów z metalu, kowalstwa artystycznego, mebli ogrodowych. Aby w pełni ochronić przed korozją, stosuj ją w parze z podkładem RAFIL Podkład Antykorozyjny. Dostępna w dwóch rodzajach wykończeń – mat i półmat oraz w trzech kolorach – czarnym, antracytowym, brązowym.
  • RAFIL Prosto Na Rdzę – specjalistyczna gruntoemalia 3w1 stosowana bezpośrednio na powierzchnie stalowe i żeliwne eksploatowane na zewnątrz. Ta łatwa w aplikacji, szybkoschnąca farba wyróżnia się doskonałą przyczepnością i dobrym kryciem. Chroni powierzchnie metalowe przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i przed korozją. Stosuje się ją do bram i ogrodzeń, barierek i balustrad, maszyn i urządzeń, konstrukcji budowlanych czy detali samochodowych. Nadaje metalowej powierzchni odporność na uderzenia mechaniczne oraz zabezpiecza przed korozją. Można ją stosować na małe ogniska rdzy bez potrzeby ich usuwania. Dostępna w różnych rodzajach wykończenia – młotkowy, mat, półmat, połysk – oraz w wielu różnych kolorach.
  • RAFIL Radach Farba Na Dach – gruntoemalia do ochronno-dekoracyjnego malowania zewnętrznych powierzchni metalowych: stalowych, ocynkowanych i aluminiowych. Farba stosowana jest zarówno do wykonywania nowych wymalowań, jak i renowacji starych powłok malarskich na dachach, rynnach, parapetach czy ogrodzeniach z metalu. Należy ją stosować z podkładem RAFIL Podkład Antykorozyjny. Dostępna w trzech kolorach – czarny, brązowy, ciemnoszary.
  • RAFIL Chlorokauczuk – chlorokauczukowa emalia do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych i żeliwnych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Dostępna w szerokiej gamie żywych kolorów.
jak-przygotowac-metal-do-malowania1
Do malowania dachu warto użyć farby RAFIL Radach Farba Na Dach. 

Techniki malowania konstrukcji metalowych 

Dobór techniki malowania metalu zależy od rodzaju powierzchni i wybranego produktu. Do dyspozycji masz takie techniki jak malowanie pędzlem, wałkiem, natryskowo lub proszkowo – ten ostatni sposób jest dostępny tylko w profesjonalnych zakładach. 

Jeśli np. planujesz malować metalową powierzchnię przy pomocy farby RAFIL Prosto Na Rdzę, produkt należy nakładać przy użyciu pędzla lub wałka (rekomendowana metoda dla efektu młotkowego pędzel, natrysk). Wyrób można aplikować również przy użyciu natrysku pneumatycznego w profesjonalnie przygotowanych do tego celu komorach malarskich. 

Potrzebujesz 2-3 warstw wyrobu na grubość około 80 mikronów suchej powłoki. Kolejne warstwy produktu należy nakładać w czasie od 2 do 24 godzin, a jeśli nie uda się dotrzymać tego czasu, kolejną warstwę można nałożyć dopiero po 14 dniach. 

Każdy produkt wymaga innych kroków podczas malowania oraz innych czasów pomiędzy poszczególnymi warstwami – przed rozpoczęciem prac koniecznie zapoznaj się z instrukcją. 

Konserwacja i utrzymanie malowanych konstrukcji

Regularnie myj powierzchnie metalowe wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, aby usunąć kurz, brud i inne zanieczyszczenia. Unikaj używania silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić farbę. 

Przeprowadzaj regularne oględziny powierzchni, aby wykryć wszelkie uszkodzenia, takie jak odpryski, pęknięcia, rdzę czy łuszczenie się farby. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, natychmiast je napraw i nałóż nową warstwę farby RAFIL. 

Ostatnie wpisy: